Menu

Jedním z dalších kostlivců mé výbavy číhající v lukostřelecké skříni je evergreen Hoyt Gamemaster II. Je to bezpochyby luk přitahující velkou pozornost ať již kvůli značce, vizáži, účinkování ve filmech, nebo volbě materiálu. Pojďme se na něj tedy detailněji podívat ...

 

Americkou firmu Hoyt není nutné dlouze představovat. Jde o technologického leadera v oblasti lukostřelby vyrábějícího na špičkové úrovni luky lovecké i sportovní. Značka proslula svojí kvalitou a dlouho životností výrobků stejně jako špičkovými technologiemi v nich použitých. Tomu však odpovídá i cena. Zjednodušeně se dá říct, že každý lukostřelec touží mít Hoyta a kdo tvrdí, že ne, si ho jen nemůže dovolit. Earl Hoyt je pro svět sportu tím, čím je Fred Bear pro loveckou lukostřelbu. Nejen sportem je však člověk živ. Je to jednoznačně lovecké vybavení, které na americké půdě táhne mainstreamový odbyt, takže se firma celkem logicky snaží backportovat své sportovní vyfikundace i do loveckého nářadí.

 

00 GM catalogue 
Gamemaster II v katalogu z roku 2012 

 

A na luku Gamemaster II je to setsakramentsky znát. Hoyt sám o sobě řadí tento typ luku do škatulky tradičních, ale já osobně mám vážné zábrany mu tak říkat. To co se jiní výrobci snaží zaobalit tak, aby to alespoň dřevěně vypadalo (i když samozřejmě není, je to sklolaminát a někdy i karbon) Hoyt na zákazníka bez obalu vybalí na plnej céres. Procento dřeva na luku není o nic větší, než na jeho sportovních bratříčcích. Na středu je dřevěná tak akorát rukojeť a i ramena, byť dřevěně vypadající mají své syntetické výztuhy. Už od prvního pohledu je jasné, že pokud si libujete v kožených třásních, nebude tenhle kousek pro vás.

 

01 GM pack
Balení Gamemastera je kompatkní ...


A na druhé a další pohledy zjistíte, že pro vás nebude patrně ani pokud si libujete v čemkoli jiném, než je tradiční bohwunting. Gamemaster je totiž luk, který je opravdu navržený od lovců pro lovce. A to není žádná honosná letáková fráze, ale prostý fakt. Kus o kterém se bavíme má 62" a 40 liber. Luk se momentálně vyrábí v délkách 60" a 62", silách v intervalu od 35 do 65 liber s pěti liberními rozestupy. Střed je dlouhý 21" a celý luk váží kolem 1,5 Kg. Je dostupný v mnoha barevných kombinacích čítající tradiční černý střed a hnědá ramena, několik camo verzí a několik sezónních variant nabarvených podle filmů v nichž se zrovna v tom kterém roce objevil. V poslední době se proto pro svou barevnou variabilitu stává i sběratelským artiklem. Což je trochu paradox, protože luk samotný vychází z konstrukce původního Gamemaster luku, který se objevil na trhu pár let po přelomu tisíciletí a jehož druhá verze je jen mírně kosmeticky upravena tak, aby vycházela ze soudobých kolegů Nexus a Helix. Z toho plyne, že Gamemaster II stojí na bytelných základech a je mnohaletým dobře prověřeným produktem navzdory faktu, že Hawkeye z Avangers ho měl teprve loni (dříve používal modernější verzi Buffalo).

 

02 GM pack opened
... ale obsahuje vše potřebné


Na rozdíl od své první verze má Gamemaster závit pro uchycení buttonu i mířidel a minimálně s buttonem a nalepovací zakládkou (sportovní mechanická nelze, protože chybí druhý závit) je relativně použitelný. Kovaný střed má totiž dostatečně hluboké okno. Musíte mu ale přizpůsobit kotvení, protože kotvit olympijsky pod bradu takhle krátký a silný luk jednoduše pohodlně nelze. V úvahu připadá face walking, GAP, nebo instinktivní střelba ze shlefu (bez buttonu a zakládky) na níž je podle hoytovského manuálu Gamemaster designován. String walking funguje stejně jako u všech podobně konstruovaných luků jen v omezené míře zejména na větší vzdálenosti. Důvodem je síla luku a také konstantní tiller, který nejde žádným způsobem změnit. Luk je napevno geometricky navržen na střelbu se šípem mezi prsty, nebo třemi prsty pod končíkem a přes to nejede vlak.

Ze skupiny bare bow ho ostatně vylučuje TEC vzpěra, která nevyhovuje evropským pravidlům pro holý luk, jakkoli ve filmech vypadá dobře a cool. Těžko říct nakolik vzpěra středu pomáhá, ale pravdou je, že stabilita luku i pojmutí výstřelu je u Gamemastera úplně excelentní. Luk dokonale sedí. Výstřel je naprosto klidný a pokud použijete i třeba jen základní dumper z loveckých kladek, udrží vám navíc luk při výstřelu dokonale v rovině, což je v podstatě nedosažitelný stav i u drahých sportovních bare bow středů. Gamemaster II po geometrické stránce zkrátka Funguje s velkým F.

 

03 GM lock
Detailní pohled na mírně nestandardní zámek luku vycházející ze sportovních ILF ramen


Z hlediska nátahu na tom luk už tak geniálně není. Ramena jsou oproti sportovním švihavcům při nátahu poměrně mdlá a ve výstřelu tupá, což není až tak zásadní zápor, protože jsou na rozdíl od nich alespoň relativně tichá. Oproti klasickým tradičnímím luků ale hlastitost Gamemastera přesto trochu skřípe. Nátah je jemný a čistý, ale mám jisté podezření na nelineárnost luku v dotahu. Zdá se mi, že i na mém krátkém nátahu při 27" palcích luk v konci znatelněji tuhne. Není to sice žádná tragédie, ale otázka je, jaké to bude při nátahu na 29". Co si pamatuji, tak Bear Take-Down byl v tomhle trochu promakanější. Skoro bych si tipnul, že na trhu najdete i pohodlnější a lineárnější ramena než ty co nám tu servíruje strýček Hoyt. Na druhou stranu...při lovu kde vystřelíte jeden šíp vám pohodlnost může být šumák. Hlavně když výstřel proběhne tak jak má...

Což tedy tuplovaně proběhne! Navzdory v dotahu omezenému pohodlí ramen jsem v lukostřelecké branži neviděl luk, který by střílel TAKHLE. Luk sice nemá žádná hejbátka a štelovátka, ale v podstatě cokoli, co jsem z luku vystřelil letělo na první dobrou dokonale rovně. Na smyčky známé ze sportovních luků co vylaďujete po mikrometrech tady můžete zapomenout. Nevím jak tohle Hoyt dokázal, ale z luku jsem střílel tvrdé, měkké i padnoucí šípy a všechno fungovalo naprosto perfektně. Možná je to tím, že Gamemaster je i při čtyřiceti librách (v mém případě reálně vytažených 36 liber) neskutečné dělo. Průraznost i dalekonosnost luku je obrovská. Těžké hliníkové šípy X7 1814 jsem s ním střílel na 70m tak, že jsem měl prsty těsně pod šípem a mířil přes hrot rovně přímo doprostřed terčovnice. Nebyla to samozřejmě žádná hitparáda, ale hrubý dostřel byl absolutně bez problémů. Na typické lovecké vzdálenosti je to opravdu perfektně navržený luk.

 

04 GM
Gamemaster II v plné kráse


Pochyby bych neměl ani o materiálu. S Gamemasterem jsem trénoval cca dvě sezóny opravdu zanícených tréningů a na luku to není kromě ohmatané camo barvy pod gripem skoro vůbec znát. Je vidět, že konstruktéři Gamemaster navrhovali do terénu a na časté používání. Tipoval bych, že pokud se něco ošklivým způsobem nepodělá (praskají všechna ramena i Hoyty), bude vás luk provázet životem dlouhou dobu a odvede dobré lovecké služby.

 

05 GM part
Pohled zevnitř a z venku


Otázka je jak s tím ostatním. Gamemaster se dá totiž v našich zeměpisných podmínkách kromě lovu rozumně použít pouze na 3D. Teoreticky s ním můžete střílet kategorii olympijský luk, ale tam jste samozřejmě bez klapačky úplně bez šance. Zdálo by se, že hobby střelbě by nemělo stát nic v cestě, ale ani tam luk díky své síle a ne úplně optimálnímu nátahu moc vhodný není. V nabídce tradičních luků podle mě seženete na podomní hraní vhodnější a levnější věci než je právě Gamemaster. Cena luku je vůbec dost diskutabilní. Historicky se luk ještě před pár lety dodával jako bundle se stylovou taškou, tětivou a výstelkami do shlefu za cenu trochu nad deset tisíc což už je relativně dražší tradičák. Se stoupající cenou dolaru se posunul nad patnáct a od letošní sezóny se díky radikálnímu řezu výrobce začal prodávat zvlášť. Tedy ramena i střed odděleně. Cena komponent se také upravila směrem nahoru a v součtu samozřejmě dávají větší cifru než původní bundle. Jediné pozitivum tak je, že si můžete vybrat barvu středu a ramen zvlášť. Zaplatíte za to však krvavě. Na cokoli jiného než lov a snad ještě to 3D mi tedy Gamemaster i přes svou výjimečnost připadá jako poměrně drahý špás.

 

06 GM sport
Pokus předělání Gamemastera na sportovní holý luk mi moc nevyšel. Střílí. Ale docela blbě.

 

A na závěr trochu kutění. Na youtube je sem tam vidět Gamemaster II či varianta Dorado s jinými než originálními rameny. Většinou sportovními. Tomu pokušení jsem samozřejmě nedokázal odolat. Klasická krátká ramena s ILF zámky upravíte pro Gamemastera tak, že z nich vyšroubujete a vyrazíte zámkové patky. Pak je možné je na luk namontovat. Ale je to ultimátní kravina. Střed nemá kapsy, takže budete muset ramena vystředit doslova od ruky. To se dělá blbě a museli byste to dělat s každým skládáním, nebo použít do ramen nějakou důmyslnou vložku. Druhým problémem je tiller, který je na Gamemasteru udělaný jinak, než běžných lucích. Ať jsem zkoušel jakákoli sportovní ramena, vždycky mi spodní rameno chodilo trochu rychleji, než horní. Díky tomu, že Gamemaster nemá posuvné zámky s tím nemáte možnost cokoli udělat. Sportovní ramena na Gamemaster středu tedy nemůžu moc doporučit. Osobně mi nefungovaly.

Luk Gamemaster II je jednoznačně luk na přežití (survival bow). Kvalitně udělaný pevný, designovaně vymazlený oku lahodící a zejména Funkční výrobek, který není optimální na časté střílení, ale svoji práci v poli odvede více než dobře. Doporučil bych ho zejména lovcům a 3Dčkařům, kteří tento závod používají jako přípravu na lov. Ke sportovnímu ani hobby vyžití se moc nehodí. Pro to zcela určitě naleznete jiné a lepší luky. Křížení středu Gamemastera se sportovním náčiním je drbnání se levou rukou za pravým uchem.

ML.


disbut2