Menu

Při práci na luku potřebujete každou chvíli něco uvázat, zavázat, omotat. V tomto článku najdete dvě pokročilejší techniky, se kterými bude výsledek vaší práce vypadat lépe než doposud ....


Pokud na luku potřebujete uvázat např. Nock point nebo zavázat PeepSight tak, aby držel na svém místě a nikam se neposouval, prostě vezmete vhodný provázek a vyrobíte tzv. „omotávku“. Otázka ovšem je, jakým způsobem lze takovou omotávku vlastně uvázat.

Klasický způsob

"Klasický" způsob je docela jednoduchý - používají se obyčejné jednoduché uzlíky - uvážete uzlík na jedné straně tětivy, pak uvážete uzlík na druhé straně tětivy. A takto to zopakujete kolikrát třeba. A nakonec uvážete dva uzlíky hned za sebou - tedy dvojitý uzlík. Ustřihnete konce a zatavíte.

Níže uvedený obrázek ukazuje jak na to a doufám, že je to jasné ... ono taky není moc co řešit :-)

nockserie

  

Ano, jednoduchost tomuto postupu rozhodně neschází, a tak jej najdete jako doporučovaný téměř všude. Především pro začátečníky, ale pravda je, že tímto způsobem váží své omotávky i někteří zasloužilí veteráni. Rozhodně ale nejde o způsob nejlepší. Zde jsou některé nevýhody:

  • Poměrně špatně se posouvá – pokud potřebujete již uvázaný Nock point po tětivě posunout nahoru nebo dolů, bývá to u „klasického uzlíkového“ vázání často docela problém. Obzvlášť, pokud jednotlivé uzlíky "při výrobě" více dotahujete. Ty se „zakousnou“ mezi serving tětivy a posun pak bývá docela problematický – pokud se to má vůbec pohnout, je potřeba větší síla a tak se občas stane, že poškodíte samotný serving - buď se začnou rozestupovat jeho jednotlivé smyčky, nebo se dokonce přetrhne.

  • Blbě se to rozvazuje – pokud se po delší době rozhodnete starou omotávku zrušit a převázat, může být její rozvázání docela „pakárna“. Sice se vám podaří povolit nebo ušmiknout jeden uzlík, ale hned na druhé straně čeká další. A pokud je omotávka stará, uzlíky jsou zaneseny špínou a voskem a nechtějí moc povolit. Rozvázání třeba 10 uzlíků se tak často změní v mnoho minut otravné a titěrné práce, kdy se snažíte mít už to konečně za sebou.

    A přitom musíte být stále opatrní tak, abyste ustřihli jen to, co máte ustřihnout, povolili jen to, co máte povolit a hlavně nepoškodili nic jiného. Třeba tětivu.

  • Je to ošklivý – dobře, tak „ošklivý“ je asi zbytečně silné slovo, ale omotávka provedená v „klasickém“ stylu rozhodně není nejpěknější. Zpočátku je vám to tak nějak jedno. Hlavně, že to drží. Ale, jakmile po nějaké době začnou vzrůstat i vaše estetické nároky, může vám její vzhled vadit :-)

Proto jsem docela zajásal, když jsem na diskuzním fóru ArcheryTalk objevil příspěvky od uživatele „Tony219er“, které ukazují jiný, mnohem elegantnější, způsob "výroby" omotávek. Vlastně hned dva. Jeden ve verzi pro Nock Point,  druhý pro uvázání PeepSightu. Oba jsem vyzoušel a protože se mi nejen líbily, ale hlavně osvědčily, chtěl bych s nimi seznámit i vás.

Tony219er byl navíc natolik laskavý, že mi dal souhlas prezentovat nejen jeho know-how, ale použít také jeho původní fotky, čímž mi ušetřil docela dost práce ...

 

Jak uvázat Nock Point

Jen pro úplnost – Nock Point je místo, kde se na tětivě bude zakládat šíp a kde později uvážeme smyčku D-loop.

Takové místo, aby zde založený šíp a položený na restu (zakládce šípu) svíral s tětivou vámi požadovaný úhel – měl požadovaný sklon. Je pouze na vašich preferencích (a případně na použitém vybavení), zda chcete mít šíp k tětivě kolmý (skon 0), nebo šíp bude mít nějaký konkrétní sklon – třeba 3/8“  nebo 1/4" atd ... Problematiku, jaký sklon a proč, tento článek pochopitelně neřeší ... 

Jakmile máte to správné místo na tětivě nalezené, označte si jej.  Prostě si NAD a POD nockem šípu udělejte značky. Třeba fixou. Teď už víte, kde je potřeba omotávky uvázat, a tak můžete šíp oddělat, aby při další práci nepřekážel.

A můžeme vázat :-)

krok 1

jako první doporučuji  tětivu pořádně „opatlat“ voskem. Vosk vám pomůže přidržet na místě jak pomocný provázek, tak i provázek, kterým budete omotávat. A čím víc věcí tam bude držet samo, tím méně věcí budete muset držet vy :-) Což při další práci opravdu oceníte. Veřte mi :-)

krok 2

vezměte kousek pomocného provázku (třeba jen 10cm) a udělejte si tzv. "pomocnou smyčku". Tak, že smyčka bude napravo a oba volné konce nalevo.

howtos002

 

krok 3

Nyní vezměte provázek, kterým budete vytvářet vlastní omotávku. Přiveďte ho zprava (zde bude PRAVÝ volný konec) a začněte jím postupně omotávat ve směru zleva doprava. Provázek tak vlastně omotává sám sebe a současně omotává i smyčku pomocného provázku

howtos003


Na obrázku je vpravo dole volný, pravý konec. Nahoru pak směruje LEVÝ konec, kterým postupně omotáváme ... vytváříme jednu omotávku za druhou - postupujeme směrem zleva doprava.

Krok 4

Udělejte požadovaný počet omotání – cca 5 až 7x.  Jakmile dokončíte poslední, prostrčte LEVÝ konec provázku okem pomocné smyčky..

howtos004


Krok 5

Nyní do pravé ruky uchopte pravý konec omotávky - stačí jej pouze přidržovat a do levé ruky chytněte oba konce pomocné smyčky. Levou rukou pomalu, ale silně zatáhněte. Pomocná smyčka se protáhne pod právě vytvořenou omotávkou a s sebou "vezme" i levý konec omotávky. Ten se tak protáhne pod celou omotávkou a objeví se úplně na levé straně

Provázek, který nám sloužil jako pomocná smyčka, je teď zcela volný. Můžete ho vyhodit, nebo si jej schovat pro další podobnou práci.

howtos005


Výsledkem je téměř hotová omotávka, kde jeden její konec trčí vpravo a druhý (právě protažený pod celou omotávkou) je vlevo. Oba volné konce jsou docela dlouhé – zatím je tak nechte.

Krok 6

Využijte toho, že omotávka je stále docela volná a tak ji můžete lehce posunout po tětivě na její definitivní místo. Jakmile je tam, kde ji chcete skutečně mít, uchopte oba konce a pořádně zatáhněte. Tím se smyčka dotáhne do své finální podoby. 

Krok 7

Oba přebytečné konce teď můžete nůžkami zakrátit (nechte si tak 4 nebo 5mm) a zbývající kousky zapalovačem upalte. Budou poměrně rychle hořet a jakmile se přiblíží k omotávce, zamáčkněte je vlhkým prstem. Dávejte pozor, ať hořící konec provázku nepoškodí ani omotávku ani tětivu. Ta je ze stejně dobře hořícího materiálu jako provázek a přepálenou tětivu rozhodně mít nechcete.

Krok 8

Stejným způsobem nyní uvažte i druhý Nock Point. Jakmile máte oba NockPointy, je téměř hotovo. Nyní už nezbývá než vše dokončit uvázáním smyčky D-loop (kterou vážete normálním způsobem). A už je hotovo doopravdy.

Na obrázku je několik ukázek Nock Pointů provedených výše uvedeným způsobem (včetně D-loop). Estetickou úroveň vašeho dílka můžete ještě zvýšit vhodnou volbou barvy omotávky :-)

tunes005-17 tunes011-3 tunes021


Pokud se někdy v budoucnu objeví potřeba omotávku po tětivě posunout, lze to vyřešit jejím kroucením – otáčením celé omotávky kolem tětivy.  A to i v případě, že je omotávka již utažená a třeba i starší. Tím, že na omotávce chybí uzlíky, nedochází tak často k zadrhávání o serving (ochranný oplet tětivy). Omotávka docela ochotně následuje kroucení servingu a posunuje se tak (podle směru otáčení) po servingu nahoru nebo dolů.

 

Jak uvázat Peep Sight

Vázání PeepSightu (PS) je podobný příběh jako NockPoint. Po instalaci na správné místo je potřeba PS v tětivě zavázat tak, aby se při střelbě vlivem vibrací neposouval jinam, než ho chcete mít. Nebo dokonce z tětivy "nevyskočil" úplně.

Tony219er opět poskytl návod jak na to. Je možná trošku složitější, ale výsledek je o to efektnější. Stojí za to chvíli bádat, přemýšlet a zkoušet "jak to vlastně, sakra je", protože až to zvládnete, budete se moci pyšnit opravdu perfektně uvázaným PS. A ohrnovat nos nad kamarády a jejich „obyčejnými uzlíky" :-)

Ještě než začneme je dobré zdůraznit toto – níže popsaný způsob je vhodný pro uvázání PS na definitivním místě. Pokud si správnou pozicí PS ještě nejste úplně jistí, pak vězte, že tímto způsobem zavázaný PS už těžko posunete někam jinam. V takovém případě asi nebude zbytí, než vše rozstříhat a začít znovu. No, aspoň si to pořádně procvičíte :-)

Anebo .. pokud optimální pozici PS skutečně stále intenzivně hledáte, doporučuji jej uvázat provizorně - tedy uvázat omotávku pouze NAD a POD. K tomu můžete použít buď „klasickou uzlíkovou omotávku“, nebo lépe - použijete elegantní techniku popsanou v předchozí kapitole. Prostě podobně jako u NockPointu uvážete jednu omotávku pod, druhou nad PeepSightem, dotáhnete a provizorní řešení je hotové.

Ale, jakmile máte PS definitivně umístěný, stojí zato nahradit takové provizorní uvázaní něčím pořádným. A k tomu vám poslouží postup popsaný níže.

 

Krok 1

Vezměte si dostatečně dlouhý (cca 40cm) kus provázku, kterým budete PS vázat-omotávat. Začneme na levé straně – tedy nalevo od PS. 

Využijte toho, že tětiva je kvůli instalovanému PS rozdělená na dva prameny. Krátký konec provázku provlečte rozdělenou tětivou a opatrně jej zasuňte hloubějí do tětivy tak, aby v ní sám pěkně držel. 

ps-1

 

Krok 2

Krátký konec položte na tětivu tak, že směřuje doprava – směrem k PS. Klidně si pomožte trochou vosku, kerý vám konec přidrží v požadované pozici a směru.

Dlouhým koncem provázku začněte omotávat tětivu. Otočku za otočkou. Ve směru zleva -> doprava. Omotáváte tak tětivu a současně omotáváte i krátký konec provázku. Ten je postupně omotáván dalšími a dalšími smyčkami dlouhého konce. Při vytváření omotávky jednotlivé otočky pořádně dotahujte. S citem pochopitelně. Není vaším cílem tětivu přeštípnout, ale rozumné utahování je potřeba. Chcete vytvořit pěkně těsnou omotávku, která bude držet kde má a nebude se sama posouvat.

ps-2

 

Krok 3

Po paté omotávce oddělíme krátký konec od tětivy. Dlouhým koncem provázku pokračujeme dál v omotávání, ale nyní už omotáváme POUZE tětivu. Krátký konec už ne. Ten zůstává  „trčet“ ven z právě vytvářené omotávky. Pokračujte a stále dbejte na to, aby omotávka byla rozumně utažená.

ps-3

 

Krok 4

Dlouhým koncem provázku pokračujeme v omotávání tětivy. Za dalších 5 otáček bychom měli "dorazit" k místu, kde se jednotlivé poloviny tětivy začínají rozestupovat na dva prameny. To znamená, že na této straně tětivy jsme udělali celkem 10 omotání (poznámka 10 je příklad, nebo spíše osvědčený počet. Ale pokud chcete, klidně to může být víc).

Pokud vám to nevychází, klidně si vytvořenou omotávku po tětivě posuňte, jak potřebujete. Přestože jste ji docela utahovali, posunout určitě půjde bez větších problémů.

Nyní si vyberte jednu „větev“  - pramen a postupnými omotávkami se pomalu přibližujete k PeepSightu. V tomto místě už omotávka nemusí být nijak extra natěsno ani moc utažená. Jde pouze o to dostat se nějak rozumně a elegantně až k samotnému PeepSightu.

ps-4

 

Krok 5

Jakmile dorazíme k samotnému PS, uvážeme ho několika omotávkami přímo v drážce, která za tímto účelem v PS je.

ps-5

ps-6


Krok 6

Provedeme celkem 3 až 5 omotání celého PS a pak po druhé větvi (prameni) pokračujeme dál na druhou stranu tětivy. Několik volnějších omotávek v rozumném rozestupu nás postupně dovede až k místu, kde se dva prameny tětivy opět spojují v jeden celek.

ps-7

 

I na této straně omotejte celou tětivu 5 otáčkami ... zde to opět musí držet, takže utahujete (s rozumem a citem, ale utahujete).

ps-9
 

Krok 7

Tak, dosud to bylo snadné ... ale teď POZOR ... 

... teď začíná trochu komplikace. Nebo spíš takový trik, který vám možná napoprvé trochu zamotá hlavu a způsobí, že se vše úplně nepovede. Pokud se tak snad stane, nezoufejte – zkuste si znovu a pořádně prohlédnout obrázky a zjistit, co jste udělali jinak. Protože, až se vám to jednou povede, už vám to bude úplně jasné ... navždy :-)

.. tomu, na co chystáme, se v Angličtině říká Backserving ... je to způsob jak elegantně ukončit omotávku. Bez zbytečných uzlů a tak, aby spolehlivě držela.

OK .. takže jsme na druhé straně PS a na tětivě máme zatím 5 celých omotávek. Dosud jsme při omotávání logicky postupovali zleva doprava, ale to se teď změní. Ale jen na chvilku. Později se do tohoto směru zase vrátíme ...

Takže, nyní na provázku vytvořte docela velkou smyčku – klidně i 10cm. Na velikosti nijak extra nezáleží - ta smyčka má být tak velká, aby se vám dobře pracovalo. Po několika pokusech už budete sami vědět jaká velikost smyčky je pro Vás a Vaše prsty optimální. Udržujte napnutí ve smyčce tak, aby se vám až dosud vytvořená omotávka nerozmotávala, ani se zbytečně moc nepovolovala.

ps-10

 

Nyní si na tětivě nechte kus volného místa. Mezeru, třeba 2 nebo 3 cm. Opět, na konkrétní velikosti moc nezáleží. Další omotávky budete prostě vytvářet o pár centimetrů dál. Těmto novým omotávkám budu, s dovolením, říkat "pomocné".

Takže mezi poslední "normální" omotávkou a první "pomocnou" si nechte kus volné tětivy. Jakýkoliv rozumný odstup. 

V dalším "pomocném" omotávání budeme nyní pokračovat stejným způsobem, ale tentokrát budete postupovat v opačném směru – tedy ZPRAVA -> DOLEVA. Novými "pomocnými" omotávkami se vlastně vracíme po tětivě zpět k normálním omotávkám – zpět k PeepSightu. Vlastně vyplňujeme "pozpátku" tu mezeru, kterou jsme si vynechali.

Tímto "opačným" způsobem udělejte celkem 5 "pomocných" omotávek. Tyto pomocné omotávky nemusíte nijak zvlášť utahovat ... můžete je klidně nechat docela volné. Vůbec na tom nezáleží, protože je za chvíli je budeme "rušit". 

ps-11

 

Krok 8

OK, 5 pomocných omotávek máme hotových. Nyní zbývající konec provázku volně položte na tětivu, směrem doleva. Volně přes dosud uvázané normální omotávky a PeepSIght a klidně i dál. Jak to vyjde. Tak, aby nezavazel, aby se vám nemotal pod rukama. Klidně použijte vosk, aby vám tento konec přichytil jak potřebujete, a vy ho nemuseli držet. Protože s tímto koncem už dál omotávat nebudeme.

ps-12

 

Nyní se vrátíme zpět k normálnímu omotávání. Nebudeme ale omotávky dělat pomocí volného konce (ten už jsme jako nepotřebný odložili), ale budeme je vytvářet pomocí vytvořené volné smyčky. Uchopte do pravé ruky tu velkou volnou smyčku, kterou jsme si v předchozím kroku udělali a pokračujte v normálním omotávání tětivy tam, kde jsme jej v kroku 7 přerušili. A opět pěkně utahujete.

Prostě dělejte další normální omotávky tam, kde skončily, a pokračujte znovu v původním směru ZLEVA -> DOPRAVA.

Bude docházet současně ke třem věcem :

  • Přibývají nám normální omotávky na tětivě
  • Tyto normální omotávky postupně překrývají odložený, volný konec provázku
  • Jak nám přibývají normální omotávky na tětivě, tak nám ubývají "pomocné" omotávky na druhé straně smyčky - "odmotávají se".

 

ps-13

Na obrázku je vidět, jak jsme otáčením smyčky přidali další 3 normální omotávky. Ty nyní překrývají volný konec provázku (je pod nimi) a současně se nám odmotaly 3 "pomocné" omotávky napravo. Nyní nám už zbývají jen dvě pomocné..

Takže uděláme ještě další dvě normální omotávky a je hotovo. "Vyčerpali" jsme naši zásobu "pomocných" omotávek. Volný konec provázku se ocitl pěkně schovaný pod 5 novými omotávkami. Z velké smyčky nám ještě kus zbývá, ale už ji k ničemu nepotřebujeme.

ps-14

 

Krok 9

Nyní je čas zbavit se zbytku velké smyčky. Prostě zatáhněte za volný konec provázku, který vykukuje mezi omotávkami. Tím smyčku stáhnete. A pořádně zatáhněte – nebojte se. Nic se nestane, jen se tento konec naší nové omotávky pořádně dotáhne. Takže pravou stranu máme utaženou. 

To samé dotažení proveďte i na začátku. Vezměte levý konec provázku a zatáhněte. Pořádně. Ať se nám pěkně dotáhne i začátek (levá strana)

Pokud se vše povedlo, pak na obou stranách PeepSightu máte pěknou omotávku - celkem 10 otáček a volné konce provázku jsou bezpečně utaženy "samy sebou" - jsou pod 5 otáčkami a vychází "ven" v polovině omotávky. Asi jako na obrázku.

ps-15

 

Krok 10

Nyní oba volné konce rozumně zastřihněte a pak s pomocí zapalovače zatavte. Opět pozor na poškození omotávky a hlavně tětivy ! Mějte připravený mokrý prst a tavící se provázek včas zamáčkněte !

ps-16 ps-17

 

Tak a to je vše ...na tětivě máme vzorově uvázaný PeepSight. Na levé straně 10 omotávek, na pravé straně také 10. Peep Sight zavázaný přes drážku. To vše jedním kusem provázku vcelku. NIkde žádné ošklivé uzly. Paráda. Pokud jste se dostali až sem a vše dobře dopadlo, pak ... 

... Blahopřeji k prvnímu, skutečně pořádnému uvázání PeepSightu, za který se nebudete muset stydět a který bude hlavně fungovat jak má !
 

Bonus navíc

Možná vám výše popsaný způsob vázání omotávky přijde až zbytečně komplikovaný. Tolik šmodrchání jen pro „blbý PeepSight .. ehmm ...

.. Neremcejte .. ono to zas tak komplikovaný není. Důležité je pochopit princip a ten malý trik, to malé kouzlo na konci. Jakmile to jednou, dvakrát zvládnete, už to nezapomenete.

A společně s prvním způsobem (vázání Nock pointů) si dokážete na luku uvázat a přivázat kde co, a hlavně funkčně a elegantně.


A teď ten slíbený bonus -  pokud onen "složitý" způsob vázání PeepSightu zvládnete - pokud ho opravdu umíte, pak umíte tzv. Backserving. A tak si dokážete v případě potřeby uvázat i vlastní "serving".

Tedy ochrannou omotávku tětivy. Ano, ten serving, který je normálně na tětivě už od výrobce v místě, kam se váže smyčka D-loop. Ano, ten serving, který se při častějším převazování D-loop někdy poškodí. Ano, ten serving, o kterém jste si až dosud možná mysleli, že pokud se poškodí, tak vám nezbude než tětivu vyhodit a koupit si novou ... protože "takový serving, to je přece věda". Ne, není to žádná věda, je to obyčejný serving .. což je vlastně obyčená omotávka :-)

Protože onen serving se váže právě tím způsobem, jaký jsme si ukázali v minulé kapitole.

Prostě vezmete dlouhý kus provázku, začnete v rozdělené tětivě a omotáváte a omotáváte .. Tak daleko a tak dlouho jak potřebujete. A na závěr, na konci, uděláte právě ten fígl .. ten trik „se smyčkou a pomocnými, zpětnými omotávkami“. Backserving. Tím jej dokončíte, pořádně utáhnete ... a .. hotovo. Ano, právě takhle se váže serving.

To znamená, že budete umět nejen pěkně zavázat PeepSight, ale budete umět si v případě potřeby opravit i poškozený serving tětivy. No není to paráda ? :-)

Jen pro úplnost dodám – pokud má serving vypadat opravdu dobře, je potřeba jednotlivé omotávky opravdu pořádně a hodně utahovat. A hlavně utahovat všechny stejně. Jen holýma rukama a prsty se to dělá špatně a proto se při vytváření profi servingu používá tzv. „serving jig“. Což ale není nic jiného než taková "chytrá špulka s brzdou", která zajišťuje stejnoměrné napnutí provázku pro všechny smyčky omotávky a pohodlné navíjení jedné smyčky za druhou. Ale, princip výroby omotávky a hlavně zakončení zůstávají naprosto stejné !

Obyčejný serving jig se dá koupit už za pár dolarů, ale to není důležité. Důležité je, že vy víte jak se takový serving dělá a v případě nouze si ho dokážete "umotat" i holýma rukama. Možná nebude tak perfektní jak tovární verze, ale bude funkční. A tak jste schopni si vyřešit případný problém někde v terénu. Sami a v pohodě. 

 

Takže, to je asi vše. Doufám, že se někomu budou výše popsané techniky vázání omotávek líbit. A doufám, že se mi je podařilo popsat tak, že jsou srozumitelné. Dělal jsem, co jsem mohl :-)

Pokud ne, pak se omlouvám a případné nejasnosti napravíme. Stačí se optat. V diskuzi nebo případně i doplníme text článku samotný.

Stejně tak uvítám i případné další techniky, pokud je někdo zná a bude ochoten se o ně podělit.

Na závěr bych, ještě jednou, alespoň tímto způsobem, poděkoval Tonymu z fora ArcheryTalk za vstřícnost a přidávám pro případné zájemce odkazy na originální thready :

 

H.


disbut2