Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: luk s ATA < 32" nebo raději >= 34"

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 16. říj 2016 12:55 #1

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
Rád bych předeslal, že toto téma zakládám jako "odpočinkové" :-) Tedy nečekám z něj žádný speciální "výstup". Jen mě zajímá názor ostatních. V poslední době "řeším problém" (ty úvozovky jsou tam proto, že o žádný skutečný problém vlastně nejde .. spíš taková kávarensko-teoreticko-filosofická diskuze). Vstupní data :

- mám dva luky .. Bear Anarchy s ATA 35,25" a Bear Motive s ATA 32"
- je mi známa teorie, že luk s delší ATA je ... stabilnější .. přesnější ... pohodlnější .. atd ..
- jenže, to v mém případě nějak neplatí .. od samotného počátku mi 32" Motive pocitově "sedí líp". S Anarchy si naopak musím dávat větší pozor na "čistotu stylu". Jinak řečeno ... střílím s ním hůř.
- z toho vyplynula má preference luku s ATA 32"
- jenže současně už se mi moc nelíbí luky kratší (rozuměj ATA 31" a méně)

až doteď vše OK .. délka 32" byla jakýsi standard na který "byl spoleh" ... jenže v poslední době se začaly vracet delší luky (nic proti), ale současně se začaly ony krátké modely ještě víc zmenšovat .. a nyní máme (a budeme mít) několik nabídek, kdy jedna firma nabízí luk, dejme tomu 34" a současně (už pouze) 31"

a těch 31" mi přijde už málo ... a na druhou stranu 34"+ už možná zase moc ... takže co teď ? Kde je "moje volba" ??? A kde vaše ? Jak to vidíte a proč ? (pocity, zkušenosti..)

TW

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 16. říj 2016 17:11 #2

Hmm, dúfam že z tohto bude zaujímavá debata.
Môj pohľad: Určite luk aspoň 34´´ a viac, ale do rozumnej veľkosti. Mám Bear Anarchy HC, čo je už dosť dlhý luk 35,niečo´´. Ešte do tých 36´´ by som išiel, nad by sme sa už dostávali do sveta skôr športových kladiek. Dlhý luk je s mojím náťahom 31´´ jednoducho lepší, ťažko povedať prečo, ale celkovo mi ten luk sedí. Na druhej strane, čo ako sa lovecké luky skracujú, športovci stále strieľajú s lukmi s ATA cez 37´´.

Luk s ATA tých 30´´ je už podľa mňa malý, na lov áno, prečo nie, o to bude skladnejší, ale keď má človek ako ja ,,luk na všetko´´ a aj tak väčšinu času trávim tréningom na dvore, tak mi to príde ako menej komfortná cesta.

Potom sa ale dostávame k Twitkovmu paradoxu (ak to takto môžem nazvať), že s kratším lukom strieľa lepšie. Teraz použijem filozofiu firmy PSE a tá je, čím menej času trvá šípu aby opustil tetivu, tým je menší čas na to, aby strelec urobil chybu, a tým bude strieľať lepšie. A keď si teraz porovnáme IBO, 350 s Motivom a 330 s Anarchy, tak šíp z Motivu vystrelí rýchlejšie (bavíme sa o stovkách milisekúnd) a tým pádom je menej náchylný na chyby.
Teda, môže to byť aj úplne naopak :silly:

EDIT: Po cca 4 mesiacoch strieľania s Anarchy si neviem predstaviť ísť do luku menšieho ako 34´´.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od nelovec.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 17. říj 2016 10:36 #3

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
1) ano, ta větší délka nátahu je asi správný argument ... já mám 29", takže nemám problém se "vtěsnat" do kratšího luku ...

2) Anarchy jsem nedávno sundal ze zdi, vyměnil tětivu, znova seřídil atd .. teď pravidelně střídám s Motivem a snažím se si na ten luk zvyknout = nějak si ho výrazněji oblíbit.

3) K té "rychlosti a tolerantnosti" bych měl ale poznámku ... ono to spíše záleží na Brace Height, neboť ta určuje jak dlouho šíp zůstává na tětivě. Takže u luku s BH=6" (Motive) je to delší doba než u Anarchy s BH=7,25". Delší doba na tětivě = více předané energie = ale také větší prostor na chybu. Takže Motive by měl být rychlejší (což je), ale současně méně tolerantní .. což ale v mém případě není ...

Uvidíme zda se potvrdí šuškandy že nový Bear Bolt by měl mít BH=5" .. což už je teda opravdu nízká hodnota ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 17. říj 2016 11:43 #4

TWitko napsal: 1)
2) Anarchy jsem nedávno sundal ze zdi, vyměnil tětivu, znova seřídil atd .. teď pravidelně střídám s Motivem a snažím se si na ten luk zvyknout = nějak si ho výrazněji oblíbit.

Osobne by som sa na to vykašľal, ak mi to ide s jedným lukom, tak by som do toho neťahal druhý luk. Sice z ineho súdka ale trochu podobné. Strieľal som istú dobu s originál Bear gumovým návlekom na grip a bolo to ok. Potom som ho dal dole a VAU, bol to ako návrat domov, ťažko to opísať, ale našiel som to, čo som ani nevedel že hľadám. Gumový grip už na luk nepôjde ani keby čo.
Chcem sa dostať k tomu, že streľba je vysoko individuálna, a ak mi niečo funguje, tak to nechám tak a neriešim to, prečo mi to vlastne funguje. Áno, je to krátkozraký prístup, ale osobne sa neviem len tak precvaknúť na niečo iné.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 17. říj 2016 13:41 #5

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405

nelovec napsal: Osobne by som sa na to vykašľal, ak mi to ide s jedným lukom, tak by som do toho neťahal druhý luk ....

To je veskrze správný přístup, ale v mém konkrétním případě to má jednu "komplikaci" ....
- Anarchy byl můj první kladkový luk - tedy pokud se bavíme o "nové době" (předtím to v roce 1991 byl Bear Bruin, který už ale nepočítám) a měl jsem z něj takovou radost, že jsem se zařekl, že ho nikdy neprodám .. sentiment, no ;)
- Když pak do stáje přibyl Motiv, šel Anarchy stranou. A aby nebyl úplně bezprizorní, prováděl jsem na něm všelijaké experimenty, které bych na hlavním luku nedělal - namísto Dloop byla "endless" smyčka, zkoušel jsem různé malé sportovní PeepSighty, jsou na něm nějaká sportovnější mířidla atd .. výsledkem byl všelijak rozštelovaný "hybrid", který už nebyl vůbec k ničemu :unsure:
- No a protože mi ho přišlo líto, vrátil jsem ho do funkční podoby sportovně-loveckého luku (víceméně) a určil jsem ho jako záložní luk :-) s tím, že z něj budu střílet častěji. Proto teď ta laborace na téma "sedí-nesedí" :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 18. říj 2016 09:55 #6

Nelovec má v mnohém ne-li ve všem pravdu. Prostě střílej a nedělej Zagorku. Tohle switchování luků je na palici. Pochopil bych, kdybys měl třeba tři stejný luky, jeden povolený na 50lbs na tréning, druhý do 60lbs třeba na závod a třetí 70lbs na lov. Ale dva úplně jiný luky byť od stejnýho výrobce... To se z toho tak akorát zblázníš.

Ale je tam jedna šance. Pokud se fakt skvěle naučíš střílet s jedním lukem. Násobně se ti zmenší doba přechodu na jakýkoli jiný. To že se zlepšuješ se projeví i tím, že se postupně začneš odpoutávat od "svého" vybavení a začneš střílet dobře "čímkoli".

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 18. říj 2016 17:47 #7

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
tady je zase chytrejch :-) to sem si zase nabehl :-)
a vazne .. jasne ze mate pravdu ze to prechazeni z luku na luk neni idealni napad .. souhlasim ..
nicmene ja to uvedl hlavne jako priklad ... ze pro me je ten kratsi prijemnejsi .. a ze tedy "delsi nemusi byt nutne pro kazdyho lepsi"..

.. takze zpet k uvodni (teoreticke) otazce ... kdyz mam na vyber dve vicemene totozny luky (ale jak naschval je nedelaji v me oblibene delce 32 nebo 34), ale nabizi je pouze v 31 a 35 ... tak kterej ?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 19. říj 2016 11:56 #8

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
Já bych bral 35". Pokud vím, tak jediný důvod krátkých luků je, aby ti moc nevadil v hustých porostech, křovinách atd.
Sám mám Hoyta 34" a níže bych asi nešel. Držel jsem v ruce 31" a už mi to připadalo jako hračka pro děti.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 21. říj 2016 07:25 #9

TWitko napsal: .. takze zpet k uvodni (teoreticke) otazce ... kdyz mam na vyber dve vicemene totozny luky (ale jak naschval je nedelaji v me oblibene delce 32 nebo 34), ale nabizi je pouze v 31 a 35 ... tak kterej ?


Keby som žil na utopickom Slovensku alebo Čechách, ktoré by boli európskou mocnosťou v predaji lukov a ja mal možnosť si v proshope cez ulicu oba luky skúsiť, tak aspoň 10 rán z každého, oba luky by mali môj náťah, tak potom by rozhodli moje vlastné pocity zo streľby a určenie toho luku. Nebola by to ľahká voľba, ale asi by som zvolil dlhší luk.
Jediná výhoda krátkeho luku je zrejme pri streľbe z blindu, tam lovec ocení každý ušetrený palec na dĺžke. Ak by som lovil poviem 80% z blindu, tak to by sa už misky váh začali nakláňať na stranu krátkeho luku. A zase, ak by som lovil z treestandu, kde by som si predtým urobil poriadok, osekal všetko naokolo, tak znovu zvolím dlhší luk.

Nechcem aby to vyznelo, že som predpojatý voči krátkym lukom (možno trochu), stačí si nájsť videá na YT, lukostrelci ktorí to vedia, aj s krátkym lukom nastrieľajú dobre. Ja nemám nejakú dokonalú formu, ale ak mi dlhší luk pomôže byť o maličký kúsok konzistentnejší pri streľbe, tak ho beriem, aj keď bude viac zavadzať.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 21. říj 2016 16:46 #10

Chlapi zdravim...citam Vase prispevky...ci 32 ci 34,37,31 malo...atd...nie som nejaky super strelec,ani sa za takeho nepovazujem,ale nemyslite si, ze toto vsetko co tu rozoberate ci taky a onaky nezavisi do velkej miery aj od medziclanku medzi lukom a sipom?Nechcem tym nikoho urazit,bozechran...Ja si osobne myslim,ze ak to ma clovek v sebe,ci mas kratsi alebo vacsi luk tak to by nemal byt taky velky problem...opakujem,nemam az take skusenosti,ale tak to byva...ja mam kratky luk,ATA 31,natach 28,5 a strielam,mozem povedat celkom slusne aj s takym "malym" lukom...na to,ze som ho rok nemohol natiahnut z dovodu operacie ramena tak si myslim ze mi to ide.Skusil som pred par tyzdnami 4 kolo kosickeho pohara v 3D pri Lelesi...Dumal som,co ja tam boze, tam pojdem jak sa zahambim,su tam strelci co roky sutazia,16 sipov som si zobral,pre istotu,netrafim,stratim...cuduj sa nestratil som sa medzi nimi.Vystrielal som 329 bodov,stvrty v poradi...
Ak by som mal piny inak nastrielane,na ine vzdialenosti a poznal tie 3deckove terce,ktore som prvykkrat videl,pavuk,myval...atd,tak skoncilo by to urcite este lepsie...takze,maly velky,kazdy ma svoje klady aj zapory ,ale 90 percent je to na strelcovi a desat na luku,aspon ja si to tak myslim...Twitko je to tak ci?Pozdravujem....

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 21. říj 2016 18:09 #11

Tak sa mozno stretneme na neakej sutazi :) ,a na par palcoch pri loveckej vzdialenosti nezalezi .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 21. říj 2016 19:19 #12

Mas pravdu...mozme stretnut...na buduci rok...ak lovis lukom tak aj skor...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 23. říj 2016 05:57 #13

Stanly: Áno, aj podľa mňa je stále najväčšia premenná strelec samotný, nie luk (ak sa na ňom nič nepovolí) a ani šípy (kým ich nevystrieľaš). Ale teraz k vášmu výkonu, rečnícka otázka, ako by ste dopadli, keby ste mali dlhú športovú kladku, športový vypúšťač, jednopin so stupnicou na jednotlivé metre atď.? Možno by to bolo o nejakých pár bodov viacej..... :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 23. říj 2016 17:44 #14

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
jeste nez odpovim na prispevky ... zkusim vysvetlit, proc jsem tohle tema vubec zakladal :-)

1) v posledni dobe (rok ci dva) se u znamych vyrobcu "roztrhl pytel" s nabidkou, kdy jeden topmodel se nabizi v provedeni KRATKY (dejme tomu 30-31") a druhy, skoro ten samy, v provedeni dlouhy (cca 34-35")

2) no a snad proto se mi v poste (email) objevilo nekolik dotazu, "co je teda lepsi" ... kdyz si kupuji prvni luk, tak ktery ?

co mam na to rict ? Nechtelo se mi na to odpovidat samotnemu ... A proto jsem nadhodil toto tema verejne, zde na foru. Protoze verim, ze zde se objevi vic nazoru od vice lidi co uz se "vyznaji". Maji zkusenosti. A ze z techto ruznych nazoru vice lidi si kazdy zajemce muze vybrat to "svoje" .. proste , ze toto vlakno, kde jsou nazory vice lidi, muze byt zajimavym a uzitecnym zdrojem nazoru ... hlavne pro zacatecniky ...

Takze tak ... :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 23. říj 2016 19:53 #15

Co se mé maličkosti týká, tak mohu porovnat střelbu ze dvou luků: Bear Assault (30,75") a Anarchy HC (35,5"). S oběma luky střílím víceméně stejně "dobře" (na 40 metrů cca 10 cm skupiny), jde jen o to, abych si vždy na daný luk chvilku zvykl. S Anarchy je střelba ale pohodlnější. Menší úhel tětivy mi umožňuje pohodlnější kotvení i polohu hlavy.
Ani s jedním lukem se ovšem na naše současné myslivecké posedy nevejdu s nějakým komfortem. S lukem se zkrátka nepočítá. To prosím neberte tak, že chodím lovit lukem, ale že jsem jako myslivec zkoušel střílet z posedu na hadrový terč. Co kdyby se to u nás náhodou zlegalizovalo, tak abych už měl náskok :-)
Jednu dobu jsem velmi uvažoval o luku Motive 7, ale když jsem viděl nový Anarchy HC za 300 dolarů, tak jsem neváhal. Zatím nelituji. Nebál bych se ale jít i do kratšího modelu Arena 34 nebo i do toho Motivu. Pod 32 palců ATA už bych ale asi chodit skutečně nechtěl pokud by to nemělo nějaké odůvodnění....i když mě teď žádné nenapadá :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

luk s ATA < 32" nebo raději >= 34" 24. říj 2016 12:03 #16

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
Jinak Stanly (a i ostatni) ma pochopitelne pravdu v tom, ze kdyz neumis strilet, zadny extra luk ti nepomuze. Stejne, jako kdyz neumis hrat na kytaru, nepomuze ti ani kdyby ti dali tu nejlepsi na svete. Proxte nezahrajes. Jenze, kdyz uz hrat umis, tak zjistis, ze s nejakou se ti hraje lip a s nejakou hur. A jde treba jen o male, zdanlive nevyznamne rozdily - uzky nebo siroky krk, mekke nebo tvrde struny atd atd ..

JInak jsme asi pominuli (pokud jsem se neprehledl) ze velkou roli bude hrat i postava strelce. Jinak bude asi sedet kratky luk nekomu mensimu a jinak "obrovi" pres 2m .. :-) Pred casem jsem tu mel pana, v jehoz rukou Arena 34 vypadala jak detska hracka :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
  • Strana:
  • 1
Powered by Kunena fórum