Menu

  • Kategorie: Vybavení

Bowpress, neboli česky Lis na kladkový luk, je nezbytná výbava lukostřelce, který to myslí s lukostřelbou, ale hlavně s tuningem svého kladkového luku opravdu vážně.

 


Technická poznámka - níže uvedený článek je v podstatě "komerční sdělení" - text, fotografie a videa dodal výrobce popisovaného bowpressu. Nejde tedy ani o test ani o recenzi. A je asi dobré dodat, že web Bowhunter.cz nemá žádnou spojitost ani s níže popsaným výrobkem a ani jeho autorem. Rozhodl jsem se umožnit zde tuto prezentaci, protože se mi nápad a provedení líbí a protože si myslím, že může představovat zajímavou možnost jak si vybavit domácí dílnu funkčním bowpressem za rozumné peníze. Honza (admin)


 


Na trhu existuje celá řada různých řešení od profesionálních s elektrickým pohonem, až po velmi jednoduchá, převážně kutilská, mnohdy vyvolávající až úsměv na tváři.

Každá z těchto konstrukcí má jediný úkol: stlačit ramena kladkového luku. To uživateli umožní výměnu tětivy a lan nebo ladění (tuning) kladkového luku. Jenom vložení průhledu mezi vlákna tětivy je totiž bez bowpresu téměř nadlidský výkon.

V tomto textu nechci popisovat samotné ladění luku...to je velice přesně a obšírně popsáno v jiných článcích tohoto webu.
Spíše bych Vám rád představil svoje vlastní řešení: bowpress AV3. (dále pak jenom BP)

 

Vývoj BP AV

Na začátku mého snažení byla samozřejmě touha sám servisovat svůj kladkový luk. Jednak z důvodu zvládnutí tuningu luku svépomocně, zároveň mě k tomu nutila téměř úplná absence odborného servisu pro kladkové luky v širém okolí.

První pokus o BP jsem realizoval asi před deseti lety. V této době jsem měl jen velmi chabé znalosti o samotném tuningu, tedy spíše žádné. BP jsem použil pouze na výměnu tětivy a lan na svém „úžasném“ Hoyt Ultratec 2001. 

Po dlouhé době „nestřílení“, tedy střílel jsem jen velice sporadicky a popravdě, moc mi to nešlo, jsem opět objevil kouzlo lukostřelby. Z prakticky neplánovaného výletu do USA, za účelem jak jinak než lovit, jsem si přivezl nový luk, samozřejmě opět Hoyt.

Můj nový luk Hoyt Vector Turbo jsem se snažil servisovat na svém „letitém“ BP, ale s novými znalostmi jsem zjistil, že to není to „pravé ořechové“. Starý BP (viz obrázky) byl hodně bytelný, těžký, ale zajímavý svým řešením - ovládáním pomocí hydraulického zvedáku (panenky). Jeho slabé místo však tkvělo v tom, že po upnutí luku do BP a pokusu o samotné stlačení ramen, se ramena nestlačovala rovnoměrně (vnější ramena byla stlačována méně) z důvodu vůle opěrných tyčí v samotném tělesu BP1. Celý luk byl díky tomu v bowpressu podivně zkroucen. To se mi vůbec nelíbilo a znamenalo to pro mě výzvu k navrhnutí konstrukce úplně jiné. Zaměřil jsem se hlavně na vyřešení problému souměrného stlačování...

t BP1 vcetne luku t BP1 pripraven
BP1-včetně luku BP1-připravený k práci
t BP1 pohled svrchu t BP1 panenka
BP1-pohled svrchu BP1-panenka
t BP1 operne tyce  
BP1-opěrné tyče  

   

Bowpress AV1

Nejdříve jsem začal zjišťovat situaci na trhu a chtěl jsem si BP prostě koupit. Ale čím více jsem hledal, tím více jsem byl přesvědčen, že si nový BP opět sestrojím sám...

Na trhu jsou v podstatě dva druhy BP:


Ani jeden z nich mi nevyhovoval...ten první konstrukcí a omezeným použitím a ten druhý vysokou cenou... Proto jsem se pokoušel navrhnout a zkonstruovat vlastní řešení...a to byl docela problém. Bez pokročilejšího strojního vybavení to prostě není ono. Začal jsem se svařováním kovových bočnic a potom s vrtáním přesných otvorů na odpovídajících místech bočnic. Nebyla to vůbec žádná legrace. Jednak kovové bočnice nebyly úplně stejné (po svařování se částečně zkroutily) a vyvrtané díry přesně neodpovídaly...tudíž pokus dobrý ale prakticky příliš nepoužitelný.

t A1 sestava t A1 svarenec bocnice
A1-sestava A1-svařenec-bočnice
t A1 pulsestava t A1 pohled svrchu
A1-půlsestava A1-pohled svrchu
t A1 operne tyce  
A1-opěrné tyče  

   

Jediný možný způsob, jak docílit kvalitu v podobě čtyř kusů identických a přesných kovových bočnic, bylo nechat si vše nakreslit a vypálit laserem. Po dodání návrhu – technického výkresu programátorovi, který zpracoval samotný výkres a převedl ho do formátu DWG (formát pro pálení laserem) se mohlo začít se samotným vypálením...

Samozřejmě firem na pálení laserem je dost, ale čím menší série výpalků, tím vyšší cena za kus. A to při kusové výrobě není vůbec rentabilní. A to nepočítám nemalé výdaje na práci programátora...


Přes všechny tyto problémy vznikl BP AV1...

t AV1 komponenty t AV1 sestava
AV1-komponenty AV1- sestava
t AV1 vcetne luku t AV1 detail P ramene
AV1-včetně luku AV1-detail P ramene
t AV1 detail L ramene t AV1 Lstrana
AV1-detail L ramene AV1- L strana
t AV1 P strana t AV1 detail pressu
AV1- P strana AV1- detail pressu
t AV1 pohled svrchu  
AV1-pohled svrchu  

 

BP AV1 se skládá ze 4 ks přesných bočnic z 5mm ocelového plechu (pálené laserem), 4 ks opěrných tyčí se závitem, 2 ks pracovních tyčí, 2ks závitových tyčí M8 (pravý a levý závit) a anglické matice (napínák). Vše v povrchové úpravě – zinkováním. Samozřejmostí je spojovací materiál v podobě křídlových matic – kvůli snadnému sestavování bez nástrojů.

Sestavení a činnost BP AV1 nejlépe vystihuje samotné video:


 

Funguje se všemi typy kladkových luků a kuší...též luků s paralelními i s pastparalelními rameny. Dovolil bych si poznamenat, že se jedná o jedno z nejlepších řešení BP pro luky Oneida.

 

t AV1 Oneida t AV1 OL strana
AV1-Oneida AV1-L strana
t AV1 OP strana t AV1 Odetail ramene
AV1-P strana AV1-detail ramene
t AV1 Oneida v pressu  
AV1-Oneida v pressu  

 

    

A opět názorné video:

 

Samozřejmě že nic není bez chyby...Na jeden nedostatek mě upozornil Honza G. A sice, že někteří výrobci luků přímo určují, jakým způsobem se může jejich luk „mačkat“, tedy v kterých místech ramen. Konkrétně Bear dovoluje používat pouze tzv. tip press - tj. stlačovat ramena luku pouze v úrovni kladek tedy přesněji v osách kladek. A to, že prý BP AV1 nedokáže...“a měls pravdu, předsedo.“
To byl další podnět k tomu, abych začal „úporně“ přemýšlet a ejhle...ono to přece půjde...

 

BP AV2

A tak uzřel světlo světa „dokonalejší brácha“ BP AV2. Vše zůstalo stejné, akorát jsem přidal 4 ks tippinů, které stlačují ramena luku přesně v oblasti os kladek. Takže samotný BP můžete používat jako AV1 nebo AV2 s tippinem...

 

t AV2 detail na tippiny t AV2 detail opreny o rameno
AV2-detail na tippiny AV2-detail opření o rameno

A opět všeříkající video: 

BP AV3

Aby však vývoj „neusnul na vavřínech“, pokračoval jsem ve vylepšování tvaru a rozměrů ramen. Pracovní část ramene (to je ta s množstvím děr) jsem prodloužil z důvodu možnosti použití BP i na starší nebo terčové kladkové luky s delšími rameny. Naopak „nepracovní-nenamáhanou“ spodní část jsem malinko zkrátil a odlehčil oválnými otvory. Vrchní část byla také odlehčena třemi velkými otvory, které nemají vliv na pevnost samotného BP. (i když se zvýšila cena výpalku – každý mm pálení se počítá)

A tak tady máme zatím poslední verzi mého BP AV3:

 

t AV3 komponenty t AV3 Prava strana
AV3-komponenty AV3-Pravá strana
t AV3 Leva strana t AV3 detail L tippinu
AV3-Levá strana AV3-detail L tippinu
t AV3 detail P tippinu t AV3 detail L strany
AV3-detail P tippinu AV3-detail L strany
t AV3 detail P strany t AV3 vnitrni detail
AV3-detail P strany AV3-vnitřní detail
t AV3 detail ramena t AV3 operna tyc
AV3- detail ramena AV3- opěrná tyč

  

A opět vše nejlépe vystihuje video - pro krátký lovecký luk:


 


a pro delší terčový luk:

 

Bowpress AV3 je primárně určen pro výměnu tětivy, lan a k tunningu kladkového luku, kdy luk je po celou dobu práce upnutý v BP. V základním provedení BP AV3 se nepočítá s kompletním povolením a tudíž rozebráním luku. Na to je určený doplněk AV3 – speciální anglická matice, která prodlužuje zdvih a tudíž rozsah pohybu BP AV3 na maximální možný rozměr – potřebný na kompletní „rozborku“ luku.

S takto dovybaveným BP AV3S je možno kompletně rozebrat prakticky jakýkoliv kladkový luk.

Dovolím si tvrdit že Bowpress AV3 Vám pomůže servisovat jakýkoliv kladkový luk nebo kuši za zlomkovou cenu „stacionárního“ profesionálního bowpressu. Navíc je snadno rozložitelný, skladný a přenosný, podobně jako systém portable, čímž spojuje výhody obou druhů BP: přenosného i pevného. Je tedy naprosto ideální pomůckou pro každého lukostřelce, který to se střílením myslí skutečně vážně.

 

Objednávky a ceny

Bowpress AV3 si v případě zájmu můžete objednat přímo u výrobce...tedy u mě.

  • Komplet AV3 - 1790,-Kč
  • AV3S - 1990,-Kč
  • Dodací lhůta: od ihned až po cca 14dní

 

Případné dotazy a objednávky můžete adresovat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 724312016

Wilikada


disbut2