Holý luk - Část 5. Stavba a nastavení holého luku II.
- Napsal ML.
- Kategorie: Tradiční a reflexní luky
V předchozích kapitolách jsme probrali holý luk a ukázali jsme si jak ho sestavit. Měli bychom tedy mít v ruce dobře geometricky nastavený základ luku bez příslušenství, který bez problémů napneme. V této části si ukážeme jak ho osadit a udělat z něj provozuschopný střelecký nástroj ...
Montáž zakládky
První na co se vrhneme bude zakládka a její přichycení na luk. Na holém luku předpokládám mechanickou magnetickou zakládku použitou zejména pro její trvanlivost a odolnost. Je to z důvodu větší zátěže spodního ramene při string walkingu, který způsobuje, že je zakládka při výstřelu zatěžována víc než v případě klasického olympijského úchopu. Předpokládám také, že máte také střed s dvěma závity ve střeleckém okně, jinak byste nebyli schopni zakládku korektně přichytit. To provedete pomocí šroubu a závitu, který je dál od vnitřní hrany středu. Druhý bližší závit je určený pro button.
Vyosení buttonu
Ve druhém kroku našroubujeme button a zajistíme jeho správné vyosení. Správně by měl být dodržen takzvaný lukostřelecký paradox, tedy oblétávání luku šípem a jeho následné optimální vlnění. Proto je potřeba šíp dostat trochu mimo osu luku. Vypadá to tak, že když si do luku založíte šíp někam kde zhruba odhadujete lůžko tětivy, luk mírně nakloníte, srovnáte tětivu tak, abyste jí z vnitřku luku viděli ve prostředku obou tillerovacích šroubů. Špička buttonu by pak měla v tom případě přesně doléhat přímo na tětivu. Šíp přichycený na ní by za tětivou neměl být v zákrytu, ale měl by z části vyčuhovat nalevo od tětivy (u pravého luku, u levého naopak). Rozhodně by neměl být vidět na opačné straně mezi střeleckým oknem a tětivou.
Vyosení buttonu. Všimněte si tenké linky šípu souběžné s tětivou. Hrot šípu by měl při přímém pohledu maličko vykukovat z levé strany luku. |
Zakládky bývají tvarované do polovičního písmenka U, aby vám šíp před výstřelem nesjížděl. Je kriticky důležité, aby vám šíp na zakládce pevně držel a neměl by se na ní při nátahu vůbec hnout do stran. Pokud tohle nesplňujete, je třeba ramínko zakládky přitáhnout nebo oddálit od luku tak, aby na ní byl šíp zafixovaný. Na ramínku je červík, který zakládku umožňuje nastavit přesně na šířku šípu.
Poloha šípu na zakládce z různých pohledů. Všimněte si řídícího “červíka” na válečku ramínka. |
Druhá zásadní chyba je, když šíp nesedí přímo v ose buttonu. Button tak není z mechanického hlediska namáhán jen v jedné ose, ale ve dvou. V mimo osém zatížení v něm dochází k rozkladu sil, což má za následek nedostatečné odpružení při výstřelu. Navíc se vám tak button zevnitř snáze opotřebí. Vertikální nastavení ramínka nahoru a dolů je možné provést buď skrze šrouby na zakládce (záleží na jejím typu), nebo zkrátka celou zakládku povolíte a maličko ji posunete.
Šíp v ose buttonu. Měl by se o něj opírat přesně ve prostředku. Pokud se neopírá, je možné ramínko či celou zakládku mechanicky posunout, nebo citlivě přiohnout. |
Je dobré si uvědomit, že milimetry v nastavení zakládky i buttonu hrají ohromnou roli a znamenají deseti centimetry na terči v padesáti metrové vzdálenosti. Proto je potřeba nastavení buttonu i zakládky dělat pečlivě, pokud už vám funguje, tak s ním ideálně nehýbat a občas zkontrolovat jestli je vše tak jak jsme si popsali. Stejně jako u zbytku lukostřelby je i tady požadavek, abyste měli luk pokud možno stále stejný. Luk se však mechanicky opotřebovává, ramínko zakládky postupem času padá apod. Jednou za půl roku je proto dobré přejít luk pohledem i pravítkem a mírně servisovat.
Lůžko pro šíp
Pokud máme nastavenou zakládku s buttonem, zbývá nastavit už jen lůžko. Uděláte to snadno podle lukostřeleckého pravítka. Šíp by na zakládce neměl vůči tětivě sedět kolmo, ale měl by být trochu nad osou. Doporučuje se vzdálenost 3 - 5 mm v závislosti na tom jak máte nastavený tiller. Nejraději lůžko motám z kevlarové nitě, protože je dostatečně pevná, snadno se s ní pracuje, je lehko snímatelná rozstřihnutím a je lehoučká takže nezpomaluje tětivu. Na holém luku kde na lůžko při výstřelu v podstatě nesaháte bych ani nic jiného nedoporučoval. Zbytky nitě se dají po tom co jí namotáte opatrně zapéct plamenem. Pak je při střelbě pevná jak islámská víra. To nejdůležitější opět je, aby v lůžku šíp seděl pevně a nepohnul se ani o milimetr. Během střílení se lůžko ochodí a rozšiřuje, takže je potřeba občas ho zkontrolovat a do nově vzniklé mezery je možné kousek nitě domotat.
Naměření lůžka šípu. Moje lůžko je 5mm nad osou a je poněkud prasácky namotané, protože jsem ho už několikrát přimotával. Důležité je, že drží a šíp se v něm vůbec nehýbe. |
Je dobré si uvědomit, že jakákoli práce se zakládkou, nebo buttonem má vliv na lůžko. Je celkem logické, že pokud posunete zakládku nahoru, nebo dolů, úhel i vzdálenost mezi šípem a osou luku se změní. To samé se ale stane i když posunete ramínko víc doleva, nebo doprava. Ramínko zakládky je totiž šikmé a pokud ho nastavíte víc od luku (třeba kvůli většímu vyosení buttonu), šíp se vám na zakládce oproti tětivě trochu zvedne, takže byste měli i lůžko posunout o trochu výš. A naopak. Vyosení buttonu směrem do luku vyžaduje i snížení lůžka. Správné nastavení buttonu, zakládky a lůžka je trochu problém slepice - vejce a asi se vám nepovede napoprvé nastavit všechno správně. Počítejte že nastavení budete muset několikrát opakovat a postupně zpřesňovat. Abyste ale věděli co konkrétně máte zpřesnit potřebujete luk nejdřív otestovat.
O testování luku se šípy si povíme v příští části seriálu.
ML.