Menu

O barebow (dále BB), neboli holém luku, jsme si v rámci Bowhuntera už povídali několikrát. V tomto článku bychom se měli podívat na několik soudobých, ale i trochu historických středů, které se dělají speciálně pro tuto disciplínu. Motivací pro vznik textu byla závist. Ať už vůči kladkovým lukům, kde vychází mnoho nových technologických novinek každou sezónu, nebo vůči olympijským lukům, kde to sice není s technologickou progresí tak horké, ale nové modely jsou alespoň designově stále propracovanější ...

 

BB speciály jsou bohužel oproti zmíněným stále minoritou (pravda, situace se postupně zlepšuje), takže přehled který si ukážeme a který v případě výše zmíněných odpovídá vývoji jedné až dvou sezón, je v případě BB spíš pokrokem poslední dekády a nebude se nejspíš ani do budoucna nějak výrazně měnit. Vzhledem k úzké specializaci a malým sériím nemusí být některé středy aktuálně sehnatelné, nebo se třeba shánějí těžko. Na druhou stranu jde mnohdy o velmi důmyslná a zajímavá řešení, která jsou trhem dlouhodobě prověřená. Troufám si říct, že na rozdíl od olympijských středů je v případě holo lukých speciálů stále prostor pro invenci a jejich sledování je z technického hlediska nepoměrně zajímavější, než nablýskané ale invenčně nudné olympijské středy.

 

01 gillo G1 
Gillo G1 

 

O základních principech středů pro holý luk jsem se rozepisoval v rámci seriálu jim věnovaným, takže heslovitě úvodem jen dodám, že základním požadavkem na ně je tuhost a hmotnost. Hmotnost ovlivňuje vyvážení středu po výstřelu, tak aby zůstal ideálně v rovině a nesklápěl se směrem ke střelci, ale také schopnost pojmout ráz výstřelu a nepřenášet nežádoucí vibrace do ruky střelce. BB speciály mají klasické závity pro uchycení externího závaží místo stabilizátoru, ale velmi často podporují možnost tuto váhu přidat i do samotného středu tak, aby celý produkt prošel kruhem o průměru 12cm.

Předesílám, že nejde o test výrobků, ale o přehled protože kdybych s tímhle vším střílel, tak už bych se dávno zbláznil. Přesto si občas neodpustím věštecká moudra, protože některé ze zmiňovaných středů jsem držel v ruce, nebo viděl střílet naživo a mnohé je možné odhadnout i z videí střelců, kteří je používají. Všechny zmiňované středy mají zámky ILF a nevím o žádném BB speciálu, který by používal jiný systém uchycení.

Gillo

Italská firma Gillo Gold Medal je firma kolem Michele Frangilliho. Letitého Italského olympijského reprezentanta, který kolem své přezdívky Gillo vystavěl v roce 2014 rodinný podnik s velmi silnou podporou barebow. Produkty Gillo zaznamenaly raketový vzestup, umně zaujaly marketingové místo na trhu a za těch pár let od uvedení se stačily i kvalitativně prověřit. Jde asi o nejuniverzálnější středy ze všech BB speciálů, které lze dobře použít jak pro olympijskou střelbu, tak i holý luk. Gillo vyrábí tři typy středů v několika různých řadách. Základ řady (tedy výkovek) je stejný, ale liší se typem příslušenství. Dražší luxusnější verze mají dřevěná madla a kovové záslepky na lůžka pro závaží. Levnější verze mají vše tištěné z plastu. Zato však barevnější. Všechny středy mají stranově stavitelné zámky ramen.

Základem sportovních středů je typ G1, který vychází z klasických sportovních luků. Má poměrně husté vnitřní žebrování zajišťující velkou vnitřní tuhost středu. Kromě klasické délky 25" se vyrábí i v prodloužené verzi 27", která je u holého luku pro střelce s delšími nátahy (u BB 28" a více) velmi vhodná. Vyvážit se dá buď pomocí dvou externích závaží, nebo pomocí celkem tří vnitřních slotů na interní disky. Každá dvojice disků váží 60 gramů a je na uživateli, které ze slotů použije. Disky se dají kromě toho překrýt ještě dodatečnou "kostkou". Charakteristickým Gillo bříškem. To se vyrábí z různých materiálů a je tak odstupňované podle váhy. Tohle bříško může vážit 270, 790, nebo 830 gramů pokud je z jednoho kusu a obsahuje na své vrchní straně závity pro montáž přídavného závaží. Celá kostka jde otočit a změnit tak její těžiště. Kromě toho je k dostání i kostka rozebiratelná. Ta má cca 400g a je možné u ní otočit i část jejího středu. Fantasii se meze nekladou.

 

02 gillo G2
Gillo G2

Kromě modelu G1 je k dostání ještě podobný model G2 vyznačující se odlehčenou konstrukcí a cenou. Jeho tuhost bude patrně menší a jako takový bude spíše určen pro střelce s lehčími rameny, nebo peněženkou. Ve finále ale podporuje defakto vše co verze G1 a většina střelců by patrně nemusela poznat rozdíl. Pro lovce je pak určena masivnější varianta středu Ghost s délkou 19" ILF zámky a všemi vymoženostmi sportovních středů. Gillo své středy vyrábí v širokém barevném provedení a dokáže je skvěle propagovat. Z toho plyne velmi dobrá dostupnost jejich výrobků a velmi slušná kvalita za dobrou cenu. G2 je vlastně nejlevnějším BB středem vůbec a i top model G1 Lux patří k cenovému průměru kolem hranice 500 euro (počítám i přídavné bříško). Veškeré příslušenství bude patrně i v budoucnu dobře dostupné, protože je má v nabídce největší evropský lukostřelecký velkoobchod JVD.

 

03 gillo Ghost
Gillo Ghost Super Hunter


Přes všechna zdánlivá pozitiva ale nemůžu říct, že by mě tyto středy nějak výrazně oslovily, ačkoli se s nimi dá střílet na špičkové úrovni, jak nám ukazuje John Demmer III. Jde o nezpochybnitelně kvalitní výrobky za dobrou cenu. Jde o výrobek dobře dostupný, rozvíjený, s dobrou podporou a v detailech velmi dobře rozmyšlený. Problém je v tom, že pro potřeby BB bohužel až moc. Výrobce se utopil v možnostech a tím jak se snaží zákazníkovi nabídnout vše, mu nenabídne vlastně nic. Drtivá většina uživatelů má totiž problém si luk s takhle složitým systémem závaží vůbec vyvážit. Takže je k vidění opravdu hodně luků s tímhle středem, které z hlediska BB prostě nefungují. Jsou špatně vyvážené a chovají se divně. Navíc se ukazuje, že ani takhle komplexní systém se občas neobejde bez klasických externích BB závaží, což působí skoro směšně. Množství šroubových spojů může také způsobit různé chrastění a podivnosti, které se u jednodušších středů neprojeví. Designově se luk nemůže zdaleka rovnat s renomovanými soudobými středy ani v olympijské verzi a verze pro BB vypadá vyloženě hnusně. Pro potřeby BB je tento všemi směry specializovaný luk moc málo speciální a podle mého názoru jde nalézt lepší a hezčí a funkčnější produkty.

 

Best

Jedním z nich může být například můj favorit ze stáje Best. Stejně jako Gillo je i Best italskou firmou. Na rozdíl od Gilla však s mnohem delší tradicí. Některé produkty z jejich stáje se mi povedlo dopátrat až do roku 2005. Best vyrábí dvě verze svého středu Zenith a jednu modelu Moon. Model Zenith je dostupný ve verzi pro olympijský luk i BB, ale nejde o přizpůsobení, jako je tomu třeba u Gilla, ale o částečně jiný základ. BB verze má horní půlku středu shodnou se svým olympijským bratříčkem, ale spodek je kompletně předělaný. Pro dovážení umožňuje vložit tři interní závaží. Celková váha středu je při zaplnění všech pozic 1700g a vyrábí se v délce 25".

 

04 Best Zenith
Best Zenith

Dalším typem je Moon s charakteristickými kruhovými otvory symbolizující měsíc v úplňku. Konstrukčně jde o po všech stránkách odlehčenou a ekonomičtější verzi Zenithu. Na rozdíl od něj tu například nejsou tvrzené nerezové vlisy pro závity stabilizátorů, ale závity jsou řezané přímo do hliníkového těla středu. Moon je koncipovaný spíše jako čistý BB střed a nemá k sobě olympijský protějšek. Po vyjmutí závaží ho ovšem pro olympijský luk lze normálně použít. Není to sice typické, ale v praxi jsem to už viděl. Primární určení je díky dvěma masivním závažím ovšem spíš pro BB. Jedno vetknuté závaží váží 250g a plně naplněný střed pak 1780g. Stejně jako Zenith se střed vyrábí v typické délce 25", ale býval v minulosti dostupný i v délce 23", která obsahovala pouze jedno závaží. V současných nabídkách však vidět není.

Oba středy podporují montáž klapačky i mířidel, mají dopředné (ale i jeden spodní vnitřní) závity pro upevnění stabilizátorů. Středy nemají stranově stavitelné zámky. Výrobce se v tomto případě zaklel vlastní přesností s tím, že on dělá středy rovné uživatelé si tedy mají kupovat rovná ramena. Což je pravda v dnešní době, kdy je snaha prodat kdejaký krám poměrně svérázný požadavek. Středy Best nejsou zrovna masová produkce, takže se jejich uživatelé mohou setkat s drobnými nekonzistencemi, jako jsou rok od roku trochu jiné odstíny barev, nebo odlišné gripy dvou od sebe časově vzdálenějších modelů. Funkčně jsou však konzistentní.

 

05 Best Moon
Best Moon



V ČR jsou středy Best dostupné a rozšířené díky firmě Jasa, která je svého času velmi racionálně propagovala, a která je dokáže celkem spolehlivě sehnat. Horší už je to s příslušenstvím. Případné šroubky ke gripu, nebo klapačce se dají sehnat normálně k železářství. Šrouby na tiller, nebo nový gripy jsou však problém. Jasa sice argumentuje, že jdou použít gripy na Gillo, jenže jsou hnusný a nesedí úplně na 100%, otvory v Gripu jsem musel trochu převrtat. Tady bych proto případné zájemce odkázal na italský obchod RGP Trade (http://www.rgptrade.com), který se na značku Best (a Fivics) specializuje a dokáže případné doplňky zaslat oproti platbě na účet i do ČR s cenou včetně poštovného zhruba srovnatelnou s místní maloobchodní. Navíc reagují opravdu rychle a u věcí co mají skladem je objednávka záležitostí méně než 14ti dnů od odeslání do obdržení. Včetně závaží se oba středy aktuálně pohybují na úrovni kolem 400 euro za Moon a 450 za Zenith což jsou průměrné částky.

 

06 Best Moon23
Best Moon 23”

Středy jsou rozhodně funkční. Střílí s nimi část české, ale třeba i maďarské a italské reprezentace bez nějakých vážnějších limitací střelců. Minimálně střed Moon je podle mého názoru vhodné pro silnější ramena dovážit lehkým externím závažím, ale hodně střelců střílí bez problémů i bez dovážení. Středy Zenith jsou k vidění typicky úplně holé pouze s vetknutými závažími na všech pozicích. Což je pro BB rozhodně doporučováno. Bez nich nebo s neúplným počtem, závaží totiž Besty na BB nefungují moc dobře. Osobně beru i absenci stranového ladění spíš jako klad, protože střed koncipovaný jako ty od Bestu jsou jednoduše středy na celý život. Konzistentní, velmi odolné a subjektivně i přes klasický vzhled i docela hezké. Jednou velkou nevýhodou tak může být být pouze neexistence středu dlouhého 27" pro střelce s delším nátahem.

Tolik tedy pro začátek vše k nejpoužívanějším BB speciálům v ČR. V příští části se podíváme na další už trochu okrajovější středy s nimiž se můžeme setkat.

ML.


disbut2