Přidám s dovolením svůj pohled na věc bez toho, abych rozporoval něco co je v článku napsáno. Jen zopakoval to co je podle mého nejvíc podstatné.
Vidím dvě hlavní výhody v back tension vypouštění, které podle mě tvoří zároveň gró moderní lukostřelby :
1) Samotná konstrukce vypouštěče je udělaná tak, že vás v podstatě donutí k nátahu použít záda.
Zvažte první minuty následujícího videa
kde nám borci a kluci s velkým K ukazují jak se dokáží trefit. Hezký. Ale při nátahu v prvních dvou, třech výstřelech si můžete jasně všimnout, jak luk tahají bicepsem a ramenem. Jenže protože jsou to Klucí koumáci a mají zřejmě hodně nastříleno, přišli na to, že je záhodno nestát luku v cestě a střílet pořádně do osy, jinak se prostě trefit nedá. A to oni rádi. Proto na poslední chvíli narvou nátah do zad, aby se do té osy dostali. Povede se jim to? Někdy možná ano, někdy nemusí (ale to se vystřihne). Tak či tak je to další stupeň volnosti v technice. Potenciální místo pro chybu. Pokud by ale použili moderní back tension vypouštěč, patrně by nebyli schopní takhle luk ani natáhnout, protože je konstruovaný tak, že střelce prostě luk jinak než přes záda natáhnout nenechá.
Martin Damsbo to s ním umí natáhnout docela pěkně :
Ale dokáží to i normální smrtelníci doma na dvorku, byť třeba ne úplně na 100% :
Perličkou je, že pocit takhle provedeného nátahu je velmi podobný jak na kladkovém luku, tak na reflexu. Takhle to vypadá, když se pokusíte nasimulovat back tension na olympijském luku. Asi ne pro všechny, ale minimálně k zamyšlení.
2) Druhý aspekt je už zmiňovaná absence spouště, která střelce donutí správně provádět onen zatrolený páreček tah-tlak ve výstřelu.
Mrkněte sem
a sledujte jak se při výstřelu Bradymu jakoby rozjedou ruce od sebe. To je právě zapřičiněné vyrovnaným tlakem v přední ruce a tahem v zadní, který musí být provedený ve výstřelu. Tedy v momentě, když šíp opouští luk. Tohle je věc, která se poměrně blbě učí a je přitom dost podstatná pro přesnost a konzistenci. Zjednodušeně se dá říct, že pokud tohle zvládnete, už si jen mířením vybíráte místo na terči kam se trefíte. Na reflexním luku, kde držíte celkem velkou sílu to ještě jde, protože tam se do toho můžete bez větších následků pořádně opřít. Na kladkách, kde je let off a kde držíte malé síly se ten správný mnohem menší poměr tahu a tlaku hledá blbě a hlavně vás k tomu nic nenutí! Pokud nevíte, že to máte dělat, tak to dělat nebudete. Back tensiony tohle mají naimplementované v sobě. Prsty, nebo spouští vystřelíte vždycky. S back tensiony kombinaci tahu a tlaku buď uděláte, nebo nevystřelíte. Nebo za to budete škubat jak trotlové zadní rukou, což vám okamžitě dojde, že je špatně, protože tím rozhodíte celý výstřel.
V článku popsané zkušenosti jsou sice úsměvné, ale je to přesně tak. Vypouštěč vás vede a vy opravdu zjistíte, že vlastně vůbec neumíte správně střílet. Paradoxní je, že to není proto, že by se to nedalo. Pokud víte co máte dělat, uděláte minimálně první bod bezezbytku i na běžném tradičním releasu. Druhý bod se spouští je diskutabilní, protože tam je efekt nabytečného úkonu, kde je možné potratit pozornost a udělat chybu. Ale dá se to zažít...chce to jen tréning a dostatečně zafixovat.
Nejlepší je, že pokud tohle zvládnete, dokážete spisovně vystřelit i z nekladkových vehiklů, protože mechanika pochybu je v tomhle velmi podobná. Pokud někdo tvrdí, že střílí s kladkou, protože se s reflexem netrefuje, není to proto, že by s ní uměl střílet líp, ale protože neumí střílet vůbec a na kladkovém luku pouze profituje z přesné osovosti a mechanické přesnosti jak luku, tak vypouštěče, který eliminuje chyby prstů. Proto si myslím, že není dobré začínat na kladkách. Je to ve skutečnosti těžší než nekladkové luky i když to ze začátku vypadá přesně naopak, protože se přece trefím...
Ten závěr s tím přiřítěním se na střelnici je úplně typický
Slovy klasika : „Na tréningu jsem vždycky mistr světa“. Takhle to prostě je. To je vyloženě psychologická záležitost. Jakmile si člověk řekne, „tak teď“, tak se to zaručeně nepovede. Rozdíl mezi špičkami není v tom kdo má lepší techniku. Tu mají perfektní všichni. Ale kdo má silnější psyché a dokáže střílet i pod tlakem stejně jako na tréningu.
Respekt k autorovi článku, pokud se k podobným poznatkům dohrabal sám. Mě to tloukli do hlavy několik let, než jsem začal věřit. A i tak to někdy pořád hapruje...