Menu

Nedávno se mi podařilo na eBay obohatit moji malou sbírku o kladkový luk Bear DELTA V. Luk, který měl být revolucí, ale nakonec skončil neúspěchem v "propadlišti dějin..."

t-deltav81Jak už bylo řečeno, před nějakou dobou jsem na portálu eBay objevil luk, který mě fascinoval svým vzhledem. Nic jiného jsem o něm vlastně nevěděl. O pár dní později mi tak na stole skončil balík a v něm LUK. Ne obyčejný kladkový luk, ale skutečné "monstrum". Teprve potom jsem začal zjišťovat, na co se to vlastně dívám. Co to vlastně držím v rukou. A našel jsem hodně zajímavých informací. Takový docela velký kus historie.

Přede mnou leží LUK, který ve své době měl ty nejvyšší ambice. Stát se tím nejrychlejším, stát se tím nejlepším a  pro ostatní konkurenci určit směr dalšího vývoje. Plány veliké, ale realita nakonec ukázala, že vše bude jinak. A z našeho LUKU se tak stala pouze vzpomínka, záznam v historii. Nicméně by byla škoda o něm nevědět ... ten LUK se jmenuje DELTA V

 

Bear DELTA V

Píše se rok 1982 (*) a v katalogu firmy Bear Archery se objevuje skutečná novinka.

Monstrum (nemyslím to ve zlém), které vůbec nepřipomíná tehdejší kladkové luky (označované obecně jako Compound Bows), jaké v tu chvíli nabízí konkurence. Monstrum, které vypadá spíš jak Klingonská zbraň ze StarTreku. Monstrum, které má hodně velké ambice. Být nejrychlejším lukem na trhu. A nejlepším. A nejúspěšnějším. A .. vůbec.

* protože katalogy byly připravovány a tištěny s větším předstihem, než je dnes zvykem, luk samotný se objevil až v katalogu pro rok 1982, kdy už byl pěkných pár měsíců v prodeji a pochopitelně inzerován v časopisech. Můžete mi věřit - katalogy z let 1980 až 1983 mám při psaní tohoto článku přímo před sebou :-)

Nejprve pár holých faktů : 

Specifikace Bear Delta V

  • 50% Let-Off
  • 45" ATA
  • Délka tětivy  39"
  • Barva ramen: Plantinum metallic (šedostříbrná)
  • Tělo: barva Twilight blue (temně modrá metalíza)
  • Délká nátahu (Draw Lengths) : 26" až 33"
  • Síla nátahu (Draw weight) :40 až 70 Lbs
  • Váha luku : 5lbs 15oz. (cca 2,7 kg) oficiálně, přičemž skutečná váha luku v době ukončení produkce se údajně pohybovala kolem 3 kg
    (váha mého exempláře odpovídá udávané váze 2,7 kg – naprosto „holý“ luk bez "string stopperů")

Od roku 1981 do roku 1985, kdy byla podle všeho ukončena výroba se vyrobilo 5.212 kusů.

Podle toho co je známo, Delta skutečně dokázala naplnit proklamované ambice být jednoznačně nejrychlejším lukem na trhu. 21.6.1981 zvítězila v soutěži o nejrychlejší luk, konané v Anderson Archery, Grand Ledge Michigan, s údajnou rychlostí 284fps, což bylo o 24fps více než druhý v pořadí. Luk byl nastaven na sílu nátahu 69,5 a hmotnost šípu byla 557 grainů !!!

t-FastestBowTrophy-June1981 
 Cena za nejrychlejší luk v soutěži v roce 1981

 

Výše uvedené informace sice nelze nijak ověřit, nejsou ani známy další parametry tohoto testu - např. délku nátahu, ale pokud výše uvedené hodnoty budeme brát jako fakt, pak by (v současném standardu měření rychlosti IBO) vycházela hodnota 330 fps !!! Což je natolik impozantní hodnota, že je dost těžké tomu uvěřit.

Na druhou stranu je pravda, že jsem našel vzpomínky pamětníků a bývalých majitelů, kteří udávají jiné - nižší hodnoty. A to „pouze“ kolem, 240 – 250 fps (pak je otázkou, zda ve výše uvedené informaci 284 není pouze překlep a nemá to být správně 248fps ??). Nicméně, ať je to jak to je, všichnipamětníci se shodují, že Delta konkurenční luky opravdu "deklasovala" - byla rychlejší v řádech desítek fps.

Bear Archery zjevně vkládal do tohoto modelu velké naděje. Prohlašoval jej za naprosto revoluční krok ve vývoji kladkových luků. A dokonce pro něj dokonce vymyslel vlastní kategorii, označovanou jako Programmed Bows. Nejstarší luky - Traditional Bows, moderni kladkové - Compound a DELTA - Programmed.

Tohle vše mělo Deltu odlišit se od zbytku konkurence. Důkazem této snahy je obrázek z katalogu-reklamy firmy Bear ...

t-ProgrammedBow

 

Proč vůbec Delta V ?

Ačkoliv existují teorie, že písmeno V má vztah k raketovému nosiči Saturn V, který byl symbolem síly a rychlosti - vynášel moduly přistávající na Měsíci, není to pravda.

Správné označení-výslovnost je totiž „Delta Vé“ což má asociovat především rychlost.

Pojem delta-v označuje v astrodynamice změnu rychlosti. Tato skalární hodnota vyjadřuje úsilí, které je nutné vyvinout k provedení daného orbitálního manévru, například přechod na jinou oběžnou dráhu (zdroj wikipedie)

Zatímco V u nosiče Saturn je římská číslice, "V" u Delty je písmeno. Nejedná se tedy o „Deltu pět“, ale o „Deltu vé“. Jméno tomuto modelu dal Dick Lattimer z Bear Archery, který vedl oddělení propagace a marketingu.

Nicméně jistá vazba na raketový program zde existuje. Bear Archery postupně věnoval Deltu sedmi americkým astronautům a tohoto spojení hojně využíval především v reklamě.

 

Co bylo předtím (a potom) ...

t-Trottermatic1977Tak revoluční řešení, tak výrazný a (skoro šlíený) design pochopitelně nevznikl den ze dne, z ničeho ...

Delta vychází z koncepce staršího luku TROTTERMATIC, který po mnoho let vyvíjel George "Deacon" Harben Trotter.

Na obrázku vpravo je původní model Trottermatic z roku 1977.

G.H.Trotter se poté, co s firmou Bear uzavřel smlouvu o spolupráci, pochopitelně výrazně podílel i na konstrukci naší Delty V.

t-Tramco-Ad-Dec1976 t-TrotterBow8-4-1981  t-FredBear-Trottermatic-Aug15-1980
reklama na Trottermatic z roku 1976  G.H.Trotter se svým lukem - rok 1981  Fred Bear s lukem Trottermatic - rok 1980 

 

Jak už bylo zmíněno výše, rok 1985 znamenal konec pro Deltu V a pro spolupráci pana Trottera s firmou Bear Archery. Autor půvdního Trottermaticu a následně Delty V odchází ze spolupráce docela otrávený a deprimovaný ale na svoji konstrukci rozhodně nezanevřel. Veškeré neúspěchy Delty dává za vinu lidem z Bear Archery a rozhoduje se pokračovat.

Poměrně brzy přichází s novým modelem nazvaným Phoenix.

Více informací o G.H.Trotterovi najdete v samostatné kapitole na konci článku. To jsme ale hodně předběhli běh věcí. Takže se nyní vraťme do období mezi rokem 1981 a 1985 ...

 

Delta V v letech '81 až 85

Jak už bylo řečeno, vedení Bear Archery do nového luku s tak revoluční a odlišnou konstrukcí vkládalo velké naděje. Nicméně realita se ukázala jako trochu odlišná.

Vzhled luku byl sice oceněn cenou za design, ale na konzervativní veřejnost to asi bylo "moc". Deltu totiž příliš vřele nevítala. Řekneme-li to jinými slovy, moc se neprodávala. Přeci jen se hodně lišila od toho, na co byli bowhunteři zvyklí. Sotva si zvykli na "obyčejné" kladkové luky, tak najednou tohle :-)

Dalším problémem byly jisté nedostatky v konstrukci :

Tlumiče tětivy (string stopy), které tehdy firma označovala jako "Speed Blocks", se poměrně rychle opotřebobávaly a vyžadovaly častou výměnu (mimochodem můj koupený exemplář tyto bloky "pro jistotu" nemá vůbec a náhradní se mi budou shánět asi těžko :-)

Pro práci na luku bylo potřeba speciální vybavení (bowpress) a tuto skutečnost jen zhrošovala nutnost četných servisních zásahů - viz již zmíněná častá výměna Speed Blocků

Ani prodejci a servismani neměli tento luk příliš v oblibě. Luk byl příliš složitý (mnoho pomocných lanek a mechanismů) a práce na jeho seřízení byla pro většinu z nich údajně noční můrou.

Luk byl poměrně těžký a manipulace s ním docela neohrabaná.

A pravděpodobně největším problémem se ukázala hlasitost. Hlasitost při výstřelu, kdy tětiva narazila do již zmíněných "stopů". Pamětníci dodnes vzpomínají, že to byla děsivá "pecka", která se údajně vyrovnala výstřelu pušky kalibru .22.  Na tomto tvrzení bude asi dost pravdy, protože existovala řada lukostřeleckých areálů, kam právě kvůli velké hlučnosti měli majitelé Delty vstup  prostě a jednoduše zakázaný :-) 

Delta navíc nemohla moc počítat ani s podporou samotného Freda Beara. Ten obecně neměl ke kladkovým lukům (Compound bows) příliš vřelý vztah a zlý jazykové tvrdí, že nebohou Deltu vysloveně nesnášel. Je nutné si uvědomit, že v době uvedení Delty na trh byl Fred Bear “už pouze”  prezidentem společnosti (firmu v roce 1968 firmu prodal společnosti Victor Comptometer) a tak, ačkoliv zastával klíčovou pozici a prý v továrně někde neustále pobíhal, zabránit experimentu s Deltou zjevně nedokázal.

Zajímavým detailem je, že za celou dobu produkce se tento model vyráběl pouze pro praváky. Nebyl vyroben ani jediný kus určený pro leváky (I když to údajně původně bylo v plánu). Důvodem byla nákladnost výroby značně komplikovaného těla luku (riseru) a tak, vzhledem k tomu, že poptávka po levém provedení nebyla velká, nakonec bylo od její výroby upuštěno úplně.

Na druhou stranu musíme přiznat, že luk některé detaily jsou hodně zajímavé

t-Handle  t-Engrav 
Držadlo luku provedené v děleném těle (riseru) bylo na svojí dobu poměrně unikátní a znovu se objevuje až v moderních konstrukcích. Na druhou stranu bylo velmi komplikované a drahé ...  Rytina na luku se dnes hned tak nevidí :-) Jde pochopitelně "pouze" o strojové zdobení, ale i tak - motiv běžícího jelena na koncích ramen je pěkný ...

 

t-bear-1983 t-DeltaV-AD1982 t-DeltaV-AD1983
Katalog Bear Archery '83 Reklama z roku 1982 Reklama z roku 1983

t-BearTrotterKelly-Jan15-1979 t-BillStewart-GeorgeTrotter-Aug1981 t-SHOTShow1984
Fred Bear, G.H.Trotter (s lukem Trottermatic) a Bob Kelly v kanceláři Freda Beara v sídle firmy v Gainesville - leden 1979 Bill Stewart a George Trotter v továrně Bear Archery v Gainesville. G.Trotter drží luk Delta V - srpen 1981

G.Trotter a Fred Bear na výstavě SHOT v Dallasu Texas, v lednu 1984. Mimochodem, zády k nim je otočená další celebrita té doby - Tom Jennings.

t-DeltaV2-March1982 t-Limb logo copyr t-Limb Warranty
Prototyp Delta V2 připravený pro snímání vysokorychlostní kamerou v Bear Archery - 1982 Detail loga na spodním rameni luku Delta V s uvedením Trotterova patentu. Detail ramene luku - nálepka o záruce na ramena. Záruka byla 5 let

 

Toliko historie. My se pomalu se dostáváme k závěru celé epizody a můžeme si to shrnout - z komerčního pohledu byl model Delta V “propadák”. Odhaduje se, že firma Bear Archery na tomto experimentu s "Programmed Bow" tratila něco mezi 750.000 až 1 milionem dolarů, což při těhdejší “síle dolaru” byla docela značná částka.

Bohužel. Těžko říct, co tuto malou katastrofu nakonec způsobilo. Delta V nebyl vysloveně špatný luk. Není pochyb o tom, že konstrukce samotná byla skutečně revoluční a dobrá. Že luk byl nejrychlejší ve své době.

Že možná stačilo na jeho dalším vývoji pracovat déle nebo intenzivněji. Dát mu větší šanci. Možná by pak vypadal dnešní svět kladkových luků úplně jinak. 

To se ale nestalo. Delta V tak v roce 1985 definitivně mizí z nabídky Bearů. Sny o nejlepším luku se nenaplnily.

G.H. Trotter zklamaný vývojem a neúspěchem jeho milované konstrukce, dává značnou část viny právě Bear Archery. Luk prý udělali moc velký a těžky a hlavně zbytečně komplikovaný. Stále věří podstatě své konstrukce, svého Trottermaticu, a pouští se znovu do vlastního byznysu s cílem dokončit vylepšený model Phoenix (viz dále)

Jen tak pro zajímavost. Na trhu se v té době objevuje luk, který je nápadně podobný Deltě. Jde o Jennings Unistar, který používá téměř totožnou kladku.Nicméně, na rozdíl od Delty V, která měla tyto kladky dvě, měl Unistar kladku pouze jednu a díky tomu i odlišnou kabeláž.

 

Pár zajímavostí na závěr

Luk Bear Delta V byl použitý ve filmu z roku 1986 "BORN AMERICAN", kde je hlavní hvězdou Mike Norris (syn Chucka Norrise). Pokud byste ho mocímermo chtěli shlédnout, pak je celý k nalezení na Youtube - "výskyt" Delty jsem našel v čase 7:00. Dál jsem už nehledal, protože ten film je vážně strašný :-)

 

Na Youtube jsem také objevil dvě videa, kde z luku Delta V někdo střílí. Bohužel v obou vypadá dotyčný trochu jako blázen. Snad to není Deltou :-)

Nicméně luk tam vidět je a tak se na to dá kouknout

 

 

 

Následující videa mohou být ale mnohem zajímavější - jde o záznam z roku 1982 z továrny Bear Archery ve městě Gainesville. V té době se zde vyráběla Delta V a na záběrech je občas k zahlédnutí i George Trotter. Film je kopie z 8mm kamery bez zvuku

 

Záznam z rozhovoru G.Trottera v televizi KTAL TV Ch. 6 v pořadu "Good Morning", kde (mimo jiné) vykládá i o lucích Trottermatic a Delta V

 

 

G.H.Trotter - Trottermatic a Phoenix

Vynálezce konstrukce použité v luku Delta V, pan G.H.Trotter už byl v předchozím textu zmíněný.

Původní konstrukce, nazývaná Trottermatic Compound Bow se vyráběla v letech 1970 až do poloviny 80tých let.

Základní data Trottermaticu :

  • Váha : 4lbs 7 oz (cca 2kg)
  • ATA : 43“
  • US Patent Number 3,923,035   Compound bow   2.12. 1975
  • US Patent Number 4,061,125   Bowstring positioning device   6.12. 1977
  • US Patent Number 4,071,014   Arrow positioning device   31.1. 1978

  

V letech 81 až 85 spolupracoval Trotter s firmou Bear Archery na modelu Delta V

Po ukončení spolupráce začal Trotter spolupracovat s několika bývalými zaměstnanci Bear Archery - Bob Kelly – bývalý president B.A. a Dick Latimer – bývalý šéf propagace a výsledkem bylo založení nové společnosti GTO (George Trotter Organization) a vývoj nového modelu PHOENIX, který pokračoval v trendu Trottermaticu a Delty V.

Od Phoenixu si Trotter sliboval naplnění toho, co Delta nedokázala. Především kladl důraz na nižší hmotnost a zjednodušení konstrukce.

t-Trottermatic  t-DeltaV  t-Phoenix 
Původní Trottermatic  Bear Delta V  Phoenix 

 

Bohužel, před zahájením skutečné produkce došly společnosti peníze a zbankrotovala. Bylo vyrobeno pouze několik modelů luku Phoenix. Tím tato kapitola ve vývoji kladkových luků, alespoň pokud vím, končí.

Nám zbývá už jen několik fotek a obrázků z katalogů a reklam.

t-Phoenix-AD-Sept1990

 

t-PhoenixBowDetail      t-PhoenixBow2

 

A to je asi vše. Tedy co vím.

Na závěr si jen dovolím poděkovat všem nadšencům z nejrůznějších diskuzních fór. Jen díky jim a jejich znalostem jsem byl vůbec schopen všechny tyto informace zjistit a získat.

Dále děkuji p. Markovi Trotterovi (syn G.H.Trottera), autoru webu http://www.trottermatic.com 

No a potom vynálezci užásnosti zvané Internet - bez něj by nic takového, jak tento článek, nemohl vzniknout :-)

H.


disbut2