Menu

Asi budete souhlasit, že dobrý sluch je důležitý pro úspěšný lov. Co ale dělat v případě, když tzv. „slyšíte prd?“ Rád bych v tomto článku popsal mé zkušenosti s produkty firmy Walker’s Ear - Alfa 360 a hlavně HD Pro Elite ...

 

Než se pustím do vlastního popisu, dovolím si nejprve popsat tzv. „zadání“. Tedy mojí vlastní situaci, kterou jsem se snažil řešit.

  • jsem staršího věku (50 let) a můj sluch už rozhodně není co býval.  Přesněji řešeno – slyším "prd". Hlavně na levé ucho. Podepsaly se na něm roky potápění a definitivně ho "dorazila"  obrna levého lícního nervu, kterou jsem měl tu čest před X lety absolvovat.

  • výsledkem je, že na levé ucho slyším (odhadem) tak 15% toho co bych měl. V reálu – když ležím a otočím se na pravý bok, doslova „vypnu zvuk“. Vlastně to samé, jako když na ovladači TV stisknete tlačítko „Mute“. Okamžité ticho, klid ...

Je to sice výhoda, protože jsem schopen usnout i v místnosti plné kraválu a řevu, ale pro lov ... pro lov to není nic moc.

  • Zatímco čekám, než se pohne legislativa v ČR a já budu moci lovit lukem, lovím s použitím „tradiční“ pušky. Před mnohahodinovým dřepěním na kazatelně někde u hromady krmení dávám jednoznačně přednost tzv. „šoulačce“. Tedy pomalu procházím les. A to, že jsem téměř hluchý na levé ucho mi při tomto způsobu lovu moc nepomáhá. 


Zvuky přicházející z levé strany prostě neslyším, nebo slyším velmi špatně a většinou hodně pozdě. Chybí mi také schopnost správně určit směr, odkud zvuk přichází.

Až donedávna jsem to prostě bral jak to je. Jsem starý a zničený zhýralým životem :-) a těžko s tím co nědělám.

Ale, nedávno jsem po mnoha letech potřeboval koupit nová ochranná sluchátka na střelnici. Zjistil jsem, že dnes existují i tzv. „elektronické“ modely, které umí nejen zvuk výstřelu utlumit, ale ostatní zvuky naopak zesílit ! Přiznám se, že tohle mě docela zaujalo a tak jsem začal trošku experimentovat.

 

Elektronická sluchátka Zender

Prvním modelem, který se mi dostal do ruky vlastně náhodou byla sluchátka značky Zender, které u nás dodává firma Detex.

t-zender1 t-zender2
celkový pohled na
sluchátka Zender
jeden ovládací prvek zesiluje zvuk
společně pro obě sluchátka současně

 

Masívní plastová sluchátka, v šílené červené barvě ... ale to mně v danou v danou chvíli moc netrápilo. Potřeboval jsem především vyzkoušet, zda a jak to funguje.

Můj názor – opravdu to funguje, nicméně tento model je určen především na již zmíněnou střelnici:

  • Sluchátka jsou hodně masívní a docela těžká. Po delší době nepříjemně tlačí na hlavu a na uši. Na střelnici je to asi fuk, ale pro lov moc ne.

  • Zesílení skutečně funguje a to docela slušně. Se sluchátky na uších jsem na střelnici slyšel i velmi slabé zvuky, které bych asi neslyšel vůbec (tedy bez sluchátek). Slyšel jsem o čem se baví lidi na druhé straně střelnice. Kvaita zesíleného zvuku nic moc.

  • Utlumení výstřelu fungovalo bez problémů. Výstřel prostě neuslyšíte – na tu kratičkou chvíli se sluchátka vypnou.

  • Vzal jsem sluchátka cvičně na jednu čekanou v lese. Tam se ukázala další slabina. Vnější zvuk snímá jediný mikrofon a zvuk z něj se rozvádí do obou sluchátek. Takže monofonní zvuk, který naprosto eliminuje možnost určit směr, ze kterého zvuk přichází. Prostě něco uslyšíte, ale víte prd odkud to může jít a pro lokalizaci zvuku musíte sluchátka sundat a spolehnout se na své normální uši.

Navíc pro zesílení je k dispozici jediný ovládací prvek, takže zesilujete/zeslabujete zvuk pro obě uši současně. Pokud jsem měl zesílit zvuk pro levé ucho tak, aby pořádně slyšelo, moje zdravé, pravé ucho bylo zahlceno nepříjemným kraválem. A nebo naopak a pak levé ucho slyšelo (jako obvykle) - prd.

  • Cena cca 1.300 sice není nijak strašná, ale v porovnání s nabídkou v USA (viz. níže) mi přijde jako zbytečně vysoká.

 

Bylo jasné, že tento model nebude to "pravé ořechové", ale obecně mě možnost zesílení zvuku zaujala. Začal jsem hledat něco lepšího.

Procházel jsem i české obchody, dokonce jsem i něco našel, ale naprosto mě odradila cena. Dát 10 tisíc za sluchátka se mi teda vážně nechtělo :-)))

Nakonec nezbylo, než prozkoumat můj oblíbený americký e-shop Cabela’s a … pochopitelně jsem uspěl.

 

Walker’s Game Ear Alpha 360

t-WGAlpha
Ze široké nabídky u Cabelas jsem nakonec vybral sluchátka Alpha 360 od firmy Walker's Game. Ty se mi zdály jako rozumná volba. Jako osvědčená "zlatá střední cesta"

  • 4 mikrofony – 2 na každé straně, vždy jeden orientovaný dopředu a druhý dozadu, by měly umožnit rozumné určení směru
  • až 9-násobné zesílení okolních zvuků
  • nezávislé ovládání zesílení pro každé ucho zvlášť
  • pochopitelně nechybí potlačení zvuku výstřelu – ochrana uší
  • rozumný design – dobrá barva (camo) a hlavně sluchátka nejsou žádné monstrum – ani co se velikosti, ani co se váhy týká
  • Cena 85 USD

 

Tento model je v nabídce výrobce tak „někde uprostřed“.  Svými možnostmi a pochopitelně i cenou. Nechtělo se mi dávat za sluchátka 150 nebo dokonce 200 USD a víc, když nenabízí žádné podstatné výhody - myslím výrazně lepší zesílení, nebo lehčí konstrukci. Dražší modely pochopitelně nabízí extra vychytávky, jako nastavení preferované frekvence pro zesílení (zda více zesilovat hlubší nebo vyšší tóny), ale protože jsem už v té chvíli měl v hlavě další nápad a případnou investici (viz níže) přišel mi model Alpha 360 a jeho cena jako rozumný kompromis.

Sluchátka jsem několikrát vyzkoušel. Jak na střelnici tak i v lese. Naprosto bez problémů splnila vše, co jsem od nich očekával.

Zde jsou moje postřehy  :

  • Na střelnici fungují přesně tak, jak by měla. Spolehlivě eliminují zvuk výstřelu
  • V lese jsou bez problémů použitelná a ... opravdu fungují.
  • Díky zesílení uslyšíte lépe a více a to i v případě, že máte uši zdravé (odzkoušeno na nezávislé osobě)
  • Možnost nastavit zesílení pro každé ucho zvlášť je skvělá. Můžu tak víceméně vyrovnat svoje slabé ucho vůči zdravému.  
  • Pokud mám ale udržet svoje obě uši „vyrovnané“, pak levé musím mít zesílené naplno a pravé nemůžu zesílit moc. Tohle je ale můj problém – viz hodně poškozené levé ucho.
  • Při plném zesílení  na zdravém uchu jsem opravdu slyšel i velmi slabé zvuky a šelesty. Nicméně v tomto „režimu“ levé ucho opět „pokulhávalo“
  • Při „vyrovnaném zvuku“ do obou uší je schopnost rozpoznání směru velmi dobrá.
  • Sluchátka jsou docela pohodlná a neměl jsem problém je mít na hlavě i delší dobu.
  • Sluchátka jsem zkoušel převážně při lovu na čekanou. Dřepěl jsem na posedu a opravdu si užíval zvýšenou schopnost slyšet to, co už jsem dlouho neslyšel.
  • Zkusil jsem s nimi pochopitelně i šoulat – s puškou – a nebyl problém. Vše funguje jak má.

Toliko pozitiva. Ale protože nic není dokonalé, tak teď některé horší vlastnosti

  • Stále jsou to sluchátka. I když relativně lehká a elegantní. To znamená, že něco nesete na hlavě a něco vás, byť ne moc, tlačí. Po delší době to může být trochu nepříjemné.

  • vesnicka nahledStále jsou to sluchátka. A při lovu šouláním se pohybujete lesem. Oblečení v camo, pušku v ruce a ... přitom máte sluchátka na uších.

    Upřímně ... vypadá to divně.

    A tak se i budete cítit. Většinou sice nikoho nepotkáte, ale i tak jsem se cítil trochu jako magor. Nebo lépe ... připadal jsem si jak Otík z populárního filmu.

Já vím, že tohle je hodně subjektivní pocit a zlepšený sluch to bohatě nahradí, ale .... moc jsem se tím "necítil". Při lovu na čekanou s tím pochopitelně takový problém nebude.

 

Ale, zpět k seriozní recenzi a ... teď ta nejhorší zpráva. 

 

  • Sluchátka jsou NAPROSTO NEPOUŽITELNÁ, pokud byste se rozhodli lovit lukem. Zkoušel jsem to (tedy ne s nimi lovit, ale tréninkově si zastřílet) a - NEJDE to.

Sluchátka vám prostě při nátahu neumožní správně „zakotvit“. Tedy dát „nátahovou“ ruku tam, kde ji normálně při plném nátahu míváte. Zavazí. A to tak, že hodně.

Přesně tam, kde jsem zvyklý mívat pravou ruku při nátahu (můj tzv. Anchor Point), zavazí sluchátko. Nevejdu se tam. Ani náhodou. Musel bych při nátahu buď „kotvit“ úplně jinde, což je pochopitelně naprostá blbost, nebo při správném zakotvení sluchátko silou odsunout bokem. Až někam za a nad ucho. Hodně bokem.

A to není ani jednoduché, ani dobré. Dělá to kravál a několikrát se mi sluchátka téměř celá sesmekla z hlavy.

Dá se to řešit tak, že sluchátka před vlastním výstřelem úplně sundáte a teprve potom natahujete luk ... což mi také nepřijde jako ideální

Pro mě osobně je toto omezení pro použití s lukem zásadní. Prostě to nejde dohromady. Můžete mít pochopitelně jiný názor. Můžete to sami vyzkoušet a můžete dospět k jinému závěru.

Můj verdikt ale je – s puškou není problém, ale luk a tato (klasická) sluchátka prostě NE. Tato sluchátka jsou skvělá na střelnici, skvělá při lovu s puškou. Především na čekanou a s jistými estetickými výhradami i na šoulání.  Ale pro luk jsou nevhodná. Howgh.

 

 

Walker’s Game Ear Digital HD

Poté, co jsem si mohl vyzkoušet možnosti zesílení zvuku na „klasických“ sluchátkách, a přesvědčil jsem se, že by mi to vážně mohlo pomoci, jsem začal hledat něco, co by bylo vhodnější pro šoulání a hlavně, co by bylo vhodné i pro luk.


Možným řešením se ukázal další výrobek od firmy Walker’s Game – tentokrát označený jako Digital HD Ear. Zjednodušeně jde o „naslouchátko“, které je podobné tomu, co občas vidíte u starších lidí nebo lidí s poškozeným sluchem. 

Přiznám se, že jsem chvíli uvažoval nad možností vyzkoušet podobnou pomůcku, koupenou někde u nás v prodejně pro postižené. Prostě nic speciálního loveckého, ale obyčené naslouchátko pro starýho dědka. Už proto, že ceny jsou výrazně nižší (do 1.000 korun).  

Nakonec jsem si ale vzpomněl na pořekadlo „ .... nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci ... „  a rozhodl se jít vyzkoušenou cestou značkového výrobku, o které jsem byl schopen získat nějaké reference a recenze.

 

Na eshopu Cabela’s jsem našel řadu uživatelských recenzí a přestože ne všechny vyznívaly 100% pozitivně,  můj výsledný dojem byl, že by to mohlo a mělo fungovat.

První otázkou bylo, jaký konkrétní model zvolit. V úvahu přicházely tři. Základní provedení (ala naslouchátko) a hlavní funkce jsou vlastně totožné. Liší se drobnosti. A pochopitelně cena.

  • HD ELITE – základní model. 40db zesílení. Jeden základní režim určený pro běžné použití. Cena* 190/150 USD
  • HD PRO ELITE – 50db zesílení. Jeden základní režim pro běžné použití. Možnost AFT -  „ladění“ frekvence zesílení – basy/výšky. Cena* 220/200 USD
  • HD POWER ELITE – nejvyšší model. 50db zesílení. 4 režimy podle typu použití – obecný, příroda, dav, max. zesílení. Možnost AFT - ladění frekvence zesílení – basy/výšky. Cena* 300/260 USD

(*)  První, vyšší cena je oficiální cena z weby výrobce, druhá nižší je pak cena na eshopu Cabela’s.

Ještě bych snad dodal, že všechny modely mají pochopitelně automatické potlačení zvuku případného výstřelu, takže fungují tak trochu i jako ochrana sluchu.

 Moje volba šla nakonec „zlatou střední cestou“. 4 režimy mi přišly jako zbytečnost a lepší zesílení jsem naopak uvítal. Takže vítězem byl „prostřední“ model PRO ELITE.

 

t-PROElite

Model PRO Elite s menším molitanovým špuntíkem.
Na těle (odspodu) je 
prostor pro baterii, dále kolébkové ovladač zesílení
a nahoře kryt, pod kterým je ovládání AFT. 

 

Druhou otázkou bylo, zda koupit jeden nebo hned dva kusy (prodává se nikoliv v páru, ale skutečně po 1 kusu). To znamená, že :

  • 1 kus – mi pomůže eliminovat problémy s nedoslýchavostí levého ucha. Ale pravé zůstane tak jak je. Tedy žádné zesílení navíc.
  • 2 kusy – pro obě uši. Nedoslýchavé levé opravím a to zdravé pravé vylepším.

Poté, co jsem prošel řadu diskuzí a uživatelských recenzí, jsem zjistil, že každý to používá jinak. Někdo používá pouze jeden kus na opravu špatného sluchu, někdo dva kusy, protože má obě uši „v háji“, někdo dva kusy s tím, že druhý podporuje zdravé ucho .. atd.

S ohledem na docela vysokou cenu a taky proto, že jsem nebyl úplně přesvědčený, jak dobře to bude fungovat, jsem nakonec objednal jeden kus.  Bude mi muset stačit oprava levého ucha a zdravé pravé zůstane jak je. Alespoň prozatím.

Cabelas zafungoval jako vždy perfektně a tak asi týden po objednávce mám věci doma.

První dojem je veskrze kladný. Vše vypadá solidně.

Jediné co se mi nelíbí je barva naslouchátka – je to taková ta „tělová růžová“. Kdyby to aspoň bylo v nějakým camo provedení. Vypadalo by to „drsně“ a „lovecky“. Takhle si připadám jako nějaký mrzák :-) Ale co, vždyť já vlastně mrzák jsem :-)  Navíc je naslouchátko malý a bude to skoro celý schovaný za uchem a já mám docela dlouhé vlasy, které to když tak schovají ... no tak jo ...

t-wge-pack2V balení samotném najdete :

  • naslouchátko samotné

  • 5 různých výměnných špuntíků do ucha. Dva molitanové a tři takové silikonové „hříbky“ různé velikosti. Aby si každý vybral tu správnou, co mu bude nejlépe vyhovovat.

  • 4 knoflíkové baterky. Což mě mile překvapuje, protože k provozu je potřeba jedna jediná. Baterka by měla podle všeho vydržet mnoho hodin provozu (náhradní by se měly dát bez problémů sehnat i u nás). Takhle to znamená, že mám vystaráno na hodně dlouho.

  • Obal. Taková kapsička se zipem a připnutím na pasek. Na opasku to sice nosit nehodlám, ale kapsička se hodí, protože to nechci jen tak nosit v kapse. Vzhledem k ceně to nechci ani rychle zničit ani ztratit.

  • šroubováček na nastaveni AFT a docela slušně provedený návod.

Instaluju baterku, což je velmi jednoduchý úkon. Odklopí se taková dvířka, vloží se baterie a dvířka se zavřou. Ale ne úplně. Jen tak přivřou. Tato dvířka současně slouží jako zapínání a vypínání. Až při úplném zavření se mašinka rozjede. Pro vypnutí stačí dvířka trošku pootevřít. Je tam takový malý zoubek, takže poměrně dobře poznáte v které jste pozici.

Taky je potřeba zkrátit hadičku-zvukovod podle vaší konkrétní anatomie. Od výrobce je o pořádný kus delší než je potřeba. Je to docela jednoduchý krok a návod dává jasné instrukce. Naslouchátko dáte za ucho, do ucha vložíte špuntík a odměříte si, kde hadičku zakrátit/ustřihnout. Cílem je mít vše tak akorát, protože jen v tom případě bude špuntík pevně sedět ve vašem uchu a nebude mít tendenci vypadávat ven.

Přemýšlím, který ze špuntíků zvolit. Silikonové hříbky se mi zdají podezřelé a tak volím ten, co mi nejvíc připomíná obyčejná hudební sluchátka. Menší molitanový. Mačkám ho mezi prsty (podle instrukcí) aby se zmenšil a následně v uchu se roztáhl.

Tím jsou úvodní přípravy hotové.

Zavírám dvířka s baterkou, tím mašinku zapínám a dávám naslouchátko na jeho místo – za ucho. Napoprvé a jen po hmatu je to trochu nezvyk a moc mi to nejde (později už se z toho stává jednoduchá rutina).

walkers-fred-eichler
Takhle nějak vypadá Walkers PRO ELITE
v "pracovní pozici" za uchem
(a jen pro pořádek - tohle opravdu nejsem já :-)


Mašinka své zapnutí hlásí 4 pípnutími. A já opravdu něco slyším. Není to zase nějaký zázrak (jakože bych slyšel trávu růst), ale opravdu něco slyším. Po docela dlouhé době. Po zapnutí je zesílení nastaveno někam doprostřed.

Začínám experimentovat s kolébkovým tlačítkem na těle naslouchátka, které ovládá zesílení. Je to jednoduché. Na jedné straně zesilujete, na druhé straně zeslabujete. Každé zmáčknutí je potvrzené pípnutím. V okamžiku kdy dorazíte na MAX nebo MIN se ozve dvojí pípnutí. Není problém to dělat poslepu/pohmatu.

Zesiluji výkon a začínám slyšet lépe a lépe. V nadšení zesiluju téměř na maximum. Slyším opravdu hodně dobře a to tak, že levým uchem slyším víc, než neposíleným zdravým pravým.

Při plném zesílení začíná být mašinka docela náchylná na rušení. Stačí pohyb hlavou a otření vousů o límec bundy a výsledkem je docela silný šramot. Pohyb rukou poblíž naslouchátka je opět doprovázen značným ruchem. A hlavně, při plném zesílení se začíná objevovat zpětná vazba – pískání.

 

Právě toto pískání (zpětná vazba) bylo častým argumentem kritiků v diskuzích na Internetu.

Moje vlastní poznatky jsou asi takové :

  • Zpětná vazba se skutečně může objevit, ale pouze při zesílení kolem maxima. V reálu (viz níže) takové zesílení nepoužívám.

  • Zpětná vazba je hodně závislá na tom, jak dobře vám naslouchátko sedí a hlavně jak dobře máte špuntík strčený v uchu. Pokud dobře, pevně a hluboko, pak k pískaní moc často nedochází. Jakmile ale špuntík leze z ucha ven, objevuje se mnohem častěji.

Je to tedy hodně závislé na správné délce hadičky a zvoleném špuntíku.

  • Pohyb ruky kolem naslouchátka má tendenci vyvolat pískání. Stačí se poškrábat, nebo upravit vlasy u ucha nebo při manipulaci s ovládáním hlasitosti. Ale ve většině případů stačí ruku oddálit a pískání zmizí. Nebo potřepat hlavou a zmizí taky (sice netuším proč, ale funguje to). Nebo prostě ubrat na zesílení, protože při „normálním“ zesílení nepředstavuje zpětná vazba v podstatě žádný problém.


Po dalším experimentování vyměňuji molitanový čudlík za jeden ze silikonových hříbků (prostřední velikost). Ačkoliv se mi zpočátku moc nezdál, funguje mnohem lépe. Vrazím ho do ucha – pocitově docela hluboko – a ani se nehne. Nemá tendenci vypadávat, posunovat se.


Beru naslouchátko do skutečného „provozu“. Vyrážím s ním na ranní šoulačku do lesa.

Dávám za ucho, zapínám a trochu zesiluji.

Je to mazec. Levé ucho skutečně slyší. Je to pro mě dost nezvyk.

Po chvíli zesiluji skoro na maximum. Skoro .. co nejvíc, abych se vyhnul pískání. Slyším neuvěřitelné věci. Zpěv ptáků, nějaké praskání v mlazině nalevo ode mě. Slyším věci, které bych jinak neslyšel.

Je nutno přiznat, že zvuk z naslouchátka má takovou trošku nepřirozenou barvu. Jako by trochu „plechovou“. Je jasné, že kvalita zesíleného zvuku se nemůže rovnat přirozenému vnímaní zdravým uchem. Není to ale nic hrozného, jen ten zvuk je prostě trochu jiný.

Po nějaké době, kdy si užívám jak dobře levé ucho slyší, začínám objevovat další „problém“. Zesílení je moc velké a levé ucho slyší líp jak zdravé pravé. Mám tedy problém s rozpoznáním směru, ze kterého zvuk přichází. Vše jakoby přicházelo zleva.

Snižuji hlasitost někam doprostřed. Obě uši se nyní více vyrovnávají, lépe se určuje směr a i barva zvuku je příjemnější - není tak „ostře plechová“.

Po delší době objevuji další, docela nečekaný, „problém“. Zvuků, přicházejících z levého ucha je prostě moc. Nemluvím teď o zesílení. Ale mnoho let jsem byl zvyklý poslouchat pouze pravým uchem. Mozek si zvykl používat pouze v podstatě jen to. Najednou je těch zvuků přicházejících zleva až moc.

Začínám mít problém správně vyhodnotit jednotlivé zvuky. Jejich směr a intenzitu. Osobně se domnívám, že tohle je nebo spíš bude pouze o zvyku. Stačilo si na chvíli dát „oraz“. Naplno snížit zesílení nebo mašinku na chvíli vypnout či vysunout z ucha a po chvíli bylo vše OK.

Dalším „problémem“ většího zesílení je zvuk vlastního pohybu. Obzvlášť pokud procházíte volným terénem. Což znamená spoustu listí a větviček. To, co byste normálně považovali za takřka neslyšnou chůzi, se najednou změní v docela silný kravál. Každé zašustění listu pod nohama nebo nedejbože prasknutí malé větvičky zní strašně. Máte pocit, že se neustále pohybujete jak příslovečný „slon v porcelánu“. Je dobré při takové chůzi zesílení nějak rozumně snížit, protože budete mít dojem, že jste v lese naprosto zbytečně. Že vše živé, v okruhu 5km, už muselo dávno zdrhnout. 


Nicméně i přes tyto „nepříjemnosti“ si procházku po lese užívám jak už dlouho ne. Opravdu mě baví zase pořádně slyšet.

Průběžně si hraju s nastavením zesílení. Zkouším co nejlépe nastavit vyvážení mezi obě uši. Pak zase na chvíli dávám zesílení téměř naplno a jen si užívám sebemenší náznak jakéhokoliv zvuku. Po mnoha letech se ke zdroji zvuku otáčím levou stranou a naslouchám ...

 

Vše výše uvedené berte, prosím, pouze jako mé první dojmy. A ty tedy jsou, alespoň pro mě, hodně pozitivní. Vlastně jsem docela nadšený.

Je mi jasné, že k pořádnému zhodnocení bude potřeba více času. Pár dalších měsíců nebo víc. Třeba zbytek lovecké sezóny. Že delší doba líp ukáže, jak moc užitečná tato pomůcka nakonec bude. Zda se stane neodmyslitelnou součástí mých výprav, nebo třeba po pár měsících nakonec skončí v šuplíku s označením "Zajímavé nesmysly".

Ještě se chystám vyzkoušet naslouchátko na pravém uchu. Technicky to není problém – stačí pouze otočit špuntík na zvukovodu naslouchátka. Zajímá mě, jaký přínos by to znamenalo pro víceméně zdravé ucho. Tady by už nešlo o opravu nefunkčního sluchu, ale o docela brutální zesílení schopností slyšet.

Nicméně toto bude to asi jen test. Zatím neplánuji, že bych koupil ještě jeden kus a nosil ho na obou uších. Ten, co mám, bych chtěl používat pouze jako nápravu špatného ucha.

Aspoň tak to vidím teď ...

Prozatím jsem také vůbec neexperimentoval s možností tzv. AFT – Adjustable Frequency Tuning. Tedy s nastavením, které frekvence se mají prioritně zesilovat. Zatím jsem AFT nechal v původním, továrním nastavení. Chtěl bych si na naslouchátko a jeho zvukový projev nejprve pořádně zvyknout, abych byl lépe schopen posoudit, nakolik je případná změna přínos či nikoliv.

Jen podotýkám, že technicky je toto nastavení jednoduchá záležitost. Pod krytkou na těle naslouchátka je nastavovací šroubek, kterým otáčíte sem a tam a měníte prioritní frekvence.

 

A co je důležité - s případným použitím společně s lukem by NEMĚL být žádný problém.

  • Jednak mám naslouchátko na levém uchu a jako pravák kotvím u pravého ucha.
  • Ale i v opačném případě by to mělo být v pohodě. Naslouchátko je schováno za boltcem ucha a jeho uchycení vede nad uchem – tedy naprosto mimo oblast, kde obvykle končí nátahová ruka.


 

Co dodat na závěr ?

Je mi jasné, že tento článek je hodně specifický a asi nebude zajímat úplně každého. Pokud má někdo "uši jako rys", je asi pochopitelné, že se podobnými „blbostmi“ nemusí vůbec zabývat

V takovém případě mu :

  • blahopřeju
  • závidím
  • a přeju, aby mu to vydrželo co nejdéle


pokud se ale někdo, podobně jako já, trápí s hluchotou, pak mu snad některá z výše uvedených informací může být užitečná.

Doufám, že jsem nezapomněl zmínit nějakou důležitou informaci, nebo vlastnost. Pokud by vás toto téma zajímalo a já na něco zapomněl, nebo byste chtěli vědět další detaily, stačí se pochopitelně zeptat.

A ... pokud někdo ze čtenářů, má vlastní zkušenosti s něčím podobným, pak sem s nimi. Budu vděčný za jakoukoliv informaci a doufám, že nejen já.

H.


disbut2