Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1

Téma: Luk poškodzuje tetivu

Luk poškodzuje tetivu 18. srp 2016 20:42 #1

Zdravím!

Mám taký problém so svojím lukom, 68", 45lbs, Tetiva sa mi výrazne a rýchlo poškodzuje v oblasti ohybu, kde tetiva sráca kontakt sa ramenom luku. Vlámska tetiva sa pretrhla neskutočne rýchlo, a to bola bohato navoskovaná a mierne zahriata tak, aby sa vosk dostal aj k vnútorným vláknam. Trošku dlhšie to vydržala klasická tetiva, ktorá má očká omotané, no aj tá sa poškodzuje neprirodzene rýchlo.

Zaujímavé je, že:
- zo všetkých 4 kontaktných miest sa tetiva poškodí vždy len v jednom.
- tetiva sa trhá nie vo vnútri ohybu, ale na vonjakšej strane, a teda sa akoby láme (podobne ako kus dreva). Na klasickej tetive sa na vonjakšej strane rozstrapkala omotávka a potom poškodenie prešlo do vláken.

Je možné, že to má na svedomí ostrá hrana luku? Vlámska tetiva je bohato voskovaná, a teda by sa nemala takto lámať, ak tomu dobre rozumiem. Taktiež si pri nasadzovaní tetivy dávam pozor, aby bolo očko dobre umiestnené, a teda aby tetiva nebola vykrivená. Je však možné, že je práve to príčina. Má s tým niekto skôsenosti? Už ma nebaví kupovať stále nové tetivy každých pár mesicov.

Ďakujem ;-)
Maroš

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Luk poškodzuje tetivu 19. srp 2016 09:36 #2

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
No teda ... předesílám, že právě teď moc netuším, kde konkrétně by mohl být problém, takže píšu jen věci, co mě takto po ránu napadají ... takový malý "brainstorming" :-) Navíc nejsem ten nejpovolanější, takže pokud zde fundovaně odpoví někdo zkušenější, pak je možné mé názory a dotazy zcela ignorovat :-)

z mé zkušenosti vydrží Flemish (Vlámská) z dakronu (B50 nebo B55) neskutečně moc .. bez jakékoliv pořádné údržby (na tradičáku se o ně skoro nestarám) drží na luku roky. Takže tohle rychlý opotřebení je divný ... čímž se dostávám k pár otázkám

- co je to za materiál, z čeho je to udělaný ? Dakron nebo nějaký Fastflight ?
- kolik to má vláken ? Tedy zda tětiva odpovídá síle luku ?
- ty tětivy, co se postupně opotřebovaly byly stejný (ze stejnýho zdroje atd .. ), případně kdo to dělal - nějakej profi nebo "domaděl" ?

jinak se pochopitelně nabízí viník v podobě hrany na luku ... Z tvýho popisu jsem pochopil že je to "reflexní luk" ? Co je to zač-výrobce ?

Na mých reflexech je tětiva v místě, kde "opouští" luk, stále ještě "zesílená" .. v podobě toho "zapletení" .. moje tětivy mají 16 vláken a v tom místě "posledního kontaktu" zůstává z toho zpětnýho zapletení odhaduju ještě tak 12 nebo 10 vláken určitě .. což je dohromady 28 - 26 vláken a to je dost .. docela dost materiálu .. si nedovedu představit, co by se tam muselo dít, aby se to takhle dojebalo ??

Pochopil jsem správně, že to praská stále na to jednom místě na tom stejným rameni? No pokud ano, pak bych ale fakt hledal na luku nějakou zradu ... chtělo by to možná nějaký fotky toho podezřelýho místa .. v klidu .. případně jak to vypadá při plným nátahu .

No a poslední věc, co mi vrtá hlavou je, že to praská "zvenku", což mi přijde divný, ale napadá mě, že to poškození vzniká po výstřelu, kdy se to rameno vrátí a zapruží a "jakoby se ohne" na druhou stranu ???

Znovu .. ber to jen jako směsku nápadů a dotazů ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Luk poškodzuje tetivu 19. srp 2016 11:26 #3

Taky netuším čím by to mohlo být, nešlo by přihodit nějaké foto?

Twitko : ty máš na tradičních lucích tětivu z dakronu?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Luk poškodzuje tetivu 19. srp 2016 21:17 #4

Zdravím,

asi som nebol dostatočne podrobný, takže doplňujem informácie:

Luk je americký dlhý luk (flatbow), Ragim Wolf. Tetiva s omotávkou (jediná s omotávkou, ktorú mám), je priamo z výroby, teda veľa o nej neviem. Vlámske tetivy si kupujem od Bearpaw, sú to tetivy na objednávku, a teda o tých viem viac: 14 vláken, dvojzväzková, B55. Všetky tetivy sa poškodia na tom istom mieste (na luku), teda na hornom ramene na pravom výreze.

Taktiež mi napadlo, že to nejak súvisí s otrasom ramena luku alebo také niečo. Každopádne po mojej inšpekcii nevidím, prečo by sa tento konkrétny výrez na ramene líšil od ostatných, ani pocitovo na dotyk necítim ostrejšiu hranu, nerovnosť, nič také. Taktiež to, že tetiva sa láme, a nie trhá, je čudné. Ak to pomôže, na vlámsku tetivu si vždy inštalujem tlmič z bobra.

Ak sa mám priznať, 14 vláken je len z nutnosti. Mám viac než pár flu-flu šípov s končíkom Bearpaw, ktorý je taký tvrdý, že ho nedokážem ani za vyššieho tepla roztiahnúť a teda hrubšie tetivy sú pre mňa vylúčené :D Ak sa teda nezbavím tých šípov.

Fotky by som rád poskytol, no doma budem až o cca mesiac.

A len tak pre informáciu, z luku vystrelím asi tak 50x za mesiac, čiže nič extra, takže teoreticky by mi tetiva mala vydržať dlho.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od maros295.

Luk poškodzuje tetivu 19. srp 2016 21:32 #5

Ako to tu tak čítam, prišiel som na jednu vec, ktorá by mohla celú situáciu vyriešiť:

Inšpekciu som vykonal na nesprávnom mieste. V plnom náťahu sa predsa tetiva dotýka výrezu na opačnej strane, teda presne na strane, ktorá sa trhá.

Teraz už len ísť domov a zistiť, či to je naozaj tak.

Každopádne ďakujem za názory, vďaka nim mi to napadlo ;-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Luk poškodzuje tetivu 21. srp 2016 15:25 #6

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405

ml napsal: Twitko : ty máš na tradičních lucích tětivu z dakronu?


Na těch starých ano .. pokud se shodneme že B50/B55 budeme označovat za Dakron .. ono do nějakého roku (teď z hlavy nevím dokdy) nebyly ty konce ramen zpevněné a Fastfligh by je poškodil/prořezal. A ta Dakronová tětiva je navíc šetrnější k luku - víc pruží a nejsou to takové pecky .. ta o nněco menší výkonnost mě netrápí ... Navíc tětiva je i tišší - má tluměnější a příjemnější zvuk ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Luk poškodzuje tetivu 22. srp 2016 08:52 #7

Tak to tam ale musíš mít hodně vláken, nebo jí často měníš, s dakronem mám zkušenost, že se strašně roztahuje. Na tvých silných lucích to tam napneš a ten luk se ti musí po půl hodině sám napřímit, ne? :-) Jinak ale chápu, že na starý tradiční luky FF není, to je jasný. Akorát jsem myslel, že tam dáváte něco jinýho, než dakron.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od ml.

Luk poškodzuje tetivu 22. srp 2016 11:25 #8

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
no moje tetivy maji vetsinou maji 16 vlaken .. jedna myslim 18 .. a s tim protahovanim to neni tak hrozny .. teda zezacatku u zcela nove je to pochopitelne trochu horsi, ale pak si to sedne .. dneska obcas zkontroluju BH a pripadne trochu "pritahnu" .. ale uz to vetsinou neni moc potreba. Jako ze by se to roztahovalo pred ocima, tak to uz ne :-)

Ony ty tetivy vetsinou po vyrobe stabilizuji .. daji je na napinak, na nejakych 100lbs nebo vic nejakou dobu je nechaji .. to nejhorsi se vytaha hned na zacatku a pak uz je klid... Kdyz jsem delal svoji prvni tetivu (vlamskou) tak mi z nejakyho duvodu vysla o cca 3/4" kratsi nez jsem chtel. Tak sla na napinak na 200 lbs a nechal jsem ji tam asi pul dne :-) No a kdyz jsem ji sundal, tak byla delkove vicemene OK a uz se neprotahuje vubec :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
 • Strana:
 • 1
Powered by Kunena fórum