Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Níže uvedená diskuzní vlákna jsou propojena s články na webu Bowhunter.cz
Uživatelé nemohou v této části vytvářet nová diskuzní vlákna (jsou zakládána automaticky, při publikování nového článku na webu), ale mohou se pochopitelně zúčastňovat diskuze (psát příspěvky a odpovědi).
 • Strana:
 • 1

Téma: Bowfishing - lov ryb lukem

Bowfishing - lov ryb lukem 13. bře 2017 11:35 #1

Toto je automaticky založená diskuze ke článku na webu Bowhunter.cz

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Bowfishing - lov ryb lukem 13. bře 2017 11:52 #2

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
Jen doplním pár svých skromných zkušeností z praxe. Bowfishing je neskutečně zábavný a chytlavý. V průběhu mnoha let jsem použival několik luků :1) nejprve (skoro 25 let zpátky) 70lbs kladku - nicméně upozorňuji, že se jednalo o model Bear Bruin z roku 1988, který co se výkonu týká se s dnešními kladkovými luky nedá moc srovnat. Jiný jsem ale neměl, tak nebylo co řešit. Šíp byl origo laminát na ryby, ale vzhledem k neexistenci “posuvky” kamarád vymyslel karabinku na průběžném drátu (viz foto v článku). Reel byl klasický kovový bubínek ….2) Potom přišel na řadu moderní Mission Riot, který jsem si stáhl na cca 60 lbs. I tak byl stále až zbytečně silný, ale lovilo se s ním vcelku dobře - na můj vkus až moc dobře. Používal jsem na něm zakládku WB, která dokázala většinou podržet těžký šíp na ryby. Jen si to chtělo ohlídat a pokud těžký šíp zapadnul mezi štetiny (nestávalo se zas tak čsto), tak ho vrátit na správné místo. Na tomto luku jsem používal 5-ti pinová mířídla (luk primárně sloužil na běžnou střelbu a mířidla se mi nechtělo sundávat) - mířil jsem pomocí prvního pinu + nějaká kompenzace.

Nicméně stále více mi bylo proti srsti trápit relativně drahý a hezký luk u vody (keře, bláto, voda). Svoji hlavní loveckou kladku Bear bych takto určitě netrápil

3) nakonec jsem skončil tradičního reflexu. Mám tu výhodu, že mám doma více starších luků, tudíž jsem nemusel nic kupovat. Nicméně dovolím si doporučení - pokud berete bowfishing jako zábavu (bez nějakých větších ambicí) a můžete si to dovolit, pak zvolte tradiční luk. Kupte klidně nějaký obyčejný za 3 tisíce a budete v pohodě. U mě je to starý Kodiak Magnum 50lbs a neměnil bych. Jednoduché, nic se nezamotává, není prakticky co zničit.

Střílím ze “shelfu” kde je dle mého názoru trochu problém s nevhodným spine (původní laminátový šíp, co jsem měl mi na 50lbs reflex přišel moc měkký. Při výstřelu dostával kopanec od luku a šíp opravdu nelétal moc čistě. Pořídil jsem jiný, dražší a dle výrobce tužší šíp a zlepšilo se to.

Na reflexu pochopitelně nejsou mířidla. Střelba je obtížnější, zásahů méně, což mi ale nijak nevadí … beru to spíš s nadhledem a jako výzvu.

Co se libráže týká - na ryby skutečně nepotřebujete suprsilné suprvýkonné dělo, ale pro slabý luk nebude moc snadné uvést těžký šíp do pohybu - tak aby letěl nějak smysluplně. Najslabší luk, který jsem zkoušel, byl tradiční Grizzly 40lbs a podle mě byl tak na hraně … ale berte to jen jako můj názor. Vím, že lidé střílejí i se slabšími.

Reel, jak už jsem uvedl v článku, mám AMS (ten modrý), chycený k trad. luku pomocí adaptéru s gumovými popruhy. Spokojenost, ale stále více mám pocit, že bych se bez něj klidně obešel. Co je ale potřeba říci, že se z něj perfektně odvíjí šňůra - nezaznamenal jsem snad jediný problém, že by se někde něco zadrhlo. Obyčejný bubínek imho udělá stejnou službu, snad jen co si pamatuju se _občas_ (při odfláknutém navinutí se šňůra někdy trochu zadrhla) ..

I když jsem to už udělal několikrát v článku, znovu zdůrazním funkci POSUVKY (nebo nějakého obdobného mechanismu) Skutečně neuvazujte šíp natvrdo za jeho konec. My to tak kdysi chvíli dělali (neboť jsme vůbec netušili co provádíme - internet ani informace z něj nebyly - byl rok 1992) a zažili jsme několik příhod, které mohly skončit blbě.


Ještě snad, že jsem se před nějakou dobou snažil zjistit KDE v Evropě se dá provozovat legálně bowfishing (byť třeba za poplatek) - našel jsem pouze Itálii (a to si ještě nejsem jistý zda všude, nebo jen někde) a pak Finsko. Obojí trochu z ruky … u ostatních zemí buď ne, nebo vůbec nevím .. takže tuto informaci berte s velkou rezervou a případně bych uvítal doplnění aktuálního stavu ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Bowfishing - lov ryb lukem 13. bře 2017 12:00 #3

 • TWitko
 • Avatar uživatele TWitko
 • Offline
 • Gold Sponzor
 • Gold Sponzor
 • -= nadšený amatér =-
 • Příspěvky: 405
pokud by se někdo zajímal o bowhishing ve spojení s tradičním lukem, pak doporučuji prodejce (v USA) 3riversarchery.com (asi největší a nejlepší eshop pro tradiční lukostřelbu) ... najdete tam vše co vás jen napadne a i to, co vás třeba ještě ani nenapadlo :)

http://www.3riversarchery.com/buy/bowfishing

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Bowfishing - lov ryb lukem 13. bře 2017 15:35 #4

bowfishing může být sranda, zhruba před dvěma lety jsem si ze srandy toto vyrobil. Sice byl luk na to hodně silný ale fungovalo to bezchybně. Pužil jsem hliníkový šíp o standartní váze takže se mu nechtělo moc pod hladinu. Pod hrot jsem dal s pětné háčky udělané ze sicherhajzky, nebo jak se tomu říká a do pinu u končíku zašrouboval šroubek jako zarážku pro očko. Na stabík jsem nasunul jakousi plastovou flašu jako cívku na lanko a šnitec. Po pár dnech blbnutí jsem to ale už nezkoušel, luk byl na to příliš silný a takové blbnutí u vody se mi zdálo celkem jako provokace případných kolemjdoucích lidí . https://www.youtube.com/watch?v=Rzd4mt5TyeY

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

 • Strana:
 • 1
Powered by Kunena fórum