Menu

Pokud vás, stejně jako mě, rozčilují neustále se povolující tréninkové hroty šípů, měl bych jeden malý tip - je to sice "taková blbost", ale třeba potěší ...

 

Obyčejné tréninkové hroty (tzv. Field tips) v loveckých šípech (šroubované do vlepeného insertu) mají většinou jednu nepříjemnou vlastnost. Neustále se povolují. Aspoň mně se povolovaly. I když jsem je dotáhl docela "fest", po pár výstřelech byly zase volné. O nic vážného nejde, ale je to protivná a otravná věc. Hlavně, když mi střílení moc nejde (což je většinou), tak mě dokáže rozčílit kdejaká pitomost. A povolující se hrot pochopitelně taky. Prostě - mě osobně prostě "vytáčí", že se to "otáčí" :-)

Jasně, že můžete hrot do insertu zalepit. Ale to já nechci. Chci mít možnost případně poškozený hrot vyměnit. Taky mě napadlo použít přípravek od firmy Loctite, který funguje trošku jako lepidlo. Zabrání samovolnému povolování, ale když je opravdu potřeba, povolit to jde. Jenže plýtvat drahým Loctite na "blbé" hroty ? A tak jsem to moc neřešil a dál nadával a utahoval .. 

t-TTpointKdyž jsem naposled objednával na Lancaster Archery cvičné hroty, všiml jsem si v nabídce jedné novinky (tedy pro mě to novinka byla).

Jde výrobek známé firmy Trophy Taker nazvaný Trophy Taker Tight Field Tip. Tu firmu znám - používám jejich DropAway rest. A vím, že kromě toho vyrábí i lovecké hroty. A hlavně, že se těší velmi dobré pověsti. Proto mě zaujalo, že se zabývají takovou "blbostí", jako jsou cvičné hroty. 

Jenže, ony cvičné hroty zas tak úplná blbost nejsou. Nebo jinak .. taky záleží na jejich kvalitě. I takový hrot, pokud je udělaný nekvalitně, šišatě, může negativně ovlivnit let šípu a to, kam dopadne (i když pochopitelně ne tolik, jako v případě pevného loveckého hrotu). A jde také o jejich váhu, nebo přesněji o toleranci s jakou jsou vyrobené. A taky by měly něco vydržet, takže záleží i na materiálu.

 

t-TTpoint2A tyhle mají navíc jednu malou drobnost - gumový kroužek. Malinkatý gumový kroužek, který se s tělem hrotu zašroubuje do těla šípu - šaftu. A zvýší tření. A zvýšené tření znamená co ? Že by se hrot prostě neměl sám otáčet. A on se taky vážně neotáčí. Drží jak a kde má. A když ho potřebujete vyšroubovat, není pochopitelně žádný problém. 

Já vím, že to zní jak úplná blbost. Ona to taky blbost vlastně je. Ale právě tyhlety malé blbosti občas dokážou udělat radost. Aspoň mně jo.

O kvalitě provedení není potřeba, vzhledem k pověsti výrobce, moc diskutovat. Pokud jsem schopen posoudit, pak je vše jak má být. Perfektní. Materiál, provedení, váhová tolerance .. a k tomu navíc ten kroužek :-)

 

TrophyTaker tyto hroty dodává v různých variantách

  • se závitem 17/64, 9/32, 19/64 a 5/16 
  • o váze 85, 100 nebo 125 grainů

každý by si snad měl vybrat ten správný pro svůj šíp-insert a ve váze, se kterou chce trénovat.

Oproti obyčejnému hrotu se pochopitelně liší i cena. Ztímco předtím jsem cvičné hroty (většinou Saunders nebo PDP)  kupoval za cenu kolem 0,30 až 0,40 USD/kus, TT Tight Tipy jsou za 0,75 USD/kus. Nárůst ceny tam tedy je, ale :

  • zrovna hrot je v ceně šípu docela zanedbatelná položka
  • zbavíte se problémů s povolováním
  • provedení mi přijde kvalitnější než u těch obyčejných. 
  • najdete i dražší hroty určené třeba pro terčovou střelbu a .... a bez kroužku

 

Takže, až příště budete kupovat nebo objednávat cvičné hroty, zkuste se poohlédnout po TT Tight Tip a vyzkoušet je. 

H.


disbut2