Recenze DA restů - NAP Quicktune 3000/4000 a Trophy Ridge Revolution
Drop Away resty (zakládky) NAP Quicktune 3000/4000 Micro a Trophy Ridge Revolution. Aneb špičková produkce a high-tech řešení
NAP Quicktune 3000/4000 Micro
Sportovní verze 3000 | Lovecká verze 4000 |
Tuto základku jsem dostal k luku Hoytu Vulcan a aktuálně jí mám na PSE Drive LT. Normálně bych si jí asi nekoupil, už kvůli ceně, bratru, 2400kč, ale stojí to za to.
Verze 3000, kterou jsem dostal já, a která se dá v ČR bez problémů sehnat, je sportovní. Verze 4000 pak je určeně pro lovecké účely. Rozdíl je jen v typu podpěry.
Vše je stavitelné posuvem přes šrouby. Zvlášť stranový posun je vyřešen velmi elegantně: povolí se šroub v ose a následně otáčením kolečka ladíte.
Potom lze nastavit sílu pružiny a tedy i rychlost sklopení podpěry.
Dále se prostřednictvím kolečka na hřbetu určuje náklon podpěry, což umožňuje i jemné doladění výšky. Rozsah náklonu je cca 100 stupňů. Samotná podpěra má na ose několik míst k uchycení.
Verze 3000 má pro lovecké užití poněkud nevhodný typ podpěry v podobě dvou "pacek" potažených plastem.
Lovecká verze 4000 disponuje klasickým Véčkem s příjemnou vychytávkou v podobě držáčku šípu (arrow holderu) - odpruženého "bazmeku" do kterého natlačíte šíp aby vám na základce neposkakoval.
Zpracování není co vytknout, skvělé slícování, i kvalita povrchu.
Pohyblivé části jsou z mosazi (minimální tření), osa z oceli a zbytek z hliníku s černou povrchovou úpravou.
Čistě technicky jsou obě verze "cable driven" (podpěrka „chce ležet“). Kontrolní lanko se ale nepřidělává ke kabelům luku, ale k speciálnímu jezdci, který je součástí balení. Je to docela elegantní řešení které eliminuje některé nevýhody Cable Driven systému.
Nicméně je jednoduché předělat to i na Limb driven systém. Jak je to možné? Pružinka která zapříčiňuje vyklápění opěrky je totiž symetrická a lehce předepjatá. Zjednodušeně řečeno, stačí jí otočit z "cable driven" máte najednou "limb driven" a naopak :)
Technická poznámka: pokud vám nejsou známy rozdíly mezi systémy Cable a Limb Driven, pak podrobné informace naleznete v článku Vybíráte DropAway Rest ?
Nevím nakolik to byl úmysl výrobce, ale nejsem první, dle Internetu, koho to napadlo. Funguje to perfektně, neměl jsem jediný problém.
Já osobně dávám přednost systému Limb driven, tak jsem se podle toho zařídíl a k mé úplné spokojenosti jsem ještě přimontoval „ochrannou klec“ proti vypadnutí šípu.
I přes tu cenu můžu tuhle základku jen doporučit. Nikdy se mi nezasekla, nikdy u ní nenastal žádný problém, ladění je doslova radost.
Trophy Ridge Drop-Away Revolution
Když jsem svůj hlavní luk PSE Drive osadil již výše zmíněnou základku NAP, bylo třeba vymylet co dát na Hoyta.
Rozum velel, abych tam dal tu původní z PSE, což je moje vlastní konstrukce Limb Driven, která funguje bez problémů a připomínek.
Ale nedalo mi to a nakonec vyhrála moje touha po "high-tech serepetičkách" :-)
Revolution je opravdu netypická záležitost, přesto se dá sehnat i v ČR. Konkrétně Archery.cz jí má za 1.550 Kč.
A jak to celé funguje? Mechanismus je jako jednočinná spoušť - normálně je v otevřené poloze, jeho pootočením jednak napnete ústrojí, jednak zajistíte šíp.
šíp založen, základka zajištěna |
Na libovolné lanko luku je přidělán řídící kabel, při nátahu kabel "odjistí" systém a při výstřelu dojde k pootočení systému podpěry která tak uhne letkám.
moment otevření podpěrky |
Výhoda je, že nemusíte nic časovat, jako u klasického cable driven. Navíc je tah za lanka naprosto minimální, takže neovlivňuje jejich chod.
Výhoda oproti limb driven zase je, že vám přez půl luku nevede lanko které se navíc nemusí napínat. Systém je také velice tichý a umožňuje použít i opravdu monstrózní letky.
(Technická poznámka : dovolím si poznamenat, že ani kontrolní lanko u Limb Driven nemusí být nutně uchyceno na rameno luku, byť je to asi nejčastější způsob. Bez problémů jej lze uchytit i na jeden z kabelů luku - pokud tedy zvolíte ten správný :-) Honza)
Před montáží doporučuji zhlédnout instruktážní video :
Není na tom nic těžkého, ale vyhnete se komplikacím (vlastní zkušenost)
Nevýhoda tohoto systému je, že pro řádnou instalaci potřebujete bow press (dá se to obejít, ale nedoporučuji to).
A zdržení se dá považovat potřeba pootočení podpěry do zajištěné/natažené polohy. Nicméně to je pouze otázka zvyku.
Konstrukčně je to kombinace hliníku a plastu, k slícování a celkovému zpracování nemám výhrad.
Výškové seřízení se provádí posuvem, popřípadě naklopením celé základky. Stranově posuvem.
Celkově jsem se zakládkou spokojen a mohu doporučit.
Ratte