Menu

update2S koncem roku se blíží termíny, kdy budou jednotlivé firmy představovat svoje novinky pro příští rok. A protože většina výrobců až do dne odhalení informace pečlivě tají, vzniká tak prostor pro všelijaké spekulace, "šuškandy", úniky informací atd ...


Často jsou to nesmysly. Někdy je "přání otcem myšlenky", takže se dozvíte, že firma XYZ určitě uvede na trh takový luk, jaký si autor informace přeje už několik let. Marně. Ale ne nadarmo jedno přísloví říká, "že i slepé kuře najde zrno...". Výrobcům občas nějaké detaily uniknou mezi prsty, přes dealery. Někdy nechtěně, někdy úmyslně. A tak se mezi spoustou blábolů občas najde i pravda. Je zajímavé to sledovat. Nehledejte proto v tomto článku žádnou zaručenou informaci, ale berte níže uvedené spíše jen jako zábavu.

Technická poznámka - Zkusím jednotlivé informace rozdělovat podle firem - tedy Hoyt zvlášť, PSE zvlášť atd .. Jakmile se objeví novější info, dopíšu jej k příslušné firmě pěkně "nahoru". A současně se nahoru posune i celý odstavec věnovaný dané firmě. Nejnovější info bude vždy barevně zvýrazněné.

Prosba - nesleduji zahraniční fóra nijak pravidelně, a tak je velmi pravděpodobné, že mi něco "uteče". Pokud se dozvíte něco, co zde ještě není, stačí mi poslat echo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já sem aktuální info doplním. Díky předem za pomoc ...mathewsMathews

29.10.2015 Podle údajných informací od některého z delaerů by se letos měly objevit 3 nové luky. Jeden s rychlostí 345fps, jeden nový NOCAM model a jeden čistě terčový luk. Oficiální představení novinek snad kolem 16.listopadu .. 

A na netu se objevila jedna záhadná fotka a na ní záhadný luk. Teoreticky je možné, že se jedná o fotografii nového modelu od Mathewse. Použitý DualCam system a "plovoucí" Yoke by tomu nasvědčovaly.

t Math

Zajímavé jsou ale kladky - především jejich velikost, protože tak velké kladky hned tak někde neuvidíte (vlastně nikde). Takové "talíře" by asi vyvolaly velkou a vášnivou diskuzi, ale  Mathews už loni dokázal, že se radikálních změn a novinek nebojí (viz. NoCAM).

Protože na luku jsou namontována známá mířídla, podle jejich velikostí se dají odhadnout některé parametry luku ATA cca 32" - 33", BH kolem 6" ... takže ano, toto by mohl být onen, již zmíněný, luk s rychlostí 345fps.


(9.10.2015) Na netu se objevil odkaz na další patent od Mathewsů. Docela síla a my se můžeme jen sázet, zda se podobná "šílenost" objeví ve skutečném světě. Ne snad v tomto roce, ale vůbec. To bychom asi docela "čuměli" a myslím, že hodně lidí by to "vydýchávalo" dost dlouho .... :-)


 (8.10.2015) Zatím jediná informace, kterou máme, tvrdí, že si Mathews zaregistroval název HALON. Takže můžeme očekávat luk tohoto jména. A třeba bude vybavený tímto Cable Guardem (?)

 

HoytlogoHOYT

13.10.2015 - Takže dnes nastal konečně den, kdy se oficiálně dozvídáme co si pro nás (na nás) Hoyt nachystal. Zpočátku to budou hlavně fotky, základní data a první dojmy. Na detailnější rozbor se budeme muset ještě vyspat .... jakmile bude k dispozici vše potřebné, sepíšeme o Hoytích novinkách vlastní článek ... 

A to je pro dnešek asi vše. Ceny zatím neznáme. Neznáme ani další detaily jako je LetOff, možnosti nastavení délky nátahu, síly atd .. ale to se dozajista brzo objeví. Já jdu spát - za dnešek mám Hoytů "plné zuby" :-) Pokud se během noci ještě něco objeví, doplním sem, nebo to počká na vlastní článek ... 

 Carbon Spyder FX

carspyd

Starší model v nové podobě. Luk s krátkým ATA pro ty, kteří něco takového preferují, nebo potřebují. A vybavený novými kladkami a rameny. 

 

Carbon Defiant

cardef
Tak a máme tady druhý topmodel - karbonová verze luku Defiant. Vzhled nebo líbivost luku budou opět čistě otázkou vkusu každého soudruha .. karbonové trubky jsou opět pěkně "propletené" .. oproti letošnímu roku/modelu mi přijde trochu "čistší" střed a naopak více "zauzlovaná" část poblíž ramen. Ale jo .. dalo by se to .. :-)

Parametry jsou shodné s "obyčejným hliníkovým" Defiantem - Turbo verze s ATA 33" má BH 6" a rychlost 350fps. Verze 31" a 34" mají BH 7" a rychlost 331 a 325 fps (opět podotýkám, že měřeno dle normy ATA, nikoliv IBO). Pochopitelný rozdíl je ve váze .. karbonové modely jsou o 0,4lbs (cca 180g) lehčí, než jejich odpovídající protějšek.

No a rozdíl bude určitě v ceně .. ale o té se můžeme zatím pouze dohadovat.

 

Under Armour Ridge Reaper Camo

uarr

A v rámci čekání na nové karbonové modely jedna "mezinovinka" .. nové camo nazvané Under Armour Ridge Reaper. Bude dostupné pro modely Defiant (včetně karbonového) a karbon Spyder. Za mě osobně - nic moc. Ale mně osobně se věci od UnderArmour nikdy nelíbily, takže se to jen potvrdilo :-) 

nicméně pokud mě oči neklamou, na obrázku je karbonový Defiant ... nu počkáme na detaily a uvidíme :-)

 

Trocha sportu .... HyperEdge

hyperedge

pokud by snad měl někdo čistě sportovní ambice ... pak může mudrovat nad modelem HyperEdge.

 

KLADKY DFX  A RAMENA ULTRAFLEX

dfxcam

Nové kladky společně s novými rameny vytvoří při plném nátahu luk "jakoby s delším ATA". To slibuje výhody delších luků při zachování kratší ATA v klidové pozici. Luk s ATA 30,5" se tak bude chovat jako luk s ATA 34". No to zní to pěkně .. až moc, aby to bylo tak snadné :-) Ale k tomu duální cable draw stopy a možnost limb stopu ...  pěkné ! :-)

Musím smeknout nad novými limb pockety (uchycením ramen k tělu luku). Zatímco Bear se letos vydal cestou zmohutnění tohoto klíčového prvku (což se mi teda moc nelíbí) tak u Hoytu šli opačným směrem - Limb pocket skoro není vidět. Jako by tam nic nebylo. Pokud to bude držet a tedy fungovat, je to nádherný designový prvek .. alespoň pro mě.

 

Defiant

defiant

 Že by tohle byl onen očekávaný topmodel ? No vypadá to tak, protože i Hoyt potvrzuje, že je to nástupce modelu Nitrum. Nové kladky, nová ramena, nové limb pockety. nové tělo. Parametry ve verzi Turbo docela impozantní : Brace Height 6" a 350 fps a po zdůrazňuji, že měřeno dle normy ATA, která je přísnější (nebo realističtější) než ostatními používané IBO. 

Kromě verze Turbo také další dvě délky 30 1/2" a 34" s Brace Height 7".

 

PowerMax

Promax  powmax2 

Lehký výkonný luk za rozumné peníze. Nové hybridní kladky PowerCam

 

Model Ignite a barevné varianty

ignite colors

luk pro všechna možná použití .. sport, lov, zábava .. 

 


(8.10.2015) Firma LastChanceArchery (výrobce populárních bowpresů EZ) údajně (podle info z diskuzních fór) potvrdila, že adapter pro jejich press, jehož fotka už nějakou dobu koluje po netu (viz v tomto čláku o kousek níže / na webu výrobce jej zatím nenajdete), je pravý a je skutečně určený pro nový, tajemný luk od Hoytu. Což je fajn. Ale současně tvrdí, že zatím nejsou schopni/ochotni tento adapter dodávat běžným zájemcům, ale veškerá produkce půjde po neurčenou dobu výhradně přes dealery Hoytu. Což je tak trošku horší. Ale ještě horší zpráva je, že cena tohoto adapteru (ne celého bowpresu, ale pouze adapteru) se má údajně pohybovat kolem 300 USD ??!! (základní model bowpressu EZ stojí 399 USD).

Tak pokud tohle je pravda, pak se někdo asi zbláznil. Když si dovolím předpoklad, že nový Hoyt bude stát něco kolem 1.500 USD, tak si k němu budu muset ještě přikoupit adapter za 300 USD. A ještě budu muset hodně vymýšlet, jak to zaonačit, abych to vše vůbec dokázal koupit ? 

Znovu opakuji - vše jsou pouze neověřené "šeptandy" (ang. rumors). A vše může být nakonec úplně jinak. Ale pokud by se jen část ukázala jako pravdivá, pak zájemci o nový Hoyt to nebudou rozhodně mít jednoduché. Ani levné. Ale ono se to brzy ukáže .. do předpokládaného termínu oficiálního zveřejnění nám snad chybí necelý tyden


 
(5.10.2015) Topmodely nabídky budou opět karbonové a hliníkové. Obě verze ale budou mít zcela nové tělo (riser), nové kladky, limb pockety. Karbonový model bude mít ATA 31", 34" a verzi 33 Turbo (Turbo kladky). Hliníkový model pak 30,5", 34" a 33" Turbo. Brace height 7" a 6" u Turba. Carbon Spyder model 2015 bude k dispozici s novými kladkami v délce ATA 28" a pod jménem Spyder Fx. 

Kromě upraveného modelu Spyder Fx by nové luky neměly mít se staršími a současnými modely nic společného. 

Stále více se spekuluje na modelem s "past parallel" rameny (viz dřívější informace), ale není moc jasné, zda se budou týkat pouze jednoho nebo více modelů. 


(30.9.2015) Hoyt údajně chystá revoluční nový luk s tzv. "past parallel"  rameny (ramena, která jsou ohnutá až za rovinu osy kladek). Tuto informaci podporuje požadavek výrobce na použitý bowpress - údajne jsou v tuto chvíli pouze 3 bowpressy, které výrobce označil jako "approved" - schválené pro pro nový luk. Pokud prý dealer nebude mít schválený bowpress, nebude mu Hoyt nový model dodávat.

O tom, že by letošní novinka mohla být významnější, než je obvyklé, svědčí možná i to, že letošní sraz dealerů, kde se nové modely představují, má trvat 3 dny oproti obvyklým dvěma (termín je snad 12.října).

Hoytpressadapt
údajný adapter pro bowpress značky EZ nutný pro údajný nový luk od Hoytů

  

 

Elite Metal EmblemElite Archery

(10.10.2015) No .. nevím, zda to má úplně přímou souvislost s novými modely, ale ve víceméně stejné době, kdy kluci z Elite představili své nové modely, "zařízli" diskuzní fórum, které bylo na jejich stránkách a bylo docela populární (jen můj názor - což je tedy docela divný krok, který tak úplně nesvědčí o ochotě firmy diskutovat o svých výrobcích se zákazníky ???). A podle reakcí z netu nejsem rozhodně jediný, komu se podobný krok moc nezdá .. 


 

Nejsem fanda značky ELITE, a tak jsem diskuze o očekávaných novinkách této značky nijak nesledoval. Ale to, že proběhla oficiální prezentace modelů pro rok 2016, mi neuniklo. Takže už je naprosto jasné, co si můžete koupit. A pokud se dívám třeba na IMPULSE 31 nebo 34, musím uznat, že to jsou pěkný luky. Jen ten Binary Cam systém mi stále uniká ... "kde jsou Yoke, proč tam nejsou ... ??? " :-) Veškeré informace najdete na http://www.elitearchery.com/products/index

 

PSElogoPSE

(2.10.2015) Takže dohadům je konec - novinky jsou oficiálně na světě a já k tomu při pohledu na model AIR řeknu jen .. "no ty vole, letos kluci z PSE hulili asi slušnej matroš" ... tak tohle vážně ne, s takovou se ještě budu muset Bearům omluvit :-).

t PSEAir

Ani parametry ATA 32", BH 6,5", IBO 340 fps a LetOff 80% nejsou nic, co by mě mohlo přesvědčit, že tohleto chci ... Detailní informace o nových  modelech najdete ne weby PSE : http://pse-archery.com

Více detailů, úvah o nabídce PSE na rok 2016 se dozvíte z článku, co pro web Bowhunter.cz napsal Ratte.


 

(30.9.20150 Nový luk pochopitelně chystá také firma PSE. Zde je krátké video - upoutávka (tzv. teaser) ... vzbudí váš zájem, ale moc se z něj zatím nedozvíte :-). Oficiální termín představení (snad) je 1.října 

 

 

flash bear logo blackBear Archery 

U Bearů už je spekulacím konec. Vzhledem k oficiálnímu představení nových luků už přesně víme, co nás v přístím roce čeká. Více informací nalezenete v tomto článku.

H.


disbut2