Menu

Cílem tohoto článku je porovnat dva chrániče prstů určené pro holý luk. Jedná se o prověřenou klasiku A&F Bare Bow a Baremax Profi. Druhý z nich jsem na trhu zaznamenal až poměrně nedávno (ale možná jsem se špatně díval). A dál už to asi znáte ...

 

 

Brousíte si tak po krámech, nebo po internetu a zvětříte nové úžasné blejskátko a prostě ho musíte mít...protože co kdyby střílelo víc desítek ... :-) Touha novinku vyzkoušet byla tentokrát tím silnější, že jde o produkt cílený na nepočetnou skupinu lukostřeleckých nudistů v jejichž vybavení je jen velmi malá variabilita a tabky si na rozdíl třeba od středů nemůžete beztrestně vypůjčit od olympioniků. Pojďme se tedy podívat jak jsou na tom a vezmeme to srovnávacím testem s ověřeným produktem.

A&F Bare Bow

Jde o chránič, který jsem dlouho úspěšně používal zejména z důvodu, že byl kromě chrániče Spigarelli téměř jediný možný. Líbilo se mi pevné hliníkové tělo a planžeta mezi prsty za níž si ho v dlani pohodlně podržíte. Chránič se vyrábí ve dvou verzích. Kožené a kordovanové. Cenově vychází kordovanová asi o stovku dražší. Tělísko obou verzí chrániče je totožné. Kordovanová verze zhotovená z kvalitní abrazivně odolné kůže se od kožené liší výdrží materiálu a jeho stabilitou v extrémních podmínkách (například při navlhnutí). Kordovan je odolnější, nerozžvýkává se a snáze drží tvar. Poznáte ho podle hnědé barvy. Kožená varianta je černá. Povrchová úprava chrániče není vizuálně výrazně pěkná. Konstrukce chrániče je nýtovaná a nerozebiratelná. Jeden ze dvou nýtů je nenacvaklý. Procvakne si ho uživatel podle potřeby délky gumičky na prst. Chránič se vyrábí ve třech velikostech.

 

01 tabs
A&F Bare Bow má vydutější horní část a lépe sedí v hlubokém úchopu


U tohoto chrániče bych věnoval pozornost i podkladovému materiálu. Chránič má obvykle dvě vrstvy materiálu. Starší verze měly jako podklad neopracovaný kordovan (nebo možná hnědou kůži, nejsem si úplně jistý). Chránič byl technicky silnější a trvalo ho trochu déle rozmačkat. V okamžiku, kdy jste si ho zastříleli se však vytvaroval přesně na prsty. Novější verze je vypodložena černou koženkovou vrstvou, což dělá chránič tenčí (a pro výrobce levnější) a pocit při držení tětivy je bezprostřednější. Můžete s ním okamžitě střílet a mít jistotu, že chránič bude velmi podobný i po mnoha hodinách tréningu. Což je svým způsobem i trochu potíž, protože má menší sklon přizpůsobení se k ruce. Otázka je, jestli se dá původní verze podložená kordovanem ještě někde sehnat. Typ podkladové vrstvy není oficiálním parametrem, takže ho nepoznáte dokud chránič nebudete mít v ruce.

 

Baremax Profi

Na první pohled konstrukčně sofistikovanější kovová planžeta lákající střelce na háček pro malíček, který ostatním chráničům chybí. I zde jde o kordovanový chránič se zdvojenou vrstvou kordovanu. Nechybí mu meziprstní planžeta. Chránič se vyrábí ve třech variantách. Neliší se však materiálem, ale konstrukcí. Existuje s opěrkou pro malíček i bez bez ní. Povrchová úprava chrániče je excelentní. Chránič neobsahuje žádná pevná spojení a všechna uchycení jsou řešené pomocí šroubů. Vyrábí se ve třech velikostech podle ruky a třech provedení. Kromě profi verze s úchytem na prst jsou k dostání ještě dvě verze bez náprstku jejichž název mnohé napovídá. Jsou označené thin (tenká) a thick (tlustá). Neměl jsem je ovšem možnost vyzkoušet. Cena profi chrániče je oproti dražší kordovanové verzi A&F dvojnásobná.

 

02 tabs
Baremax Profi nezapadá tak hluboko do dlaně a má opěrku na prst, která mi přišla skoro k ničemu

 

Srovnání a zkušenosti

Srovnání dvou variant chrániče A&F nepřekvapí. Pokud vám v ruce sedí mechanicky jeden typ, bude sedět určitě i druhý. Jediné na co si budete muset zvyknout je rozdílná tloušťka chrániče. Přechod z kordovanového na koženkový podklad bude méně bolestnější, protože koženkový funguje univerzálněji. Přechod z čehokoli na kordovanový podklad chce čas a časté střílení, aby se chránič sám přizpůsobil a vytvaroval. Jakmile se tak stane, už onen konkrétní kus asi nebudete chtít dát z ruky. Oba chrániče A&F mají poměrně ostrou planžetu což může způsobovat nepříjemné řezání do kůže mezi prsty při střílení. Osobně to řeším vrstvou náplasti omotanou přes planžetu, kterou si jí tak snadno změkčíte.

Zajímavější je srovnání A&F a Baremaxe. Oba chrániče jsou totiž po mechanické stránce dost jiné. Pokud si prohlédnete úchopová tělíska, zjistíte, že bříško, které si při střelbě opíráte o dlaň někde mezi palcem a prostředníkem je u Baremaxe o několik milimetrů menší. Stejně tak planžeta mezi prsty má jiný sklon i když pozicí odpovídá té u A&F. Znamená to, že ne každému musí sedět v ruce dobře oba typy. V mém případě sedí A&F podstatně lépe. Největší tahák - opěrka na malíček mi osobně po delším použití přišla skoro k ničemu. Navíc se mi zdá, že její použití mění mechaniku vypouštění k většímu podebírání a důrazu na spodní prsty. Neumím rozhodnout jestli je to dobře, nebo ne, ale je to rozhodně jiné, než na co jsem zvyklý.

 

03 tabs
Samostatně vám to nedojde, ale při těsném porovnání je odlišná geometrie chráničů jasně vidět


Velký rozdíl je i v tloušťce chrániče. Jestli jsem zaznamenal u kordovanového a koženkového A&F zvětšující se rozdíl v tloušťce, tak mezi koženým A&F a Baremaxem je tento rozdíl určitě ještě více než dvojnásobný. To konec konců odpovídá i reálné tloušťce chrániče. Tětiva přes Baremax není skoro vůbec cítit, což pro střelce, který ocení těsnější kontakt s lukem nemusí být úplně dobře.

Stejně diametrální rozdíl je i ve hmotnosti. Tělísko chrániče A&F je z hliníku a zbytek z kůže, takže je celý chránič poměrně lehký. Nevím z čeho je tělísko Baremaxu, ale je určitě pokovené a podle váhy bych odhadoval, že je jádro snad z oceli. Baremax navíc s háčekm na malíček a větší porcí kordovanu je do ruky totiž podstatně těžší, než stejný chránič od A&F.

Chrániče a přesnost

Řekněme si to předem a na rovinu. Chráničem se střílí. Bezprostředně. Proto má vliv na přesnost řádově vyšší než jiné komponenty a přitom paradoxně patří mezi ty přehlíženější. Chráničem se dá, zdá se, mnohé pokazit. Z testování chráničů (ale i úchopů na madle) mi vyšlo, že mechanická konstrukce je věc na níž se dá relativně snadno zvyknout. Je samozřejmě skvělé, když vám madlo nebo chránič padnou dobře do ruky na první pochmat. Ale pokud ne a odchylka od ideálu není až moc velká, dá se na ni i tak zvyknout a úspěšně střílet. Chránič i grip se dají navíc relativně snadno mechanicky upravit, aby vám lépe seděly. Osobně si chrániče kupuji raději o trochu větší a takřka vždy přebytečnou kůži seřezávám do tvaru na něž jsem zvyklý. Trochu podobné je to i u pocitu z tloušťky chrániče, pokud je v rozumných mezích. Je ale určitě lepší, když tětivu pod prsty cítíte středně nebo více, než když jí necítíte vůbec. Bez pocitu tětivy jí podle mého nemůžete z prstů kontrolovaně vypustit. Na druhou stranu tu závisí i na síle luku, protože přes tenký chránič vám silný luku stejně serve prsty.

 

04 tabs
Srovnání tloušťky chráničů. Všimněte si koženkového podkladu u A&F (vlevo)


Něco úplně jiného je ale hmotnost chrániče se kterou jsem do té doby díky hliníkovým udělátkům neměl tu čest. Zjistil jsem, že těžký chránič na lehkém luku poměrně dost koliduje s "lehkým sklouznutím" z tětivy. Protože s kusem železa v ruce lehce sklouznut prostě nejsem schopen. A pokud k tomu připočtete ještě silnou kůži, která vás úplně odstřihne od pocitu tětivy, snadno zjistíte, že s podobnou věcí nejste schopni rozumně vystřelit. Konkrétně na mě měly tyto dva aspekty vliv tak, že ruka kterou většinou velmi uvolněně vypouštím tětivu šla do křeče až po loket díky tomu, že jsem necítil tětivu v prstech a ještě mi ruku tížil samotný chránič. Tohoto napětí se nešlo po dva měsíce co jsem Baremax zkoušel nijak zbavit ani si na něj zvyknout a to i přesto, že jsem si tabku pro svoji ruku mechanicky upravil jak nejlépe to šlo. Výsledkem stále byla křeč a hromada prsty urvaných výstřelů, které okamžitě zmizely při použití staré ověřené kordovanové A&F. Samotného mě překvapilo jak velký a ničím nezdolatelný vliv měl chránič na moji techniku střelby.

Situace se ale trochu změnila s použitím silného luku. Ve chvíli, kdy taháte luk o síle přes čtyřicet liber, který z prstů vyšvihne opravdu brutálně, je vám srdečně jedno, jestli máte v ruce papír nebo kus kovadliny. Většinou máte tou dobou úplně jiné problémy :-) Navíc při držení silných luků tětiva vystřelí s velkou razancí a všechny případné chyby vzniklé vypuštěním snáze požere, takže se tolik neprojeví. S povděkem oceníte i větší tloušťku chrániče, protože cítit pod prsty vypuštění silného luku není pro nemasochisty nic moc pěkný zážitek.

Případnému zájemci bych tedy doporučil kromě klasického testu v dlani padne/nepadne zvážit i parametry luku, kterým s ním budete střílet. Pro lehké luky bych doporučil lehčí tenčí chrániče, které vám umožní citlivější kontrolu nad vypouštěním. Protože speciálně u měkkých lehkých luků budete tuto kontrolu potřebovat. Pro silné naopak robustní třeba i těžkou věc, která předně ochrání vaše prsty. O zbytek už se postará sám luk. Je třeba chránič samozřejmě po nějakou dobu vyzkoušet. Obecně nejde o tak horentní částky, aby si střelec nemohl koupit více verzí a sám si dospět k tomu co jemu nejvíc vyhovuje. Experimentů bych se nebál. Chce to jen dopřát každému výrobku trochu času a ne zběsile přeskakovat z jednoho na druhý.

 

Spigarelli Amico Barebow

Tady bychom měli skončit, ale po vzoru svého doporučení jsem se jal těsně před uzávěrkou tohoto článku experimentovat ještě s poslední zmíněnou tabkou a dojmy z ní bych tu chtěl telegraficky zmínit. Spigarelli je italská firma, která se specializuje na výrobu lukostřeleckého příslušenství pro holé luky. Vyrábí středy, velmi populární montovací zakládky, butony a mimo jiné i chrániče. Kordovanová tabka v jejich podání byť je precizně vyrobená působí trochu zavádějícím dojmem. Nemá žádnou kovou výstuž, vypadá celkem obyčejně a cenově je srovnatelná s kordovanem od A&F. Vypadá to, že kromě běžných parametrů tu nenajdeme nic moc výjimečného.

 

05 spig
Chránič prstů Spigarelli Amico Barebow klame jednoduchostí

Ale zdání klame. Amico má totiž jedno velké želízko v ohni. Prostě funguje. Jde o lehoučký chránič z kvalitního a kvalitně zpracovaného kordovanu, který vyniká drobnými k sobě staženými švy podle nichž pohodlně odměříte takřka jakoukoli zaměřovací stupnici. Tabka je tak akorát silná, aby i na silnějších lucích netlačila do prstů, ale aby střelec nepřišel o kontakt s tětivou. V ruce je extrémně pohodlná. Pohodlnější než obě výše zmíněné tabky a vypouští se s ní skvěle. Materiál nikde nedrhne a tětiva chodí z prstů opravdu extrémě hladce. Na chránič jsem si v jeho standardní velikosti bez přídavných úprav zvykl během pár desítek výstřelů, kdy bych ho byl s klidem schopný vyměnit za svou roky zastřílenou A&Fku.

Jedinou vadou na kráse je podivný způsob vázání prstu, který je pro střelce zvyklý na gumičku a meziprstní planžetu přece jen trochu kostrbatý. Druhá dvousečná zbraň je právě ona zmiňovaná klouzavost materiálu, která se hodí v okamžiku vypuštění. Tabka však přirozeně klouže i ve chvíli přikládání na tětivu, takže je třeba jí víc hlídat, aby vám při před nátahu nezklouzla třeba o šev nahoru, nebo dolů. Otázka také je bude fungovat až se zastřílí. Pro mě je sice ještě brzo vynášet nějaké soudy, protože v době psaní těchto řádek jsem chránič zkoušel pouze asi týden. Což je oproti několika měsíců, či sezónám u předchozích tabek přece jen málo. Ale určitě bych význam tohoto produktu nepodceňoval. Zkusmo jsem si ho vyzkoušel ještě na druhém zapřísáhlém A&Fkaři a první dojmy byly skoro stejně nadšené jako moje.


ML.


disbut2