Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: Výběr šípu pro reflexní luk

Výběr šípu pro reflexní luk 07. dub 2016 21:16 #1

Ahoj ve spolek, jsem úplný začátečník a potřeboval bych poradit jaký koupit šípy.
Dostal jsem reflexní luk Samick Takedown DeerSlayer 62" 60lbs.
Mám k tomu pár šípů o délce 77cm.
Chtěl bych dokoupit víc šípů.....
Může mi někdo prosím poradit jakou tuhost vybrat ?

Předem děkuji.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 09:08 #2

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
nejsem asi nejpovolanější, co se tradičních luků týká, ale zkusím napsat co vím (nebo co si myslím) ... bude to trochu zeširoka, ale snad ku prospěchu věci ..

pro určení vhodné tuhosti nestačí znát pouze sílu luku, ale je potřeba vzít také v úvahu délku nátahu. Protože síla luku bývá měřena v 28". Každý palec nátahu míň/navíc budou tak 2lbs rozdílu .. tedy můj Kodiak 60lbs při mém nátahu 29,5" má sílu cca 63,5-64lbs. Kdyby ho napínala moje žena (nátah 25") .. bude jí "dávat" sílu cca 54lbs

další věc, která to ovlivňuje je délka šípů - čím delší, tím bude méně tuhý a naopak .. takže dva šípy stejné tuhosti řezané na různou délku se budou chovat jinak. Min délka je daná tvým nátahem - šíp nesmí při nátahu zajíždět do šípového okna .. hrot by měl zůstat před lukem.

další věc je váha použitých hrotů (případně insertů, vlepených do šípu) .. těžší celková váha "na předku" způsobuje při výstřelu "měknutí" šípu. Takže opět, dva šípy stejné tuhosti a délky se budou chovat jinak, pokud má jeden hrot 75gr a druhý hrot třeba 150gr.

další věc, která to ovlivňuje je tzv. "cast" luku .. tedy něco co lze označit jako výkonnost .. záleží na výrobci, konstrukci, použitých materiálech. Čímž chci říct, že dva různé luky o síle 60lbs se mohou chovat trochu jinak ... "opřou" se do šípu jinou silou.

poslední věc, kterou je dobré zohlednit je konstrukce šípového okna .. čím víc vyřízlé je (je hlubší) tím méně se musí šíp při výstřelu prohnout aby ho obletěl tělo luku. Co jsem se díval tak Deerslayer má to okno vcelku moderní konstrukce - pěkně hluboké - ten luk tak "snese" tužší šípy.

Tak a co poradit .. já mám Bear Kodiak v síle 60lbs. Nátah mám 29,5 .. tedy leze z toho cca 63lbs. šípy mám cca stejně dlouhé jako ty (možná o kousek kratší). V šípech mám lepené mosazné 75gr inserty a používám 125gr hroty .. tedy na předku mám váhu 200gr. Tohle vše mě dovedlo k k šípům Easton Traditional o tuhosti .340

Upřímně, mám tu ještě ty samé šípy s tuhostí .400 (pro jiné slabší luky) se stejnou váhou hrotů a insertů a pokud ho použiju pro Kodiak nepoznám zásadní rozdíl. OK, přijde mi, že ty šípy létají o malinko hůř, ale nic dramatického. Jednu dobu jsem je střílel "na střídačku" .. chvíli ty a pak zase ty .. a po jisté době, jsem zjistil, že se mi ty 400 nechce brát .. že se mnohem víc těším na ty 340 .. to bylo jen o pocitu .. že se s tím střílí líp a přesněji.

Kdybych používal lehčí hroty, řekněme najakých 100gr + 16 insert, pak by asi tuhost .400 byla vhodnější (nevím, nezkoušel jsem to)

Takže u tebe bych to viděl nějak podobně .. asi 400 nebo možná 340 ? Podle mě je ideální koupit obě verze (dejme tomu po 3 kusech) a pak zkoušet, která tomu luku sedí víc. Střílet a střílet, pozorovat jak kterej lítá, a on z toho časem vyleze nějakej výsledek. A mít k tomu třeba i různé hroty (váha) a zkoušet je na těch šaftech měnit .. a tím to celé doladit. Tohle je docela dlouhodobý proces, hlavně v případě začátečníků, jako jsme my. Věřím tomu, že zkušený střelec z tradičáku si to "svoje optimum" najde během chvilky.

Celé to hledání je navíc o technice střelby. ZKušený střelec ví, že umí střílet dobře a pokud mu to lítá jinam, je chyba v šípu. Kopyto jako já, nikdy neví, proč to letělo blbě ... kdo za to vlastně může .. šíp nebo já. To celé je umocněno velkou silou luku .. střílet z takto silného luku není nic snadného a pro začátečníka už vůbec ne. Bude se víc prát s lukem než se věnovat technice. Čím chci naznačit, že těch 60 je na začátek docela "maso" .. tedy pokud tvoje přezdívka neodráží realitu :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 09:09 #3

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
mimochodem, ty stávající šípy jsou jaká tuhost ? A někdo je s tím lukem už používal, nebo doporučil ?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 13:29 #4

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
ještě mě napadlo přidat odkazy na dva "programy" pro výběr šípů pro tradiční luky .. možná se někomu budou hodit .. je to sice trochu složitější, bo potřebujete zadat spoustu parametrů, ale nějaký "obrázek" to dá ...

kalkulátor Eshopu 3RiversArchery: http://www.3riversarchery.com/dynamic-spine-arrow-calculator-from-3rivers-archery.html

a další podobný v Excel tabulce: http://www.heilakka.com/stumiller/

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 16:26 #5

Podepisuji se pod TWitka do puntíku. Tak aspoň ty čtyřstovky, spíš ty 340ky, aby to nějak létalo. Chce to vyzkoušet a porovnat.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 18:47 #6

Děkuji TWitko za vyčerpávající slohovou práci ;) Pomohlo mi to trochu lépe se orietovat v těch trvdostech. Abych pravdu řekl tak šípy které mám jsou karbonové a mají náhražku dřeva, tak jsem si ani nevšiml že na nich je něco napsáno :D
Jsou používané a není to moc vidět,
Mám jich 6ks tak jsem to rozlouskal jsou to PENTHALON Timber Stick 400 váha je psána 9.3 gramů / inch.
Díky tomu jsem zjistil že mají i tabulku a že mám tu správnou tvrdost.

http://www.arrowforge.de/Carbonschaft-Timber-Stick-Holzoptik-inkl-Nock-Insert-PENTALON

Asi se to bude u každého výrobce lišit.

Jinak děkuji všem ostatním za rychlou reakci a podílení se o své zkušenosti.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od goliathcz.

Výběr šípu pro reflexní luk 08. dub 2016 21:50 #7

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405

goliathcz napsal: Děkuji TWitko za vyčerpávající slohovou práci ;)

Tashonka píše rád, protože si tím vždy zrekapituluje vlastní myšlenky .. :-) což není úplně na škodu .. kolikrát zjistím, že něco, co si myslím, nejsem ochoten napsat veřejně, což znamená, že to nemusí být tak úplně pravda a že bych si možná měl myslet něco jiného :-))

goliathcz napsal: Asi se to bude u každého výrobce lišit.

ne tuhost se lišit podle výrobce nebude .. nemůže .. tuhost šaftu je daná fyzikální vlastnost .. tedy .400 od GoldTipů je to samé jak .400 od Eastonů ..

na měření je norma ... zjednodušeně ... šaft se položí na dva body vzdálené XY od sebe a uprostřed se zatíží závažím o hmotnosti ABC .. podle toho, jak se prohne, se určuje jeho statická tuhost... z čehož vyplývá, že šaft výrobce A se bude prohýbat úplně stejně jako šaft výrobce B .. jde vždy a pouze o tuhost "tyčky" ...

a) ano .. může se lišit označení tuhosti .. někteří výrobci používají někdy až matoucí označení tuhosti .. byť označují tu samou hodnotu, zapisují to různě ..

b) normy na měření tuhosti jsou dvě .. jedna moderní se používá pro moderní šafty, druhá starší pro dřeváky .. liší se vzdáleností bodů a hmotností závaží - zájemci si dozajista dohledají ... ale v podstatě je to stále to samé ..

c) výše uvedeným měřením se zjišťuje tzv. "statický spine" .. kromě toho pak existuje "dynamický" .. který ovlivňují další faktory .. např. délka šaftu, hmtnost hrotu, hmotnost křidélek apod .... stačí říct a vytvořím další slohovou práci :-) :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro reflexní luk 18. srp 2016 22:07 #8

Zdravím,

možno to už nie je aktuálne, ale na výber šípov používam toto:

https://www.3riversarchery.com/pdf/ArrowCharts.pdf

Možno to niekomu pomôže ;-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro reflexní luk 23. bře 2018 08:51 #9

TWitko napsal:

goliathcz napsal: Asi se to bude u každého výrobce lišit.

ne tuhost se lišit podle výrobce nebude .. nemůže .. tuhost šaftu je daná fyzikální vlastnost .. tedy .400 od GoldTipů je to samé jak .400 od Eastonů ..

Ano a ano. Ano liší se to u každého výrobce. A ano je to fyzikální veličina jednoznačně definovaná. Sám jsem přeměřil pár desítek šípů různých výrobců a modelů a naměřené hodnoty se neshodovaly s hodnotama uvedenýma na šípu! (Za předpokladu, že Bodnikovi to měří přesně :)
Podrobněji zde.
http://forum-3darchery.cz/viewtopic.php?f=10&t=914

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro reflexní luk 23. bře 2018 08:55 #10

TWitko napsal: ještě mě napadlo přidat odkazy na dva "programy" pro výběr šípů pro tradiční luky .. možná se někomu budou hodit .. je to sice trochu složitější, bo potřebujete zadat spoustu parametrů, ale nějaký "obrázek" to dá ...

kalkulátor Eshopu 3RiversArchery: http://www.3riversarchery.com/dynamic-spine-arrow-calculator-from-3rivers-archery.html

a další podobný v Excel tabulce: http://www.heilakka.com/stumiller/


No právě že je to trochu složitější. Doporučovat začátečníkům dynamic spine calculator je trestuhodné ;) Člověk se pak jen diví čeho se dopočítal a nedej bože, aby na základě těchto výpočtů začal radit někomu jinému. (Zkušenost z jiného fóra.)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Powered by Kunena fórum