Menu

Už nejsem nejmladší a začínám zjišťovat, že moje oči už prostě nejsou co bývaly. Na dálku to docela jde, ale na blízko už je to docela bída. Že nepřečtu „pidipísmenka“ na etiketách vzal čert ... co je ale horší, začíná mi to vadit při střelbě. Přesněji při míření. Terč vidím dobře, ale piny na mířidlech už moc ne. Místo ostré tečky pouze rozmazané kolečko. Lepší to už asi nebude. Ale nedávno jsem objevil docela zajímavou vychytávku od firmy Specialty Archery. Pojďme se ve zkratce podívat o co jde.

 

specarchps

Základem všeho je speciální Peep Sight (pokud právě teď moc netušíte o co jde, doporučuji vám nejprve si přečíst celý seriál Vybíráme luk, nebo alespoň příslušnou kapitolu seriálu Vybíráme příslušenství 2).

Tento Peep Sight (PS) se instaluje do tětivy úplně stejně jako jakýkoliv jiný. Jenže .. na rozdíl od obyčejného má uvnitř závit, do kterého lze zašroubovat vložku s korekční čočkou.  V nabídce firmy jsou v podstatě dva základní druhy PS lišící se velikostí vnitřního otvoru – menší 1/8“ a větší  1/4".

Korekční čočky jsou v základě dvojího druhu :

Clarifier – je určený pro ty, co dobře vidí na blízko, ale už hůř do dálky. Zjednodušeně převedeno do praxe – sice vidíte ostře piny na mířidlech, ale terč je rozmazaný a vy pořádně nevíte na co přesně střílíte.

Verifier – je přesný opak předchozího. Je určený pro ty, kteří mají problém vidět nablízko. Ano znáte to, pokud potřebujete brýle na čtení. V tomto případě Vidíte ostře terč, ale piny na mířidlech máte rozmazané. A pochopitelně moc dobře se vám nemíří. 

clarveriNa obrázku vidíte obě možnosti. Nahoře je použití verifieru, dole pak clarifier.

Obě verze čoček se pochopitelně vyrábí v různé „síle“. Clarifier má 3 provedení odlišené barevným proužkem. Žlutá je nejslabší, pak je zelená a pak pro úplné „slepce“ je červená varianta.

Verifier má takových provedení hnedle 5 – od nejslabší stříbrné přes silnější fialovou, růžovou, modrou, bílou až po nejsilnější oranžovou.

Jak Clarifier tak i Verifier se vyrábí ve dvou různých velikostech – 1/8“ nebo 1/4“.  Tu menší namontujete pouze do PS se závitem 1/8 nebo s pomocí redukce i do PS 1/4".  Tu větší pak pochopitelně pouze do PS 1/4".

 

Jen pro úplnost doplňuji další možnosti a detaily :

  • Obě velikostní verze (1/8 i 1/4 ) se vyrábí ve dvou provedeních – standardní kroužek a varianta „Hooded“, která má nahoře takový malý „kšilt“ – pravděpodobně trošku chrání optiku před vodou nebo nějakou nečistotou.  Hooded verze je pochopitelně proti standardní o něco málo těžší. Ne o moc - 2,5grainu. Možná se pod kšiltem bude chytat víc nečistot a bude se to blbě čistit. Možná ....

  • Existuje také PS velikosti 1/4“ označovaný jako „Hunter“, který umožňuje propojit PS s kabeláží luku pomocí tzv. "zarovnávacího lanka". To má zajistit, že při nátahu bude PS vždy ve správné poloze. Tato verze je pochopitelně opět o něco těžší.

  • Malý (1/8") PS existuje ve dvou provedeních, kdy zářez pro tětivu je veden v úhlu 45 nebo 37 stupňů. Větší, tedy 1/4" je k dispozici pouze v provedení s úhlem 37 stupňů. Jen pro vysvětlenou – verze 45 je určená spíše pro luky s větší ATA. Verze 37 pak pro kratší, převážně lovecké luky. Na stránkách výrobce najdete tabulky s jejichž pomocí zjistíte která verze je vhodná. Ušetřím vám čas a zopakuji - pokud máte lovecký luk s ATA pod 40" bude to 37 stupňů.

  • Už jen pro úplnou úplnost dodávám, že do těchto PS můžete také namontovat tzv. Apertures – tedy vložky s různým vnitřním průměrem až do 1/32“, což už je opravdu hodně prťavá dírka. Nicméně, protože lovecké PS mívají větší vnitřní průměr (nejčastěji se doporučuje ¼) omezíme se na konstatování, že se jedná o věc určenou spíše pro terčové specialisty a tedy nic pro nás.

Tak a to je snad vše. Předpokládám, že v tom máte v tom trošku chaos, že ? Nezoufejte .. zkusíme to napravit a ještě jednou si vše shrnout :

 

  • Nejprve si ujasněte co potřebujete. Clarifier v případě, že vidíte špatně na dálku – máte rozmazaný terč. Verifier pak v případě, že vidíte špatně na blízko – máte rozmazané piny na mířidlech.

  • Pak si ujasněte, jakou velikost PS chcete. Pokud se bavíme o loveckém použití, platí že větší je lepší - berte 1/4".  Tím se nám vyjasnil i úhel zářezu pro tětivu – 37 stupňů, protože v této velikosti jiná možnost není.

  • Rozhodněte se, zda chcete „obyčejný“ kroužek nebo Hooded variantu s „kšiltíkem“. Liší se ve váze, ale jen nepatrně – o 2,5 grainu. Zrovna si vyberte jaká barva PS by se vám líbila – k mání je černá, červená, zelená, stříbrná, modrá, růžová nebo camo provedení (nabídka se může trošku lišit podle toho, kde budete kupovat). Na tomto místě se také můžete rozhodnout pro variantu se zarovnávacím lankem.

  • Ujasněte si, jak silnou korekční čočku potřebujete: Pro Clarifier platí zhruba tato tabulka (bez záruky převzato ze stránek výrobce) :

2 a 3 dioptrie – clarifier #1 žlutá

4 a 5 dioptrie – clarifier # 1 až 2 (žlutá nebo zelená)

6 dioptrií – clarifier #2 (zelená)

8 dioptrií – clarifier # 2 až 3 (zelená až červená)

Mějte ale v patrnosti, že silnější čočka zvyšuje nebezpečí, že se vám naopak rozmažou piny na mířidlech. Takže možná raději méně než více.

Pro Verifier platí zhruba toto doporučení (opět bez záruky převzato ze stránek výrobce)  :

#4 pro 1 nebo méně dioptrií pro brýle na čtení

#5 pro 1,25 dioptrie

#6 pro 1,25 až 1,75 dioptrie

#7 pro 1,75 až 2 dioptrie

#8 pro 2 až 2,5

#9 více než 2,5 dioptrie

Opět platí „všeho s mírou“. Moc silný verifier způsobí rozmazání terče. 

K výběru Verifieru nabízí výrobce následující pomůcku : #4 až #5 je častou volbou čerstvých čtyřicátníků. Čím starší, tím silnější může být potřeba. Obvykle se doporučuje #4 a 5, pokud má střelec slabé problémy, které nedávno začaly. Číslo 6 pak v případě, že problémy se čtením už nějakou dobu trvají. Obvykle se nedoporučuje začínat se silnějším číslem než 6. Často se ale stane, že za rok, či dva budete muset změnit 6 na 7.  

Pochopitelně nejlepší cestou, kterou také výrobce vřele doporučuje, je najít ve svém okolí dealera firmy, který má kompletní sortiment a jednotlivé čočky si osobně vyzkoušet. V našich krajích Vám přeji „mnoho štěstí“ ... bohužel nám nezbude, než trošku experimentovat a zariskovat nákupem naslepo, případně časem dokoupit jinou, lepší čočku.

 

Celá tahleta vychytávka mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl ji osobně vyzkoušet. Vidím blbě na blízko – na čtení malých písmenek potřebuji brýle a hlavně piny na mířidlech mám rozmazané.

Takže to je jasné – verifier. PS chci na lovecký luk, takže s velkou dírou, takže to bude veikost 1/4" , která se mi už osvědčila u obyčejného PS. Trošku jsem váhal nad provedením, ale nakonec zvítězila zvědavost – takže Hooded varianta v černé barvě. V žádném případě nechci verzi se zarovnávacím lankem ... nechci aby mi nco „šahalo“ do kabeláže luku, navíc je to zbytečně těžké a hlavně, v případě kvalitní a dobře usazené tětivy není otáčení PS žádný velký problém. Takže nic takového.

No a nakonec – jak silná čočka ? Rozhodl jsem střelit trošku na jistotu a objednal hnedle dvě verze #6 a #7. Jedna z nich by mohla být ta správná. Vše je objednané a jakmile to dorazí, půjde to na luk. Uvidíme co z toho nakonec vyleze. Teorie zní moc pěkně. Až moc. Uvidíme, jaká bude praktická zkušenost. Pochopitelně, že sem vlastní zkušenosti časem doplním.

Pokud máte zájem o další informace, doporučuji prostudovat následující zdroje:

 

Pokud se sami rozhodnete to vyzkoušet, nebo s tím máte dokonce již zkušenosti, budu velmi vděčný za vaše názory a komentáře. Předem díky

H.


disbut2