Menu

  • Kategorie: Historie

1Pokud má být naše snaha zmapovat historii firem, věnujících se výrobě luků, alespoň trochu kompletní, nemůže nám zde chybět firma PSE Archery ...

 

Technická poznámka: Hned z kraje musím říct, že uchopit celou historii firmy PSE a život jejího zakladatele Peta Shepleye je mimo možnosti tohoto článku, nehledě na to, že neexistuje žádný oficiální životopis, nebo něco podobného. Vše zde napsáno pochází z dohledatelných rozhovorů, článků, patentů a v neposlední řadě obsahu internetových fór. A i když jsem se snažil všechny informace ověřovat, ne vždy to šlo. Kdyby měl někdo ze čtenářů nějakou relevantní informaci, která by pro svou důležitost neměla v článku chybět, nebo narazí na chybu, nechť napíše do vlákna pod článkem a já to doplním. Také je ještě na místě říci, že PSE je moje oblíbená značka a tak, i když jsem se snažil o objektivitu, je to na vyznění článku místy trochu znát.

 

2 3 4 
 Vývoj loga PSE Archery 

 

Lze bez nadsázky říci, že současný trh loveckých kladkových luků stojí na pěti největších firmách: Bear Archery, Hoyt Archery, Mathews, Bowtech a PSE.

Je samozřejmě i spousta dalších, ale co do rozšíření se o drtivou většinu zákazníků perou výše uvedené společnosti a každý má svou taktiku jak prodat. Bear sází na jméno Freda Beara a s ním spojenou auru, kterou kolem lovecké lukostřelby vytvořil. Hoyt se ohání sportovními úspěchy a Mathews s Bowtechem sázejí hlavně na inovace. PSE se prostě vydala tou jedinou cestou která zbyla. Dělat po čertech dobré luky bez výkyvů kvality a reklamací.

Příběh firmy PSE Archery (v celé podobě Precision Shooting Equipment) začíná v roce 1970, ale abychom to vzali pěkně popořadě, začneme od Peta Shepleye, zakladatele, výkonného ředitele a dodnes vlastníka PSE.

 

Pete Shepley se narodil v roce 1942 a podstatnou část dospívání strávil přivyděláváním si na ranči svého děda v Joliet ve státě Illinois. Tam také začala jeho vášeň pro lukostřelbu a lov. Jeho děda ho, jako zkušený lovec, v obou disciplínách podporoval a učil. Pod jeho dohledem si dakonce mladý Pete postavil svůj první vlastní luk z v té době oblíbeného dřeva na luky osage orange. Jako technický typ se rozhodl vystudovat inženýrství na Southern Illinois University a hned po škole se dostal do firmy Magnavox, která se zabývala převážně výrobou elektroniky všeho druhu, kde se vypracoval prakticky ode dna, neb tam začínal jako výpomoc v kantýně a dotáhl to až k práci ve vojenské sekci na střelách Stinger, toho času již jako produktový inženýr. 

Jako vášnivý lukostřelec, věnující se sportu i lovu, a současně technický nadšenec přemýšlel, co by se dalo v oboru zlepšit. Jeho první krůčky na poli lukostřeleckého hardwaru byly plastové letky inovativního tvaru pro vlastní potřebu na střelecké závody. Ty patrně upoutaly pozornost, protože je brzy nevyráběl jenom pro sebe, nýbrž i přátelům a známým. K tomu postupem času přibyla výroba vypouštěčů a dalšího příslušenství. A tak v Peteově hlavě vznikla idea se tím začít živit.

Většina přátel a kolegů z Magnavoxu mu však myšlenky na vlastní lukostřeleckou značku vymlouvala. Podporu pak měl hlavně u manželky Laury, která také střílela (a lovila) lukem. Pro začátek proto zvolil, díky benevolentnímu šéfovi, kompromis. Nějakou dobu po založení firmy totiž paralelně pracoval v Magnavoxu na zkrácený úvazek a současně rozjel malou firmu sídlící v kůlně za jeho domem, najal pár lidí a jal se psát historii ...

 

5  6 Ze začátku vyrá