Menu

Před časem jsme si ve článcích o holých šípech povídali o pár vybraných trubkách a jejich komponentách i o způsobu jak je olepit. V následujícím článku bych chtěl probrat několik dalších variant s ohledem na cenu trubek ... 

 

Nejde o nijak zázračné produkty, ale jde o šípy se kterými se začátečník má tendenci setkat nejčastěji. A i pokročilejší střelec by je mohl ocenit při halové sezóně, nebo při tréningové střelbě doma na zahradě na pár metrů. Proto se soustředím spíš na tento tréningový pohled a předpokládám použití šípů hlavně na lucích kolem třiceti liber. Pro silnější luky vyžadující tvrdší trubky, kde se předpokládá střelba na plné závodní vzdálenosti bych rovnou doporučil něco blízkého trubkám ACE o kterých jsem psal v článku o holých šípech. Všechny trubky o kterých bude řeč mají stejný vnitřní diametr jako zmiňovaná ACEčka a (většinou) je možné do nich použít stejné komponenty (končíky, hroty, piny) nebo je různě promixovat. Každý typ trubky je dostupný v různých řadách tvrdosti, které se volí podle tabulek výrobce a závisí na kombinaci nátahu střelce a síle jeho luku. Trubky se snažím zhodnotit i z pohledu dostupných variant tvrdostí.


Easton Inspiré


Nejlevnější karbony od firmy Easton jsou analogií ke známým kladkovým Powerflightům. Až na to, že jsou podstatně méně používané z důvodů, které vysvětlím dále. Inspiré se kupují jako jednotlivé trubky a je nutné je dovybavit hroty, které mohou mít 50, nebo 75 grainů. Může se to zdát jako málo, ale pokud se vezme v úvahu hmotnost celé trubky přesahující u většiny řad těchto šípů 7 grainů na palec, dojdete snadno k závěru, že jde o extra těžký šíp blížící se k hodnotám hliníkových trubek. Hroty jsou zinkové a už od pohledu jsou jedna velká bída. Jako končíky můžete použít klasická Eastonská Gčka. Asi spíš do trubky. S piny bych se na tomto šípu ani neobtěžoval.

01 inspire

Pokud by se vám přihodila ta smůla, že k luku dobře sedne některá z nepříliš hustě rozložených řad tvrdosti s obrovskými rozestupy, určitě bych doporučil hroty vyměnit za nějaké normální hroty například ze šípů Apollo. Celý olepený šíp vychází něco málo přes sto korun, což ho činí nejlevnějším, ale taky nejhorším z diskutovaných produktů, který se podle mého názoru z důvodu, že si je musíte sami olepit, nehodí ani pro začátečníky. Těmto trubkám bych se raději úplně vyhnul. Existují místo nich lepší a plnohodnotnější alternativy.

 

Cross X Ambition

Jednou z nich je opravdový reflexní "Powerflight" a evergreen v jednom šípu. Výrobce Ambitionů dosáhl masového rozšíření svých šípů, protože ho na rozdíl od Eastonu prodává olepený a připravený ke střelbě. Za cenu jen o pár desetikorun vyšší (aktuálně asi 130kč) než olepený Inspiré je proto ideálním šípem pro začátečníka (nebo lenochy jako jsem já, které nebaví olepovat si šípy :-) ) Stačí si jen šíp zaříznout na svůj nátah, znovu nalepit hrot a střílet. Ambition je k dostání v jemných řadách tvrdosti od 500 do 1300 rozfázované po stovkách, což umožňuje trubku použít i na reflexních lucích se silou kolem 50 liber. Otázka je jak to

bude fungovat. Šíp typu Ambition jsem na silných reflexních, nebo dokonce kladkových lucích zatím používat neviděl. Hroty pro Cross X jsou dostupné ve váhách 70, 80 a 100 grainů.

02 crossx

Šíp je olepený "vyhovujícím" komponentami. Hroty a piny sice nevydrží tolik co Eastoňácké a nebudou tak precizně vyvážené, ale stojí polovinu. Plastový končík je geometricky totožný s malým Easton G nockem na pin a podle mého názoru zaměnitelný. Použitá kormidla jsou zlatou střední cestou tak, aby se šíp dal použít na blízko i na delší vzdálenosti a je to nejuniverzálnější typ, jaký byste si na šípech mohli přát. Kormidla jsou na šípu nalepená precizně a jsou velmi pevná. Samotná trubka je hezky hladce finišována a působí dojmem, že si s ní výrobce při její výrobě opravdu pohrál.

 

03 crosschart
Jedny z tabulek pro šípy Ambiton, které mi zhruba fungují


Tak v čem je háček? Jsou dva. Kalibrace. A dostupnost informací k šípu. Což spolu dost možná souvisí. Výrobce je velmi skoupý na nějaké tabulky, nebo parametry k Ambition šípům. Ze strany uživatelů vzniklo už několik tabulek s cílem Cross Xy popsat, ale skoro žádné nefungují absolutně a univerzálně. Taktéž váhy šípů jsou obestřeny tajemstvím. Já si však pro svojí potřebu zvážil Ambition 1000, který mi vyšel 6.1 grainů na palec. To už je těžší šíp, ale pořád to není taková hrůza jako Inspiré. Malý problém s laděním luku mít asi budete už kvůli tomu, že budete dělat první výkop více méně naslepo. Ale dá se to přežít. Šípy nejsou tak drahé, abyste si nemohli dovolit nějaké experimenty a dají se kupovat pohodlně po jednom. Drobná potíž bývá s hroty šípů. Minimálně ty 70kové s krátkým dříkem mají nepříjemnou tendenci zůstávat v terčovnicích. Není tedy od věci si rovnou koupit pár náhradních hrotů. Mám ovšem hypotézu, že výrobce prodávající olepený šíp úmyslně lepí hroty hodně nalehko, protože předpokládá, že šípy budou zařezávány a hrot před použitím sundán a přelepen. Což se u některých úplných začátečníků, kteří si nechávávají šípy v maximální délce, neděje a hroty pak mají tendenci v terčovnici povolovat. Kdykoli jsem si je olepil já sám svým lepidlem, ustály bez problémů test i na hodně stažených hobrových terčovnicích.

Šípy samotné létají docela slušně i když mi připadá, že díky chybějící kalibraci každý trošičku jinak. Znám sice kaskadéry, kteří jsou s nimi schopni nastřílet i na 50m slušné soustřely (i tam ovšem vždy obvykle jeden šíp ze sady ulétne). Ale mě osobně nikdy pořádně nefungovaly ve vzdálenosti větší než 30m. Přesto i to je celkem slušná základna vzdáleností, která na běžný tréning, nebo do haly bohatě postačí. Tréningové výstřely na krátko není skoro vůbec důvod střílet něčím jiným. Hodí se třeba i jako šípy "na odpis", když se začínáte seznamovat s terénním střílením, nebo s 3Dčkem. Šípy jsou vhodné i na holý luk. Vyšší řady jsou příjemně tenké, takže se přes ně velmi dobře míří. Cross X Ambition je produkt, který plně dostojí své ceně. Pro začátečníky, experimentátory, nebo krátko střelce zcela dostačující šíp.

 

Easton Apollo


Easton Apollo je nejdražší a celkem málo profláklá trubka, která se dá ještě koupit samostatně po kusech, což značí absenci kalibrace. Neolepená přijde aktuálně na 160kč a celý šíp tak dosáhne někam na hranici dvou stovek. Trubka je trochu hendikepována užším spektrem řad, takže se bude hůř hledat kombinace k vašemu luku. Je taky trochu těžší než její kalibrovaný bratříček Carbon One, ale jinak za ním moc nezaostává. Jestli je Carbon One "trochu horší ACEčko", pak je Apollo "trochu horším Carbon Onem". Šípy Apollo létají s vhodným lukem velice slušně a dá se s nimi s uspokojivou přesností střílet i do 50m, což ji přímo předurčuje k použití v terénu. Z toho co jsem zkoušel mi na rozdíl od Carbone One šíp vycházel vždycky dobře podle tabulek výrobce. Ke komponentám šípu nemám nejmenších výhrad. Hroty jsou k dostání ve váhách 50, 75 a 100 grainů.


04 apollo

Zde by měli zpozornit hlavně střelci se slabými luky, nebo krátkým nátahem, protože řada 1070 a 1200 má výrobcem doporučených právě oněch 50 grainů, což ve srovnání například se 70ti grainovým hrotem v Cross X šípu může znamenat hranici pro dostřel a nedostřel na 50m. To mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Ačkoli je váha šípu maličko vyšší, než v případě Carbon One, lehčí hrot ji dostatečně kompenzuje. V absolutní hodnotě se tak máte šanci dostat na váhu šípu a tím i reálný dostřel, který s tabulkově vybavenou trubkou Carbon One nedosáhnete. Pokud si šíp olepíte nějakými turbínami, bude vám létat i přes absenci kalibrace velice pěkně. Díky nutnosti olepení a potenciálně složitějšího testování kvůli trochu atypickým rozestupům trubek v řadách je vhodný pro pokročilejší střelce, nebo pro ty, co z nějakého důvodu nechtějí, nebo nemohou použít Carbon One.

 

Easton Carbon One


Pro úplnost popíšeme i mnohokrát zmiňovaný Carbon One, který není vyloženě levným šípem, protože se prodává pouze po sadách a nelze tudíž koupit po jednom šípu. Trubky samotné se drží mírně nad hranicí tří tisíc, což dělá zhruba 250kč pouze za trubku. Celý olepený šíp tak přijde na tři stovky. Máte u něj ale jistotu kalibrace. Všechny šípy v sadě by tedy měly létat plus mínus stejně. K šípu patří levnější komponenty takřka identické s těmi ze šípů ACE akorát o třetinu levnější. Přesto se přiznám, že pokud můžu, beru raději ACE komponenty, než ty co jsou určeny pro Carbon One. Už z toho důvodu, že například hroty 100 grainů, které používám jsou bez lámání dostupné pouze ve verzi ACE. Carbone One má široký a jemný rozptyl řady trubek, takže nebude problém mezi nimi najít řadu vyhovující vašemu luku. Celkově je to ale šíp určený pro silnější a rychlejší luky nad hranicí 30ti liber. Hroty jsou v rozmezí 70 - 120 grainů, což je typické sportovní váhové rozmezí. Trubka samotná je díky absenci kovové výstelky ještě o maličko lehčí, než odpovídající trubka ACE.


05 carbon


Carbon One střílí skvěle. Na 50m úplně v pohodě a tipnul bych si, že zvládne i sedmdesátku. Na to abyste vytěžili tento šíp do mrtě už musíte být skutečně velmi dobří lukostřelci na blízko, nebo střílet na dálku. Osobně v podstatě nepoznám rozdíl mezi ACE a právě Carbon One. Ačkoli mám k dispozici obě sady trubek, nějak přirozeně střílím spíš s Carbony. Šíp má určitě svoje mouchy. Například mi vychází tvrdší, než se tabulkově tváří, nemá nijak pěkný finiš vnějšího těla trubky a ladí se s lukem hůř než ACE. Ale jak ho zkrotíte, odvede služby stejně dobré jako dvakrát dražší ACEčko.

 

Závěrečné přiznání zní tak, že pravidlo "je lepší mít spíš dobrý šípy, než dobrej luk" je stále v platnosti. Pokud chcete střílet přesně na dálku, můžete si být jisti, že s Carbone One, nebo lépe ACE šípem chybu neuděláte. Respektive to budete Vy, kdo jí uděláte a ne šíp. Pokud se však spokojíte se vzdáleností kratší, nebo nutně netrváte na zásahu každým šípem, můžete slevit z požadavků a sáhnout po některé z levnějších variant. Kvalita dnešního low cost vybavení už je taková, že i s tím méně kalibrovaným se nechá alespoň tréningově střílet celkem na úrovni.

Konečné slovo mají ve finále totiž vždy dva trochu jiné aspekty. Vyladění spinu šípu k výkonu luku. Šípy z luku musí létat čistě a stabilně grupovat. Nejde proto říci jednoduše, budu střílet tím a tím. Může se lehce stát, že vám levnější šípy s trochu jinak navrženou spinovou řadou půjdou k luku lépe, než dražší varianty. Poslední nejdůležitější a instancí je pak umění střelce. Viděl jsem lidi (ale moc jich nebylo :-) ) co i se základními šípy a luky nastříleli výsledky o nichž si nechávám zdát, nebo třeba střelce na mé úrovni, kteří mě při závodě třeba i o kousíček přestříleli s o řád horší řadou šípů. Pozlacený šíp je jistě bezva, ale jen když víte co s ním.

ML.


disbut2