Menu

Do posledního dílu seriálu o speciálech pro holé luky jsem si schoval několik raritek, či hůře dostupných středů s nimiž se střelec může setkat, ale asi jen obtížně si je pořídí ...

 

WF25

Z relativně dostupnějších je střed WF25 od firmy CD Archery, který v Evropě skoro nikdo nezná, zatím co za oceánem s ním střílí polovina BB populace. V USA je tento střed malé domácí firmičky ne nepodobné italským podomním výrobcům středů poměrně značnou legendou. A pod drobnohledem je jasné proč tomu tak je. Charakteristický design středu vycházející z klasických olympijských luků v podstatě supluje přídavné závaží díky důmyslným zubům z něj vyčnívajícím. Podobně jako Italové i Američani přišli na to, že středy pro BB jsou záhodno dělat vespodu širší, takže je střed dole náležitě rozšířen a zhutněn, aby byl protiváhou tenčí ale delší horní části. Střed má stavitelné zámky a je vyráběn v délce 19" a 25". Delší varianta váží něco málo přes 4 libry, což atakuje hranici 2000g a je tak srovnatelná s těmi nejtěžšími evropskými kalibry. Kromě toho je pro ty méně nosné střelce WF25 dostupný i ve verzi lite s přidaným žebrováním v těle i kolem kapes ramen, který je o libru lehčí. Celková hmotnost tedy bude někde kolem 1600g. Podobně těžká je i 19" varianta, která je vlastně jen zmenšenou plnohodnotnou verzí.

 

01 wf25 
WF25 

 

Střed rozhodně funguje. Americká interpretace terénních a 3D závodů sice umožňují na holém luku použít krátký stabilizátor délky až 12", což hodně střelců přirozeně využívá. Ale WF25 rozhodně funguje i bez něj. Střelci spadající pod World Archery federaci musí používat i v USA střed úplně holý a to bez sebemenších problémů. WF25 vypadá stabilní a nepropadává. To nebývá zvykem ani u mnoha promakaných italských speciálů. Zdá se, že imperialisti ze zámoří jsou se svým jediným produktem zase o krok před námi. Bohužel tedy i cenou. V lokálním obchodě v USA za střed zaplatíte něco kolem 800$ a pokud byste si ho chtěli nechat importovat (pokud vím, tak WF25 do Evropy nikdo nedováží), počítejte ještě s dalšími poplatky za clo, daň a s čekací dobou v řádu měsíců, než do Evropy z nového světa dopluje. Náklady se tak s klidem vyšplhají k jednomu tisíci dolarů. Za to už je slušný kladkový luk. Střed WF25 je nicméně zajímavým konstrukčním úkazem a hezkou pro evropana trochu obtížněji dostupnou raritkou, která určitě stojí díky neotřelému a hlavně funkčnímu designu za pozornost.

 

SKY Advantage 25" Bare Bow Riser

Což se tedy nedá říct o dalším americkém středu od také lokálnější firmy SKY. Středy SKY nejsou obecně úplně neznámé a kdo četl Kissikovy knihy o lukostřelbě, pozná snadno v rukou adolescentního Bradyho Ellisona středy právě z této filiálky. Induktivně z toho plyne, že pokud je používají i borci z kalifornské kolébky olympioniků, nepůjde o středy úplně marné. Problém je v tom, že na nich nevidím v podstatě nic, co by mohlo mít pro BB nějaký výraznější přínos. Střed Advantage napovídá svému předurčením pouze tím, že je naprosto oproštěn od žebrování, čímž zvyšuje svou váhu a podobně jako ostatní SKY produkty používá harmonický oscilátor známý z kladkových luků Mathews. Nezanedbatelným detailem je i chybějící deflexe. Střed vypadá jako takřka úplně rovný, což patrně z mnoha úhlů pohledu není úplně nejlépe. Proti SKY středu hraje i to, že ho na rozdíl od WF25 ani v americké reprezentaci téměř nikdo nepoužívá. Přídomek BB tady proto spíš evokuje marketingový tah a nebýt jeho, ani bych tento střed do výčtu nezahrnoval. Možná je to z mé strany křivdou, ale vůči středu SKY Advantage 25" bych byl z hlediska BB opatrný. Pro střed nehraje ani stejně komplikovaná dostupnost jako v případě WF25, ani celkem vysoká cena 700$.

 

02 Sky 
SKY Advantage 25" Bare Bow Riser 

 

 

Border Tempest

Firma Border je dlouhodobě dobře zavedená skotská firma, která se primárně zabývá výrobou dřevěných tradičních luků pro sport i pro lov. Skoťáci mají práci se dřevem dobře zvládnutou a minimálně jejich ramena s poměrně svérázně pojatými reflexy jsou dobře známá i v komunitě sportovněji založených střelců. A Border jde dál. Snaží se vyjít vstříc field komunitě a proto celkem nedávno do svého portfolia zařadila kovový střed Tempest spadající do škatulky v poslední době obrozených středů s předsunutou vzpěrou. Border svůj střed pojal velice podobně jako Spigarelli svůj DMS. Střed nemá tak výraznou vzpěru jako Sirius, ale podobně jako DMS jí má protkanou množstvím závitů skrz něž jde díky proprietárním závažím, které vypadají jako malé kovové pecky, vyvážit. Střed patrně nemá stavitelné zámky a na rozdíl od svých kolegů ani kapsy ramen, což je většinou řešení použité v případě ILF zámků pouze pro levnější luky. Dostupné délky středů jsou v tomto případě 17", 19", 21", 23", 25" a 27" což je zdaleka největší variabilita, kterou kterýkoli výrobce pro holý luk nabízí.

I přes snahu o moderní pojetí a plné využití možností kovu se z předváděček zdá, že stejně jako DMS není ani Border verze těhotného středu žádným výrazným ternem. Střed i přes použitá závaží podpadává a jde z ruky poněkud zvláštním způsobem, který je asi zapřičiněný moc velkou hmotností koncentrovanou na vrcholu jeho bříška. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový produkt, na kterém se byť zavedený výrobce ještě spíš učil, bych ho volil teprve až po důkladném vyzkoušení. Dostupnost z Anglie by neměla být problémová, horší je to tradičně s cenou která je odstupňovaná podle délek od 650$ do 838$. Pro verzi 25" výrobce aktuálně uvádí cenu 793$.

 

03 Tempest 
Border Tempest 

 

 

Greenhorn Sirius

Střed Sirius je dnes už mrtvá legenda. Ve své době to byl unikátní kus kovu, který zcela redefinoval přístup k holému luku. Vzešel z malé Belgické firmičky a konceptuálně patrně vytřel zrak i samotnému Hoytu. Přehození provařené a mnohdy diskutované TEC vzpěry z vnitřní strany středu na stranu dopřednou tady na rozdíl od dnešních nesmělých následovníků, jako je Spigarelli nebo Border, bylo udělané důsledně a zdvojená vzpěra byla organickou součástí středu po celé jeho délce a ne pouze naducaným bříškem v prostředku. Z toho důvodu střed jako jeden z mála fungoval většině střelců úplně bez dovážení přídavnými závažími. Což bylo na svou dobu tak nevídané, že i některé italské špičky (Semandi) zahodily patriotismus a přešly na stranu garážových Belgičanů. Kde zůstali dodnes. Proto je tento střed občas k vidění i na vrcholných soutěžích v rukou několika málo top střelců. Ne však ke koupi.

Díky malosériovosti měli Greenhorni totiž i v dobách funkční výroby problémy s dodávkami. Minimálně v posledních letech "funkční" fáze firmy na přelomu let 2013 a 2014, kdy ještě fungovaly jejich velmi spartánské webové stránky - jeden z mála prodjeních kanálů, přes něž jsem se z nich pokoušel vyrazit střed i já. Neúspěšně. Přitom nešlo o vůbec žádnou banalitu. Střed byl i tehdy velmi drahý a s poštovným se pohyboval někde kolem pětadvaceti tisíc. Což byla v době finanční krize, kdy dolar stál 16kč a top modely Hoytu kolem 15 - 17 tisíc korun, velmi odvážná cena. Časem však tyto středy z nabídek úplně zmizely a následovaly i stránky samotné firmy. Fanoušci byli sice nadále ujišťováni, že jde o přechodné technické problémy a výrobce pracující na novém modelu bude znovu zpět v plné síle. Nicméně po tomto postu na facebookovém profilu firmy z 15. Září 2014 nastalo hluboké ticho. Škoda. Greenhorn toho neměl v portfoliu hodně. Jeden totální low cost luk se shot through konstrukcí snad z plastu, vlajkový střed Sirius a v přípravě byl dokonce i sportovní kladkový luk na Siriu založený. Prostor pro zlepšení i reputace v očích veřejnosti by byla. Jen vůle dotáhnout výjimečný nápad do konce ne.

 

04 Greenhorn 
Greenhorn Sirius 


 

Nanio

Poslední diskutovanou raritkou a příslovečnou třešničkou na dortu jsou středy rakouské firmy Nanio Archery. Stejně jako v případě Border se jedná o tradiční středy, které se dají použít pro holý luk s trochou dobré vůle a kousnutí několika hendikepů. Středy Nanio jsou totiž výhradně dřevěné, což je jasně směřuje spíš do rukou tradičních střelců. Design těchto středů je však tak rozmanitý, že bych se nedivil, kdyby šly dobře použít i na střílení holého luku. Nanio totiž dokáže své výrobky vykrouhat do naprosto fantastických tvarů (a barev) čímž patrně dokáže luk vyvážit podobným způsobem, jako střelci ze sportovních luků závažími. A podporuje to nejzákladnější. Ramena podle standardu ILF. Dokážu si představit, že právě Nanio střed v kombinaci s Border rameny může dát docela slušný luk. Za klasický kovový střed to plnohodnotná náhrada asi nebude, ale našince rozhodně potěší a i ten holáč by s tím možná šel střílet. Nanio bude asi hodně individuální záležitost, ale ve sbírce raritek určitě nesmí chybět.

 

05 nanino 
Nanio 

 

 

Tolik tedy ke středům a nakonec několik slov závěrem.

 

Jak s tím vším souvisí Hoyt?

Asi se ptáte jak s tím vším souvisí vlajkový výrobce luků a proč v seznamu není zastoupený. Jednoduše proto, že nenabízí žádný speciál čistě určený pro holý luk. V katalogu Hoytu je už léta pouze jeden střed (Nexus, GMX, Epik...), který průběžně morfuje a je pro BB jakž takž použitelný. Je to střed drahý a je určitě zastupitelný některým z těch jimž jsme se v seriálu věnovali. Hoyt a jeho odkaz nicméně prochází celou řadou středů ostatních výrobců a zejména na italských produktech je hodně vidět, jak moc se inspirovali staršími řadami Hoytů vzniklých původě v USA v průběhu 90. let. Dá se tedy říct, že téměř každý neHoyt si s sebou nese větší či menší dědictví tohoto svébytného inovátora.

 

Je tohle všechno opravdu potřeba?

Podle mého názoru ano. Je sice pravda, že holý luk se dá úspěšně střílet s kde čím. I s běžnými olympijskými středy. A je to i často vidět na různých vyšších soutěžích. Problém je, že na to potřebujete dobrou střeleckou techniku, kterou špičky mají. Smrtelníci většinou nikoli. Co jsem tak koukal i drtivá většina české hololuké reprezentace používá některý ze středů uvedený v tomto seriálu, takže pro nás ostatní asi není důvod nejít stejnou cestou.

 

ML.


disbut2