Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Níže uvedená diskuzní vlákna jsou propojena s články na webu Bowhunter.cz
Uživatelé nemohou v této části vytvářet nová diskuzní vlákna (jsou zakládána automaticky, při publikování nového článku na webu), ale mohou se pochopitelně zúčastňovat diskuze (psát příspěvky a odpovědi).
  • Strana:
  • 1

Téma: Fred Bear a Zdeněk Burian ?

Fred Bear a Zdeněk Burian ? 19. říj 2015 16:28 #1

(Tento příspěvek byl převeden do diskuzního fóra z původních komentářů pod článkem)

# Roman 2015-03-16 17:23
Neni nad cim vahat - je treba vyjet do Ameriky a osobne propatrat sklady ci depositare fy BassPro. Pokud to neudelate tak .......
Good luck RH

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Fred Bear a Zdeněk Burian ? 19. říj 2015 19:16 #2

(Tento příspěvek byl převeden do diskuzního fóra z původních komentářů pod článkem)
# Oficiální přístup — Rudolf Andrýs 2015-07-20 07:30
Zdravím,

obdivuji úsilí, které jste do pátrání po dílech Zdeňka Buriana věnoval. Nestálo by za pokus oslovit Ministerstvo kultury, které by mohlo oficiálně oslovit USA? Je mi jasné, že Američanům jsou nějací Češi u pr...., ale za napsání ještě jednoho mailu na naše Ministerstvo to možná stojí. Muzeum Zdeňka Buriana Vás jistě podpoří.
Přeji mnoho zdaru a budu čekat další informace na dané téma.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Fred Bear a Zdeněk Burian ? 19. říj 2015 19:16 #3

bowhunterc napsal: (Tento příspěvek byl převeden do diskuzního fóra z původních komentářů pod článkem)
# Oficiální přístup — Rudolf Andrýs 2015-07-20 07:30
Zdravím,

obdivuji úsilí, které jste do pátrání po dílech Zdeňka Buriana věnoval. Nestálo by za pokus oslovit Ministerstvo kultury, které by mohlo oficiálně oslovit USA? Je mi jasné, že Američanům jsou nějací Češi u pr...., ale za napsání ještě jednoho mailu na naše Ministerstvo to možná stojí. Muzeum Zdeňka Buriana Vás jistě podpoří.
Přeji mnoho zdaru a budu čekat další informace na dané téma.


# Odp.: Oficiální přístup — bowhunterc 2015-07-20 09:34
díky za pochvalu :-) Ano, měl jsem podobný nápad (i když trošičku jiný, možná ještě odvážnější), nicméně jsem jej ještě nerealizoval ... hodně práce a nějaké starosti mi trochu vzali energii ... nicméně stále mám v úmyslu to zkusit. Problém trošku je/bude, že dotyčná firma BassPro je (alespoň podle toho, co jsem slyšel) je skutečně "neprůstřelná" ... což moc nechápu, protože když už ty věci koupili (a dali za ně údajně strašný balík peněz v souboji s druhým zájemcem - dalším gigantem - řetězcem Cabela's) tak by mělo být v jejich zájmu z těch věcí vytěžit maximum ... což zjevně nedělají. Ale uvidíme ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Fred Bear a Zdeněk Burian ? 30. květen 2016 12:27 #4

Naprostá paráda. Třetí díl je splněným snem. A ty fotky famózní úspěch. Až pátrání skončí, doufám, že celá tato kauza vyjde knižně :-) Mám několik laických poznámek k textu, protože si myslím, že o problematice umění taky něco trochu vím.

Vůbec se nedivím, že paní nechtějí zveřejňovat své jména. Obrazy podle mé zkušenosti občas mění majitele různým způsobem. Ne vždy tím, který je úplně košer. A dokonce i transakce kdy obraz koupíte přímo od autora jsou napadnutelné. Málokterý umělec dává ke svému dílu účtenku, či úpis s datumem a notářsky ověřeným podpisem. Zvlášť při transakcích jako je koupě jinou firmou apod. si umím představit přesun majetku při stěhování, různé darování ad hoc typu "to si klidně vem" apod. Při dnešním autorově věhlasu a kauzách co kolem umění občas jsou (viz objevení Saudkovy Muriel apod.) je lepší nechat si detaily pro sebe. Už to že to vůbec sundali ze zdi a vyfotili pokládám za úspěch.

K obrázkům. Jsou to jednoznačně oleje a akvarely. Kvaš navíc ještě v Burianově podání vypadá úplně jinak. Burian kreslil ještě v 50. letech výhradně podle fotek. Hledání předlohy k nim je tedy správná a více než racionální cesta. Teprve ke konci kariéry nejspíš z lenosti začal kreslit postavy z paměti a bylo to docela znát, jeho postavy pak vypadaly jak panáci. Tipoval bych že většina fotek podle nichž kreslil bude z těch katalogů nebo veřejných materiálů. I ten Fredův portrét musí někde bejt.

Dovolím si tak úplně nesouhlasit s panem Durčákem ohledně přesnosti Mazákových záznamů. Někde jsem četl, že tam můžou být chyby, protože to s Burianem skládali až někdy v 70. letech a hodně z toho prý Burian dělal z v té době již chatrné paměti. Obraz chlapce a hypotéza tady předestřená mi přijde jako hodně racionální. Někdo koupil jeden Burianův obrázek jako dárek a pak si nechal namalovat další soukromé portréty. Burian ostatně se západem obchodoval i později. Viz. ten tragický odprodej Tarzanovských kvašů Burroughsovým dědicům jejichž "ztráty" želím dodnes. Ale jak to tenkrát přesně bylo už se asi stejně nedozvíme... Možná :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od ml.

Fred Bear a Zdeněk Burian ? 01. čen 2016 19:20 #5

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
Malá oprava : omlouvám se za "nesmysl", který jsem původně v článku napsal. Až po pár dnech mi došlo, že obrazy rozhodně nemohly být objednány pro muzeum FB. Protože muzem vzniklo až v roce 1967, zatímco naše obrazy jsou z let 53 až 58. Nelze pochopitelně vyloučit, že se po vzniku muzea v jeho expozicích objevily (nebo některý z nich) ať natrvalo, nebo dočasně, ale rozhodně pro něj nebyly určeny v okamžiku objednávky.

Tož tak :-) V článku jsem to už opravil a pro pořádek uvádím toto upřesnění i zde ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.
  • Strana:
  • 1
Powered by Kunena fórum