Budiž světlo .. vlastně .. budiž Firenock
- Napsal Administrator
- Kategorie: Vybavení
Nedávno jsem zde publikoval článek na téma svítících šípů, nebo přesněji svítících "nocků". A na konci slíbil nějaký srovnávací test jednotlivých modelů. Dopadlo to ale trochu jinak ...
V článku Budiž světlo jsem představil nejčastěji používané výrobce a typy svítících nocků (končíků šípu) :
- Lumenok
- Easton Tracer
- Nocturnal
- Firenock
A v duchu jsem chystal (a i těšil) na srovnávací test. Už jsem vymýšlel, jak budu opakovaně střílet se všemi modely. Ve dne, za soumraku. Budu porovnávat výdrž baterie, intenzitu svícení, případný vliv na let šípu, udělám spoustu fotek, pěknou tabulku atd atd .. Dokonce jsem si všechny výše uvedené typy nakoupil a začal si test pomalu chystat. Nainstaloval jsem je do šípů, dal pár (přesněji několik desítek) ran. Jen tak, na seznámení.
A tím to taky tak nějak skončilo. Už po chvíli mi bylo víceméně jasné, kdo je pro mě vítěz a kdo skončí v poli poražených. A najednou jsem ani neměl chuť ztrácet hodiny času tím, že budu "jako" zjišťovat, který je nejlepší. Když už to vlastně vím.
Na tomto místě se patří uvést následující :
Všechny informace v tomto článku jsou čistě mé subjektivní pocity. Moje zkušenosti. Moje názory. Když tvrdím, že nejlepší je ten nebo onen, tvrdím to já. Je klidně možné, že někdo jiný bude mít úplně jiný názor. Nebudu se s ním hádat a uvítám, když to sem napíše.
Takže odtud až do konce článku berte vše jen jako čistě subjektivní hodnocení.
Čest poraženým ... i když jen některým
Už teď můžu prozradit, že v poli poražených skončil Tracer od Eastonů, Nockturnal a taky Lumenok. Ne snad, že by nefungovaly. To oni fungují. Ale s jejich použitím je buď spojená nějaká komplikace, nebo nepříjemnost, nebo prostě nejsou tak dobré jako vítěz. Vezměme to postupně :
Easton Tracer
Hned zpočátku se mi moc líbilo balení. 3 svítící nocky a k tomu, pěkně v sadě, i tréninkové náhrady (tak aby i tréninkové šípy byly stejně vyvážené - takové šípy pochopitelně nesvítí, ale létají stejně jako ty "svítící"). Takže koupíte jedno "platíčko" a máte v něm vše, co potřebujete. Žádné extra mudrování.
Nelíbil se mi především způsob aktivace, kdy se nock rozsvítí při průletu kolem magnetu. Takže si magnet (je dodávaný v balení) musíte nalepit někam na luk. Mají to vymyšlené slušně, magnet není nijak veliký, ale ... štvalo mě to. Ale budiž. Ale i deaktivace probíhá zase pohybem kolem magnetu. Takže šípy, vytaženými z terče, máváte kolem luku. Nic moc. A většinou se mi to nepovedlo napoprvé, takže ještě jednou a .. ještě ..
Navíc Tracer má něco jako režim spánku (když jej delší dobu nepoužíváte) do kterého ho uvádíte, a zase z něj probouzíte, takovým složitějším kombinací pohybu kolem magnetu. Což by ani tak nevadilo (ani by mě nenapadlo něco takového používat), jenže ten můj občas do režimu spánku upadal nějak náhodně. A pak se zase pochopitelně při výstřelu nerozsvítí. A já pokaždé složitě vzpomínal, jak ten speciální pohyb byl ..
Když to shrnu ... byla to docela „otrava". Neustále jsem ohledně Tracerů něco řešil. Neustále jsem šípy mával kolem magnetu na luku a přemýšlel, zda jsem to zrovna neudělal blbě. Ne, tohle mě vážně nebavilo.
Navíc, při sestavování nocku – při instalaci baterie jsem narazil na další problém. Nedokázal jsem jednoduše navléknout kontakt (ten drátek stočený do spirálky) na baterii. Vypadá to jednoduše, ale bylo to téměř nemožné. Drátek je tvrdý "jako svině", spirálka byla naprosto nepoddajná a malá a tak se z prostého navlečení na váleček baterie stal téměř neřešitelný problém. Musel jsem používat kleště, drátek silou rozevírat, hrozilo zničení nocku a dvakrát jsem si ten tvrdý drátek zapíchl do prstu. No tohle vážne ne ...
Nockturnal
na tento nock jsem se docela těšil, protože si ho hodně lidí na diskuzích chválí. Nemá sice výměnnou baterii, ale to nemusí být nutně nevýhoda. Konstrukce je o to jednodušší (a může být levnější). Není co řešit, co sestavovat. Prostě ho strčíte do šípu a hotovo. Vystřelíte a on svítí. Funguje to ....
Jenže, pak ho chcete vypnout a to už tak úplně snadné není. V těle nocku je taková malá, malinkatá, dírka, kam podle návodu strčíte hrot jiného šípu, zatlačíte a tím světlo vypnete. Zní to jednoduše, ale udělat to správně už je docela obtížné. Říkal jsem si, že to chce „chytit nějaký gryf“ a bude to legrace, ale onen gryf jsem prostě nechytil. Vždycky jsem v té malinkaté dírce rýpal hrotem jiného šípu jak blbec, tam a sem, až se najednou nock vypnul. No hurá. A po další ráně to samé. A tak dokola .... upřímně, nebavilo mě to ani půl hodiny a pak jsem Nockturnal hodil na stůl a dál nepoužíval.
Při pátrání na diskuzích jsem našel možný zdroj problémů. Nockturnal měl (údajně) problém s tím, že jeho nocky občas praskaly. Měly moc tenkou stěnu. Prý nějaká konstrukční nedomyšlenost. A prasklý nock je problém. A to teda docela vážný. V podstatě si zahráváte s „DryFire". A výrobce prý tento problém odstranil tak, že stěny nocku zesílil. Dobrý nápad. Jenže tím se zmenšila ona dírka, ve které rýpáte hrotem šípu a vypnutí je tak nyní mnohem složitější než dřív.
No za mě osobně .. děkuji ale nechci.
Lumenok
s tímto nockem jsem měl zkušenost už dřív. Malou zkušenost, ale dobrou. Byl jsem docela spokojený. Jednoduché řešení – koupíte už sestavené, vložíte do šípu a hotovo. Vystřelíte, rozsvítí se. Vypnete tím, že s ním prsty trochu zakýváte. Je to takový specifický, těžko popsatelný pohyb, ale bez větších problémů a jak ho jednou „chytíte", už víte jak na to. Baterie je jednoduše vyměnitelná, výdrž slušná, svítivost dobrá. Pohoda. Kdyby neexistoval Firenock pak bych právě Lumenok používal a nic dál neřešil.
Snad ještě jedna poznámka – u jednoho kusu se mi stalo, že při vypínání (oním zakýváním nocku) se najednou ozvalo „křup" a nock se mi rozpadl v ruce
normální a po ním prasklý Lumenok. Co bylo přesně příčinou netuším, ale naštěstí se to stalo při vypínání a ne při výstřelu |
Přiznám se, že nevím zda nock nebyl poškozený dopadem jiného šípu. Nikdy se mi to nestalo, ale docela mě to znervóznilo. On ten neustále opakovaný kývavý pohyb k takovému poškození může teoreticky vést – obzvlášť, když používáte zbytečně velkou sílu. Nicméně opakuji .. stalo se to u jednoho jediného kusu. Další dva jsem ještě střílel několik týdnů a vše pohodě.
Občas se mi také stalo, že se Lumenok zapnul sám. Stačilo nějaké malé ťuknutí, když jsem převážel šipy společně v jedné krabici. A Lumenok pak svítil tak dlouho, než jsem si toho všimnul. Nepříjemná chybka, která vás může stát baterii ..
A vítězem se stává .. Firenock
Jednoznačným favoritem se pro mě stal výrobek firmy Firenock. Jeho převaha nad konkurencí je taková, že už po několika desítkách výstřelů jsem měl jasno. Na každou ránu s Firenockem jsem se těšil, zatímco konkurenty jsem vracel do toulce a když už tam zbyli pouze oni, tak jsem je nakonec pálil ve stylu „ať už je to z luku pryč". A právě v té chvíli mi došlo, že nemá cenu se trápit s nějakým srovnávacím testem.
Firenock dělá na první pohled to samé co konkurence. Po výstřelu se rozsvítí. Ale tím podobnost končí. Protože Firenock je prostě jiná liga. Provedením, konstrukcí, možnostmi. Funkcí. Je to jako ve srovnání SUV aut srovnávat Dacii Duster třeba s Mercedesem GLK. Na první pohled auto co má volant a 4 kola. Ale rozdíl vám dojde hned, jak se na oba podíváte zblízka, nebo je začnete používat.
Zatímco u konkurence je aktivace LED zajištěna nějakým jednoduchým spínačem (nebo magnetem), Firenock obsahuje senzor detekující zrychlení. Údajně velmi podobný těm, co jsou ve vojenských raketách. Vše dokonale funguje. Vše je uděláno naprosto perfektně do posledního detailu. Zapnutí je spolehlivé a ani jednou mi neselhalo. Vypnutí je až směšně jednoduché a hlavně pohodlné. Stačí nockem lehce klepnout třeba o zem, strom. Hotovo. A to nemluvím o terčové verzi, která se po 15 vteřinách vypíná automaticky sama.
Ale abych jen nechválil. Pokud bych musel na Firenocku najít nějakou nepříjemnou vlastnost, pak je to právě jeho dokonalost. Je tak dokonalý, až začíná být složitý. Už při nákupu máte k dispozici tolik voleb a možností, že nováček může mít problémy se v tom zorientovat. Neví co si vybrat. Musíte strávit dost času prolézáním webu a zjišťováním co je co.
- CO potřebujete nutně.
- CO je pouze nějaká volitelná věc.
- Jaké jsou další možnosti.
- Tak co si mám sakra vůbec koupit ???
A upřímně, web výrobce (a jeho obchod) není zrovinka nejšťastněji provedený. Rozhodně to není řešení pro někoho, kdo vběhne do obchodu, chce chytit „pytlík s hotovým jednoduchým řešením“, zaplatit a okamžitě zase vypadnout. S Firenockem si prostě musíte trochu vyhrát. Ať při výběru, tak i při instalaci.
Za tyto komplikace budete ale později bohatě odměněni dokonale fungující součástkou. Já jsem se doslova zamiloval do terčové verze, která se po výstřelu rozsvítí a svítí pouze cca 15 vteřin. Načež sama zhasne. Nemám terč zaplněný svítícími body, které by mi buď pomáhaly nebo naopak mě při míření pletly. (Nebo pomáhaly mým soupeřům/kamarádům). Nemusím se vůbec starat o vypínání a mám přitom zajištěnu maximální výdrž baterie. I ta doba svícení (oněch cca 15 vteřin je vymyšlená "hlavou"). Stačí to na pohodlné prohlédnutí místa zásahu a než založíte a natáhnete další šíp .. tak najednou "blik" a světélko v terči zmizí.
Dalším problémem, spojeným právě s komplikovaností výběru, je to, že Firenock budete asi obtížně shánět v nějakém lukostřeleckém obchodě. Ať kamenném, nebo eshopu (třeba Lancaster). Těch možností konfigurace je totiž tolik, že prodejci Firenock raději vůbec nenabízí, a pokud snad ano, pak nějaké dvě, tři verze. A ty se vám jako naschvál nehodí. Nezbude tedy (alespoň já to tak zatím dělám) než si Firenock kupovat na přímo u výrobce na jeho eshopu. Je to občas trochu nepohodlné, ale stojí mi to zato.
Takže, pokud bych měl hodnotit, pak vítězem je jednoznačně Firenock. Pokud ale chcete jednoduché řešení, bez nějakého složitého studování, vybírání, instalace, pak bych doporučil Lumenok – tomu tedy patří druhé místo.
Ohledně dalších dvou zbývajících – Nockturnal a Tracer jsem skeptický. Upřímně, raději bych šíp bez svítícího končíku, než se „ drbat" s těmito dvěma. Takže třetí místo bych dal šípu s normálním nockem. Ale znovu – berte to jen jako můj názor. Někdo jiný vám klidně může povědět úplně jiné pořadí.
Firenock krok za krokem
Protože se mi Firenock opravdu líbí, rozhodl jsem se představit vám ho trochu detailněji. Vzít krok za krokem jeho sestavení a instalaci. Možná tím někomu usnadním v budoucnu práci.
Takže předpokládejme, že jste nakoupili (o samotném nákupu si povíme víc o kousek níž) a vše už máte doma. Vše potřebné, rozložené na stole, bude vypadat nějak takto
Dole je můj šíp, který se za chvíli zbaví svého původního, standardního nocku a získá tu „svítivou parádu“. Jen pro úplnost podotýkám, že je to Easton FMJ, osazený nockem označovaným jako X-Nock (jde především o velikost nocku – vnitřní průměr shaftu)
Nad ním (zleva) je to baterie, vlastní srdce nocku s elektronikou (tzv. circuit), malá čepička označovaná jako „Extreme Shock Battery Cap“ a plastový končík.
Prvním krokem je vyjmutí původního nocku a odšroubování hrotu. Nock si schovejte nebo dejte třeba kamarádům. A důvod proč odšroubovat i hrot, si řekneme za chvíli.
Jednou z drobných komplikací (oproti konkurenci) je u Firenocku nutnost instalovat do těla shaftu tzv. Extreme Shock Battery Cap (dále ho budu zkracovat na ESBC). Zní to složitě, ale je to takový malinkatý váleček (na fotkách fialový) s „o" kroužkem.
A k čemu slouží ? Představte si, co se děje při nárazu šípu, letícího vysokou rychlostí do terče. Na pár centimetrech dojde ke zpomalení z nějakých 100m/sec na nulu. Dokážete si představit, co se musí dít uvnitř šípu ? Jak obrovské síly musí působit na tělo nocku s elektronikou ? A onen tajemný ESBC není vlastně nic jiného než „opěrka", vlepená dovnitř šaftu na správné místo. Opěrka, o kterou se zbytek Firenocku při nárazu do terče může zapřít a zabrání se tak nebezpečí poškození. To je vše.
ESBC býval dřív volitelnou součástí, která se doporučovala pro silnější luky, ale jak šel čas a většina dnešních luků už spadá do kategorie „silnější", instaluje se vždy. Dokonce se stal i součástí předpřipravených sad.
Pro správnou instalaci potřebujete takové „udělátko" (je dodáváno v balení - ano taková ta stříbrná tyčka s "hlavičkou"). ESBC na udělátko našroubujete, pěkně až na doraz, ale neutahujte ho „na krev". A na ESBC navléknete takový malilinkatý "o kroužek" – viz fotky.
A pak potřebujete vteřinové lepidlo. Můžete si koupit speciální Firenock AeroGel, ale podle mě je to obyčejný „vteřiňák" co už máte beztak doma, nebo jej seženete třeba v Bauhausu :-)
Nejprve je potřeba vnitřek šaftu očistit a odmastit. Ideální je „čistítko na uši" namočené v Acetonu. Na fotce to "šudlám" jen tak na kraji (aby to čistítko bylo vidět), ale čistit je potřeba především uvnitř šaftu. Docela hluboko. Tam kde bude za chvíli vlepený ESBC.
Pak na kraj šaftu nakápněte lepidlo – ne moc, ale pěkně po celém obvodu. A jedním plynulým pohybem zasunete udělátko s ESBC dovnitř. Až na doraz. Neotáčíte, prostě jen zasunete (na konci tohoto článku je odkaz na instruktážní video na Youtube, které detailněji ukazuje postup vlepení ESBC)
Postavíte, o něco opřete a necháte zaschnout. Tak a právě z tohoto důvodu jsme ze šípu dříve odšroubovali hrot .. kdyby tam stále byl našroubovaný napevno, vzduch stlačovaný zasunovaným ESBC uvnitř šaftu by asi neměl kudy unikat a mohl by nám zase ESBC vytlačovat zpět ven.
A to je vše. Po zaschnutí (dejte tomu tak minimálně 20 minut) opatrně začněte "udělátkem" otáčet proti směru hodinových ručiček. Tím se vyšroubuje z ESBC a jakmile je volné, vytáhněte jej ven. ESBC zůstane uvnitř. Nalepené na správném místě (hloubce) uvnitř šaftu, takže se o něj při každém výstřelu (nebo spíš dopadu do terče) může tělo Firenocku spolehlivě opřít. Osobně doporučuji šíp ještě odložit a lepidlo nechat zaschnout ještě pár hodin.
Nyní vezměte plastový konec (ten má v sobě otvory-výřezy) a díl s elektronikou (ten má na sobě výčnělky, které pasují do výřezů v plastovém konci).
Správně nastavte a zatlačte proti sobě. Stačí trocha síly. Díl s elektronikou vzklouzne dovnitř, výstupky zacvaknou do otvorů a oba díly u sebe nyní spolehlivě drží. Nicméně není problém je od sebe později, v případě potřeby, rozumný tahem zase oddělit. A třeba vyměnit poškozený plastový konec za nový, nebo změnit jeho barvu, atd.
Dalším krokem je instalace baterie. Ze zásobníku vyjměte jeden váleček (baterii) a někde v pytlíku dohledejte malý „o kroužek", který navlečete na vyčnívající drátek (kladný pól baterie). Na fotce už je navlečený tak, jak má být.
Nyní baterii zasuňte kladným pólem do pozlaceného konektoru - otvoru v části s elektronikou. A drátěné kroužky (záporný pól) navlečte kolem baterie, tak aby ji pevně „obejmuly". Je dobré kroužky po baterii přetáhnout trochu dál a tím je zafixovat.
Následuje malý tip. Namažte plastový konec (tu část, která bude uvnitř šaftu šípu) voskem, nebo mazáním na tětivu. Usnadníte si tak zasunutí do těla šípu.
Tak blahopřeju. Před sebou máte zkompletovaný Firenock, který už stačí pouze instalovat do šípu.
Poznámka – některé (hlavně zcela nové) šípy nejsou ještě zevnitř „vychozené" a dostat do nich nock (i obyčejný, plastový) je docela "porod". Sice jsme plastový konec namazli, ale někdy to nemusí stačit. Pokud tam budete silou rvát právě sestavený Firenock, může se stát, že zaberete příliš, nebo zakroutíte a ooopsss ... Firenock zničíte. Což určitě nechcete.
Je lepší vzít samotný plastový konec Firenocku (v balení jsou vždy nějaké náhradní) a zkusit jak bude do šípu „pasovat". A pokud to jde hodně ztuha, tak ho jeho pomocí trochu „vychodit". A teprve potom tam zasouvat zkompletovaný Firenock s elektronikou.
Šíp osazený Firenockem. Vše sestaveno, nachystáno. Teď už jen střílet. K fotce jen dvě poznámky :
- pozorný čtenář si dozajista všiml, že na fotce je teď jiný šíp, než se kterým jsme začínali. Ten původní (camo s křidélky typu Rayzr z peří) v době pořizování fotek měl v sobě čerstvě vlepený ESBC a potřeboval ještě několik hodin ke spolehlivému zaschnutí. Tak proto...
- a ANO, vím, že červené křidélko na černém šípu vypadá, jako by ho lepilo prase :-) Když jsem fotky chystal, prostě jsem popadl první šaft, který mi přišel pod ruku. A všiml jsem si toho pozdě. Vůbec netuším, jak se mi taková "hrůza" ocitla na stole a kdo ji lepil (no, asi já). Ale už se mi to prostě nechtělo fotit znova .. :-)
Když už jsme u těch fotek, zde si můžete prohlédnout jak vypadá tréninková verze – tzv. „ slepý nock". Ten neobsahuje žádnou elektroniku ani baterii. A tudíž pochopitelně ani nesvítí. Jde o to, aby váš tréninkový šíp měl stejnou váhu a vyvážení jako šíp se skutečným Firenockem a vy měli jistotu, že se bude chovat a létat stejně.
Firenock takovou tréninkovou variantu nabízí, ale jako samostatný, extra produkt. Tedy musíte si ho koupit zvlášť (vyjma snad některých extra sad). Do plastového konce je zasunutý kousek plechu, který svým tvarem, ale hlavně svojí vahou imituje skutečný Firenock.
Jen podotýkám, že i u těchto tréninkových nocků doporučuji dovnitř nalepit ESBC. Za prvé tím budete dokonale simulovat váhu skutečného šípu, za druhé se má ten malý kousek plechu v těle šípu při nárazu do terče o co opřít - zabráníte jeho vytrhávání a poškození plastového konce.
Už jsem napsal, že moje zkušenosti s Firenockem jsou naprosto pozitivní. Pokud se napoprvé prokoušete složitostmi a záludnostmi instalace, zjistíte, že je to vlastně velmi jednoduché. A získáte další malý kousek vybavení, který perfektně funguje.
Jen pro informaci – terč je vzdálený 30m. V terči jsou dva šípy s Firenockem – vlevo je zelený Firenock (zelená LED a zelený plast), vpravo červený (červená LED a červený plast). Druhá fotka je z té samé vzdálenosti, focená o chvíli později a je přiblížená - „vyzoomovaná"
I když to na první fotce moc nevypadá, je šíp krásně viditelný během celého letu a hlavně i po dopadu. Nemám zrovna nejlepší oči, ale neměl jsem problém bez jakékoliv optiky kontrolovat zásahy až do 50m (pokud se tedy do bílého terče zrovna neopírá ostré letní slunce).
Z možných barev LED a plastových konců (k dispozici téměř 54 možností) jsem osobně vyzkoušel zelenou, žlutou a červenou (vždy šlo o stejnou barvu LED i plastového končíku) a můj názor je, že :
- červená je naprostý favorit co se do viditelnosti týká
- žlutá (nebo spíš žlutooranžová) je vidět také výborně, ale pronikavosti červené nedosahuje
- zelená – mi z vyzkoušených kombinací přijde asi nejslabší. Stále dobře viditelná na 30 i 40m. Ale na 50, navíc když terč byl osvícený sluncem, už jsem ji pořádně neviděl (červený vedle stále docela slušně viditelný).
Pro mě osobně se Firenock stal jednoznačným favoritem. Já mám vlastně rozhodnuto. Ostatní nocky jsem odložil do krabičky (na případné další pokusy, které ale ani neplánuju), nebo s tím, že je někdy někomu věnuju. A vlastně jsem přestal pátrat po dalších produtech a výrobcích.
- Své lovecké šípy jsem osadil červenou barvou s trvalým svícením.
- 5 hlavních tréninkových šípů jsem vybavil terčovou variantou (svítí pouze 15 vteřin a pak zhasne), která je pro používání nesmírně pohodlná. A barvy mám v tuto chvíli – červená, žlutá, zelená. V budoucnu možná zkusím nahradit méně výraznou zelenou jinou barvou.
- Ostatní tréninkové šípy jsem na Firenock "předpřipravil" – vlepil dovnitř ESBC a prozatím osadil tréninkovou náhražkou – onen zmíněný kousek plíšku, který simuluje váhu tak, aby všechny vaše šípy létaly stejně.
Na tomto místě bych rád znovu upozornil na jeden aspekt, nad kterým byste se měli zamyslet, pokud se rozhodnete do svých šípů instalovat svítící nocky (a je vlastně jedno jaký model). A to, jak zvýšená zátěž na "zadku" šípu ovlivní těžiště šípu (tzv. FOC) a tím i let šípu. Zatímco normální nock váží cca 10grainů, svítící nocky bývají kolem 25grainů. Více jsem se tomuto tématu věnoval v původním článku Budiž světlo .. v cca polovině článku v části Nevýhody a Problémy".
Nakupujeme Firenock
OK. Libí se vám Firenock. Chtěli byste si ho koupit a vyzkoušet ? Bezva, tak můžeme pokračovat dál.
Už jsem se zmínil, že nákup Firenocku může být trochu komplikovanější. Prozatím nakupuji Firenock přímo u výrobce, protože jiné obchody, které v USA pro nákupy běžně používám (Lancaster, 3Rivers), toto zboží nevedou, nebo jen v nějaké hodně omezené nabídce, která mi nevyhovuje.
No a musím současně přiznat, že Firenock Eshop není zrovna příklad toho nejpřehlednějšího a nejjednoduššího obchodu. Pokud jste zkušení „internetoví nákupčí", pak se pochopitelně všemi úskalími „proderete" bez větších problémů (i bez mé pomoci), ale pokud si nejste moc jistí, pak vám možná tento malý návod trochu pomůže ...
Poznámka : následující text popisuje nákup Firenocku pro šípy, které používám (Easton FMJ). Tedy Firenock model A. Žádné jiné modely jsem nikdy nekupoval. Nepředpokládám nějaké zásadní rozdíly, nicméně je možné že nějaká malinká odchylka může existovat. Pak zde není zachycena, popsána ani vysvětlena. Pokud na nějakou zásadní odlišnost narazíte, napište ji prosím do diskuze ke článku.
Internetová adresa webu Firenock je http://www.firenock.com
Jaký typ ? A začněme tím nejdůležitějším - tím, co jako první potřebujete vědět, je jaký typ Firenocku vlastně potřebujete. Ono jde sice víceméně stále o totéž (svítící nock), ale jednotlivé typy se musí přizpůsobit velikosti šípu (vniřní průměr šaftu) a tak se liší svojí velikostí a někdy i konstrukcí a tudíž i vzhledem (ale jen trošku).
V horním menu si vyberte PRODUCTS a z rozbaleného nabídky pak volbu FIRENOCK SELECTOR. Na stránce se objeví všechny možné modely Firenocku, ale podstatné je pro nás „dialogové okno" s textem „Select Manufacturer"
Nyní prostě vyberte výrobce vašich šípů, a objeví se další okénko, s výběrem konkrétního modelu šípu. Zvolte ten váš a objeví se výsledek – v mém případě (Easton- Axis Full Metal Jacket) je to Firenock „A"
Tak, nyní už víme, že potřebujeme Model A. Jen pro jistotu opakuji. Model A potřebuji já pro své šípy FMJ (a používám ho jako ukázku pro tento článek. Vy používáte jiné šípy a tak budete možná potřebovat jiný model !!!).
Můžeme nakupovat. Do obchodu se dostanete opět přes horní nabídku, tentokrát volbu PURCHASE->Web Store
Výrobce Firenocků nabízí spoustu jiného (většinou high-end) vybavení, ale nás v tuto chvíli zajímají pouze možnosti :
- Firenock Accessory
- Firenock Circuit Pack
- Firenock Genuine Battery
- Firenock Lighted Nock Pack
V podstatě máte dvě základní možnosti jak Firenock koupit – buď jako hotovou sadu, která obsahuje vše potřebné, nebo si Firenock poskládat po jednotlivých komponenách. Hotová sada je asi nejjednodušší způsob, nicméně budete možná omezeni stávající nabídkou (a ona se v průběhu času trochu mění). A tak je možné, že v připravené sadě zrovna nesežete tu speciální kombinaci, kterou chcete (barva, typ svícení/zhasínání). Nicméně zkusíme to :
Nákup „hotové" sady
Zvolíme tedy možnost „Firenock Lighted Nock Pack" a na obrazovce se objeví aktuální nabídka „hotových sad". Nás se ale netýkají všechny – stále mějte na paměti, že při naší ukázce potřebujeme pouze Firenock typu A. Jakmile je v popisu sady uvedený jiný model (0, C, D atd atd) tak to bohužel není pro mě ( i kdyby to bylo ze zlata a při letu to hrálo americkou hymnu).
V době psaní tohoto článku byly v obchodě pro TYP A tři možnosti :
Firenock „A" style lighted nock HUNTING 3-pack
Tato sada obsahuje 3 kompletní nocky typu Hunting, tedy takové, které po aktivaci svítí stále (dokud je manuálně nevypnete). A k tomu ještě pár náhradních plastových končíků na výměnu, kdyste nějaký poškodili.
Nyní musíme specifikovat další detaily:
jakou chceme barvu - možnosti jsou RED-GREEN-BLUE (červená, zelená, modrá)
jaké chceme baterie – existují tři druhy baterií, které můžeme použít, a jsou označené jako BR – BL – BU. Všechny jsou pro Firenock typu A použitelné, ale trochu se liší svými vlastnostmi, jako je kapacita, jas rozsvícené diody, teplotní rozsah použití, délka skladování atd. Obecně lze říct, že pro běžné použití je asi nejvhodnější model BR, nebo o něco málo méně jasnější BL. A model BU (který jsem třeba já ještě nikdy neměl), se hodí spíš jako záložní zdroj pro dlouhé skladování.
Porovnání jednotlivých typů baterií najdete na stránce Firenock Genuine Battery, kde jednotlivé položky mají cca tento význam :
-
- Shelf Life (months) – doba skladovatelnosti v měsících
- Availability – v kterém ročním období jsou u výrobce běžně na skladě
- Country of Origin – země původu
- Failure Rate – četnost selhání
- Highest Operating Temperature – nejvyšší provozní teplota (ve F)
- Lowest ... nejnižší provozní teplota (ve F)
- Runtime days – výdrž – doba svícení ve dnech
- Initial Brightness (LUX) - Počáteční jasnost svícení Diody
- Weight – váha
- Price – cena
- Baterie BR a BL jsou již v ceně sady. Pokud chcete baterie BU, pak si budete muset 5 USD připlatit.
Matched Weight – k sadě svítících nocků si můžete přiobjednat balení 3ks "cvičných, slepých nocků" – jde v podstatě pouze o závaží a plastový končík, které svojí hmotností věrně simulují skutečný svítící Firenock. Můžete si tak vyrobit další 3 šípy, které sice nebudou svítit, ale budou díky stejné váze a těžišti létat stejně jako ty svítící. Příplatek (se slevou) je 15 USD
SuperGlue Gel – můžete si přiobjednat lepidlo, které je potřeba pro instalaci ESBC (Extreme Shock Battery Cap) za 6 USD. Dle mého názoru je to „obyčejné" vteřinové lepidlo, které možná už máte doma, nebo si ho dokážete koupit jinde, takže v takovém případě netřeba. No a pokud Firenocky nakupujete častěji, nebo ve větším počtu, pak vám ho tam majitel občas strčí jako bonus :-)
No a položka QTY udává počet – kolik takových sad chcete koupit.
O kousek níže vidíte aktuálně přepočítávanou cenu (dle vaší aktuální volby), takže máte přehled, jak moc jste se „rozšoupli".
Firenock „A" style lighted nock HUNTING and TARGET 6-pack
Je obdobou výše popsané sady 3ks Hunting. Jenže tato sada obsahuje 6 kompletních nocků – 3ks typu HUNTING (svítí stále) a 3 typu TARGET (svítí pouze 15 vteřin a pak samy zhasnou). Dále tu máme celkem 18 ks plastových končíků (tedy 12 ks navíc na případnou výměnu)
V případě tohoto packu ale už nemáte (aspoň v době vzniku tohoto článku nebyla) možnost zvolit barvu LED diody. Prostě bude to červená (RED) a hotovo.
No a opět možnost zvolit typ baterie, přikoupit 3ks závaží pro tréninkové šípy a lepidlo AeroGel pro instalaci ESBC (viz výše).
Customized „A" style lighted nock 3-pack
Sada 3ks svítících nocků, kdy máte před sebou několik možností výběru :
- Barva plastového končíku
- Barva LED diody
- Typ svícení-zhasnutí – HUNTING nebo TARGET
- Baterie
A opět možnost přikoupit 3ks závaží pro tréninkové šípy a lepidlo AeroGel pro instalaci ESBC
technická poznámka – skutečné věci, které vám po nákupu hotové sady později dorazí domů se mohou (a často také budou) lišit od vyobrazení na obrázku. Dodavatel má občas „pack" kompletně předchystaný v jednom balení, ale někdy vám obsah seskládá z jednotlivých komponent (tak, jako byste je kupovali jednotlivě). Obsah a cena ale budou nakonec stejné (tedy dostanete to, co dostat máte).
Nákup jednotlivých komponent
Pro zkušenější uživatele Firenocku je to možná jednodušší, nebo řekněme více přehledná cesta. Máte pod kontrolou každý kousek, ze kterého se Firenock skládá. Koupíte přesně to, co chcete, v počtu jakém chcete. Jen je třeba si uvědomit, co k sestavení kompletního Firenocku potřebujeme :
Circuit Pack – balení 3ks „srdce" Firenocku – tedy spínacího obvodu – buď v provedení HUNTING (svítí trvale), nebo TARGET (po 15 vteřinách sám zhasíná). Navíc se nám tu nabízí další možnost INTERMITTENT (blikající), ale ta zatím neexistuje (neptejte se mě proč) v provedení pro typ „A", který potřebujeme my.
Battery Pack – balení 3ks baterií s možností volby mezi BR-BL a BU. Tuto volbu už jsme řešili při nákupu celé sady (viz. výše)
A v sekci Firenock Accessory ještě potřebujeme dokoupit plastové končíky (produkt označený jako Replacement nock „A" style a Extreme Shock Battery Caps.
A pochopitelně, pokud chcete, závaží pro tréninkové šípy Matched Weight Practice Nock.
Tak a to je vše. Vše je v košíku, zaplatit PayPalem a hurá. Není to zase tak složité, jak to vypadalo, ne ? :-)
Pokud se pro Firenock rozhodnete, držím palce a doufám, že budete spokojeni, stejně jako jsem já. Kdyby snad někdo při výběru nebo nákupu narazil na nějaký problém, který jsem v textu pominul, nebo vysvětlil nedostatečně, jsem k dispozici.
H.
Doplňující informace
Na závěr článku snad jen pár odkazů a informací, které se mi nikam jinam nevešly.
Porovnání Lumenoku, Traceru a Firenocku (Youtube video) Jen upozorňuji, že toto video je 6 let staré, takže nemusí dávat úplně přesný obrázek o aktuálních modelech. Nicméně pro základní představu asi stačí.
{youtube}uLHR2iKPOxU{/youtube}
Další Youtube srovnání - Firenock, Tracer, Nockturnal - opět trošku staršího data
Youtube video pro instalaci Extreme Shock Battery Cap