Menu
Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Výběr šípu pro kladkový luk

Výběr šípu pro kladkový luk 16. čec 2016 21:20 #51

Peca napsal: vím že bloodline má jiný menší průměr než poweflight. tudiž nepouzijes stejné konciky, inserty a nic potobného. co třeba testnout light speed ?


Dobře míněná, ale zcestná rada. Tady je to jasně spíš na vyhledání odborné pomoci, která pomůže luk seřídit a zajistí, aby se šípy dále nerozíjely. Jejich výměna podle mého názoru nic neřeší.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. čec 2016 11:06 #52

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405

ml napsal:

Peca napsal: vím že bloodline má jiný menší průměr než poweflight. tudiž nepouzijes stejné konciky, inserty a nic potobného. co třeba testnout light speed ?


Dobře míněná, ale zcestná rada. Tady je to jasně spíš na vyhledání odborné pomoci, která pomůže luk seřídit a zajistí, aby se šípy dále nerozíjely. Jejich výměna podle mého názoru nic neřeší.


tady jsem asi nejak nezachytil, co je pricinou "rozbijeni" sipu a proc by se to melo serizovat??? (Edit - doplneno .. tak ano, uz jsem si to precetl ve vedlejsim vlakne ..)

Jinak si dovolim svuj zcela subjektivni pohled na sipy od Eastonu :

- bud premiove lovecke sipy - Easton FMJ (pokud mas dost silny a vykonny luk na tezsi sipy - a chces je) - karbon a hlinik nahore. Ma to sve vyhody i nevyhody.

- nebo bych doporucil Easton Axis (5mm) - cisty karbon, pokud chces vahu drzet niz . Axis je podle me spickovy karbonovy, v beznych meritcich temer neznicitelny sip

... rad kombinuju tyhlety dva modely, protoze se "udrzim" v jednom "suplicku", co se insertu a konciku tyka - a ono to ma sva pozitiva. A pokud strilim tradicni luk tak mam k dispozici karbonovy Axis Traditional se vzhledem dreva .. a pritom je to to samy jak vsechno ostatni, co mam doma ..

- no a pro "silence" treba daTorch - premiovy a superlehky=superrychly sip .. jine inserty, ale diky bushingu stejne konciky jak ty dva predchozi (X nocky) .. ale tady trochu pozor, protoze nejtuzsi dostupny spine je .330, coz nemusi kazdemu stacit ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. čec 2016 20:22 #53

Já to mám ze svého omezeného sportovního pohledu podstatně jednodušší - X10ky :-) Nejlepší a nejtěžší šíp. Na kladkáč ideální. V kombinaci s Tungstenovými hroty je to navíc vysoce motivační. V momentě kdy dá střelec za jeden šíp dva tisíce se většinou na ten výstřel podstatně víc soustředí. Zlepšení přichází rychle.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. čec 2016 09:51 #54

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
.. :-) prej "nejtěžší" ... :-) ve spinu .325 váha 9,2gr/inch
to už i ten "utrápenej" Axis má 10,7 a FMJ 12gr (v .300)

ale o kvalitě X10 asi diskutovat nebudu :-) Jenže to je high end sporťák - to pro nás chlapíky v maskovacím (nebo jak jsi to napsal) tohle není - my bychom z toho dostali kopřivku ... mimoto - koukám, že X10 je dostupná i v tuhosti .900 a dokonce i v 1.000 ... proboha z čeho to pak střílí ? To hází rukama ??? :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis
Poslední úprava: od TWitko.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. čec 2016 14:32 #55

Nojo, vy na to dáváte ty lovecký hroty, pak má každej šíp metrák aby to vůbec utáhnul :-) Ale u nás jsou šípy kolem 10 gr/palec už těžký. Já operuju mezi 5 - 7 grainů. Když chceš dostřelit přes 50m (s našimi proti vám slaboučkými luky) tak to prostě takhle vychází. X10tek jsou dva druhy. Nevim na kterej koukáš, ale X10 protour je na kladky a normální X10ky se používají i na olympijských reflexech a střílí s nimi i holky, proto ty "astronomické" spiny. Tisícovky vychází kolem 30ti liber, což je ovšem nátahová síla, co správní chlapi v maskáčích mají tak maximálně na gumě od trenýrek a ne na luku ;-)

Z toho házení bych si srandu nedělal. Zrovna nedávno jsme se vážně bavili o tom, že by možná bylo přesnější ten šíp hodit, než ho střílet na pět metrů :-) Ale to je myslím proti pravidlům.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od ml.

Výběr šípu pro kladkový luk 18. čec 2016 14:53 #56

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
:-) Tak me je jasny, ze pro tercovou strelbu je tohle uz tezkej sip ... ja si to jen nedokazal odpustit ... :-)

Nicmene ja taky pouzivam hroty jen 125gr, pripadne 100gr v kombinaci s tezsim insertem, takze ono topak tech 125+/- nejak da. Tezsi uz nechci a vlastne ani moc nemuzu .. i tak moje sipy maji kolem 530gr .. jako rana je to, jako kdyz dopadne kladivo, ale ta vyssi vaha je uz na trajektorii letu docela znat. Na strelbu do tech 30m je to jedno, ale kdybych planoval strelbu na vetsi vzdalenosti, pak zacnu premyslet, zda tu vahu nesnizit a krivku trochu nezplostit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 18. čec 2016 15:50 #57

No hele, jseš těžkej, ale v poměru k libráži nejseš zase až o tolik těžší. Hodně lidí na olympijském reflexu používá 110 i 120 hroty v kombinaci s X10 shafty. Když vezmeš 9 grainů na palec, nátah 29", nějaký brčka, piny atd... Tak se pomalu blížíš ke čtyřem stovkám...na šípu. Jenže oni mají na luku třeba "jen" 45 liber. Občas koukám jak mají na 70ce nadsazený luky a balistická křivka tam je až překvapivě dost znatelná. A taky se docela trefují... Ony ty těžký šípy mají i výhody. Jen tak nějakej větřík to nerozhodí a když se to dobře otestuje, tak to může mít fakt suprový gruppingy. Jenže tahej na to ty libry...

Navíc prej ty šípy dost špatně lítaj na krátko. Je to šíp konstruovanej přesně na terčovou vzdálenost. Kámoš co s tím střílel terénní byl na deseti metrech rád třeba za dvojku na terči což je prakticky out. Je to holt jako všude...jinde v lukostřelbě. Když to použiješ pro to na co je to dělaný, dokáže to bejt fakt bestiálně přesný... Všude jinde je to k ničemu.

A je to taky kurva drahý střílení :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 20. čec 2016 14:48 #58

Tak se mi konečně zadařilo a ty Axisy sem našel. Sice ne u nás, ale u sousedů:
http://www.lukasip.sk/lukasip-sk/eshop/5-1-Sipy-a-komponenty/22-2-Sipy-karbonove/5/1481-Sip-Easton-Axis
Ale nevadí po mailu mě ujistili, že zasílají i k nám takže pohoda. Mají i docela příjemnou cenu Defiantu 34.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 20. čec 2016 21:57 #59

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
Jiz zminene Axisy (12ks) pro me potreby .. a Axisy ve verzi Traditional (17ks) pro kamarada, spolecne s jeho novym reflexem Bear Grizzly a s nejakym dalsim zakladnim prislusenstvim, jsem minuly patek objednaval v Nemecku (Bogensportwelt) ... dneska (!!!) mi je DPD dovezlo ke mne domu ... coz je asi letosni rekord ! :tu:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 21. čec 2016 12:03 #60

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
Zneužiju tohle vlákno:

Jako první sadu jsem si pořídil šípy ACC a už jsem dva zlomil, dva ztratil a ke všemu nemám úplně optimální tuhost. Rád bych tedy zkusil trochu levnější variantu s Easton LightSpeedy.

Kterou z níže uvedených konfigurací byste preferovali pro venkovní 3D střelbu?

DL 28"

shaft 26.5", 125gr a FOC 15
nebo
shaft 27.5", 100gr a FOC 13?

Spine je pro obě konfigurace podle "programu" v zelených číslech.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34

Výběr šípu pro kladkový luk 21. čec 2016 12:59 #61

Těžká otázka. Dlouhý šíp stabilněji letí, těžší šíp má sklon k lepšímu gruppingu. Asi bych vzal delší variantu a v případě nespokojenosti vybral tři šípy, přehodil hroty a porovnal. Otestoval. A až potom eventuelně seřízl, pokud budou šípy měkké. VŽDY je nutné zkoušet jak to funguje a luk přetestovat. Program se zelenými čísly je krásná, ale jen a pouze orientační věc. FOC nezohledňuji pokud se bavíme o terčových hrotech, jako že asi jo při hmotnostech kolem 100gr.

Spíš bych ale pátral proč k tomu ztrácení a lámání vůbec dochází. Hrajeme-li si s gramy, ladíme řádově cm na terči. Pokud se tedy bavíme o kladce. Pokud netrefím 3D prase, tak to jsou metry, čili mi to vede spíš na chybu v odhadu střelce.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 21. čec 2016 13:15 #62

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
Ty zničené byly prostě nastřelené, trochu škrábnuté a se šípem je amen. Ty A/C/C nic nevydrží. Ty ztracené pak samozřejmě špatný odhad. Už je to pak trochu mentální problém, protože netrefit šípem za 200,- není takový problém jako šípem za 400,-

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34

Výběr šípu pro kladkový luk 21. čec 2016 13:49 #63

Jo jo. Taky jsem spíš pro likvidaci nastřeleného šípu. Přece jen naše ruce stojí asi za víc než 400kč :-) Osobně v terénu a pro tréning používám nejlevnější čistě karbonové ale hlavně kalibrované šípy. Poznají se tak, že se kupují po sadách. Což jsou v mém případě Carbone One. Je to šíp cca za 300kč, což už nějaká ztráta je, ale zase nestřílím tak blbě abych neměl jistotu. Největší nebezpečí jsou svorníky terčovnic při špatném odhadu. Většinou to jde vždycky o toho půl terče a karbon počechraný závitem je pak na vyhození. Na kladku jsou touhle alternativou právě ty Light speedy.

A nebo jít cestou totálního low costu, PowerFlight případě Cross X Ambition. Ale tam je ta jistota tak do 30m. Víc už za sebe ty šípy podle mě neručí. Já bych jim aspoň nevěřil. Ale zase je to šíp za stovku. A na naučení se střelby v terénu to pro začátek stačí. Člověku se uleví a tím spíš se může v klidu soustředit na výstřel :-) Co jsem tak koukal, tak dražší šípy používá v terénu opravdu jen pár těch nejlepších (nebo nejpitomějších, nebo nejbohatších). Většina lidí to jede podobně jako já i když na rovnině střílíme většinou všichni tím nejlepším co máme. Tedy sportovními ACE/X10.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 01. srp 2016 22:31 #64

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
A takto jsem dopadl, terč asi 18 metrů.



První zleva jsou starší Easton Aftermath, které jsem měl jako startovní k prvnímu luku. Z 50-ti liberního PSE létaly vcelku hezky, z 60 librami na Hoytu už to dle očekávání nebyla žádná výhra. Plus většina z nich už má děravá kormidla a další neduhy.

Druhé jsou už Easton Lightspeed, spine 400, shaft 26.5", hrot 125gr. Ok, to už na moje poměry vcelku ujde.

Ale pojdme dál...opět Lightspeed, shaft 27.5", hrot 100gr. Aha, pěkná náhoda.

A nakonec zmiňované ACC, zbyly mi poslední dva provozuschopné. Spine 390, shaft 26.5", hrot 125gr, mini blazer lepený do helicalu. Očekávaný výsledek, naprosto náhodné zásahy. Střelecké peklo.

Zkusil jsem ještě další tři stejné série a výsledek byl kupodivu pokaždé velmi podobný. Aftermath a ACC úplně mimo. Kratší a těžší Lighspeedy vcelku ok, ale delší Lightspeedy s lehčím hrotem téměř vždy o něco těsnější grupa.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34

Výběr šípu pro kladkový luk 01. srp 2016 23:06 #65

Hm. Vcelku vypovídající výsledek. Zajímalo by mě co by se stalo, kdyby se dal lehčí hrot i do těch kratších Lightspeedů a nastřílelo by se to do jednoho místa všechno najednou... Budou střílet určitě trochu jinak, ale ne zase o tolik. Délka šípu navíc jen o jeden palec podle mě zase nehraje až takovou roli, to spíš ten hrot. Taky by to asi chtělo testovat na víc vzdáleností, dal bych aspoň 18, 30 (a 50 ?). Ostatní šípy beru jako irelevantní. Jo a nedával bych si ten pytel před cihlovou zeď :-) Není v okolí nějaký val, nebo prudší kopeček, před který by se to dalo položit?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Poslední úprava: od ml.

Výběr šípu pro kladkový luk 02. srp 2016 06:33 #66

Petr: Nedá mi to neopýtať sa, ale vážne sú tie A/C/C také mrdky? Mal som za to, že sú to šípy tej najvyššej kvality a tak, že keď si ich kúpiš tak budú lietať z luku samé.
Do ďalekej (tým myslím veľmi ďalekej, ešte mám stále všetkých 12 ks Bloodline) budúcnosti chcel skúsiť kompozity, buď FMJ 6mm alebo práve A/C/C, síce by som tratil na rýchlosti, ale zase by som nabral asi 1 ft/lbs KE....

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 02. srp 2016 07:44 #67

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
ACC jsou určitě dobře šípy, pokud je máš správně postaveny. A to já nemám. V dohledné době s nimi už střílet nebudu, takže pokud by ti náhodou vycházel spine a délka, tak ti můžu několik trubek poslat na otestovaní.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34
Poslední úprava: od Petr.

Výběr šípu pro kladkový luk 07. srp 2016 13:24 #68

Už sa považujem za tak trochu pokročilého lukostrelca, šípy s vhodným spine si viem podľa tabuľky vybrať dávno, ale niečo ma teraz aj tak napadlo.
Môj predpoklad je asi taký, že tabuľka pri Eastone pracuje s viacmenej základnými komponentami. Čiže, pre luk 330 IBO, DW 60 lbs a šípom dlhým 31 palcov mi ako dobrý spine pri Bloodline (ale aj iných šípoch, napr. Hexx alebo da Torch) vychádza 330, s tým že použijem ,,normálny´´ HP insert o hmotnosti 23 gr.

Teraz ale príde ALE, keby som tak chcel vraziť 50 gr mosadzný insert (skoro raz taký ťažký ako základný), nebol by už výsledný spine nízky = šíp by bol mäkký?
V programe by sa to dalo spočítať celkom jednoducho, ale trial mi už vypršal a nechce sa mi dávať peniaze iba za túto jednu informáciu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 08. srp 2016 12:31 #69

  • Petr
  • Avatar uživatele Petr
  • Offline
  • Sponzor
  • Sponzor
  • Got serious, got Hoyt!
  • Příspěvky: 29
Postnu ti jen screen toho, co mi vyflusl program. Nepíšeš jaký máš luk a DL, takže jsem to od oka nastavil...



Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Hoyt Nitrum 34

Výběr šípu pro kladkový luk 08. srp 2016 20:44 #70

Petr: Ďakujem pekne, ono mi to mohlo zopnúť skôr a napísať tam DL a luk (31 palcov, Bear Anarchy HC), ale viac menej ste mi potvrdili to čo som čakal, takto upravené šípy už budú mäkšie ako by som chcel.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 08. srp 2016 21:52 #71

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
Je to mekci, ale zas tragicky bych to nevidel .. s mosaznymi inserty mi to vychazi podle programu podobne "blbe" .. a nelita to spatne .. nebo mi to aspon neprijde ..

druha vec ..neslo by ten shaft zariznout/zkratit ? Tim by se to mohlo posunout trochu zpatky a kratsi sip bude navic (o malinko) rychlejsi ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 09. srp 2016 21:22 #72

Twitko: Teoreticky je tu ešte šanca na možné skrátenie šípu, pol palca dole je celkom reálne, ale na druhej strane.....rozmýšľam či má až taký zmysel zvyšovať FOC o cca 2%, respektíve či to bude poznať aj reále. Teraz mi šípy (keď sa snažím) grupujú pekne aj na tých 40 m, ťažko povedať či by som tým niečo vylepšil.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 09. srp 2016 22:02 #73

  • TWitko
  • Avatar uživatele TWitko Autor tématu
  • Offline
  • Gold Sponzor
  • Gold Sponzor
  • -= nadšený amatér =-
  • Příspěvky: 405
... jak se říká .. "nespravuj nic, co funguje" .. to je vcelku moudrý přísloví :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

-- Tohle je muj podpis

Výběr šípu pro kladkový luk 20. srp 2016 13:21 #74

Takže, písať recenziu na šípy mi príde trochu ,,ujeté´´ ale rád by som napísal pár poznatkov o šípoch Easton Bloodline, možno sa budú niekomu hodiť. Bloodline je celokarbónový šíp, 6 mm vnútorný priemer, osádzajú sa HP insertami (23 gr). Hmotnostne sa jedná o stredne ťažký šíp, pri mojom spine 330 majú 8,7 gr/inch, rovina je +- 0,003´´. Tým že šaft nie je až taký hmotný, aj so 100 gr hrotom vychádza FOC na príjemné hodnoty trochu cez 11% (aspoň v mojom prípade). Cena nie je až taká závratná, za tucet cca 95 Eur, podľa toho kde kupujete.
Na fotke je grupa strieľaná na 38 m (viac doma nemám) a aj s mojimi olšovými rukami je to pomerne dobré (na majstrovstvá Európy to nie je, ale pre lovca celkom dobré). Šípy sú olepené 3x Blazer right helical. Úplné špecifiká: šípy neskrátené 31,5´´, 430 gr, hrot 100 gr; luk DL:31´´, DW: 55 lbs.



V skrini mám ešte 6 šípov, teraz už skrátených na celkovú dĺžku 31´´ (keď sa už konečne odvážim vytiahnuť luk na maximum - 60 lbs) a koketujem s myšlienkou, že ich olepím....... 3´´ perím! To by bola úspora cca 12 grainsov (18 gr pri Blazeroch, 6 gr pri perí), čo by trochu zlepšilo FOC a zároveň trochu odľahčilo celý šíp.
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výběr šípu pro kladkový luk 17. srp 2017 12:09 #75

Využiju toto vlákno pro svůj dotaz. Rozhodl jsem se pořídit kladkový luk, měsíc jsem pročítal web bowhunter i forum a nakonec vybral luk Bear Cruzer G2 a šípy Easton Powerflight (do začátku jistě postačí). S kladkovým lukem nemám zkušenosti, takže pro začátek bych to viděl že nastavím DW cca na 40 liber a uvidím. Pro tuhle libráž mi tabulkově vychází spin šípu 500, ale kdybych chtěl trošku zvýšit DW tak už se blížím k 400, takže raději vezmu rovnou 400, jak jsem se dočetl tužší šíp není takový zlo jako měkčí, uvažuju správně? Co se mi ale nikde nepodařilo dohledat je délka šípu. Moje DL vychází na 27,1 takže řekněme 27. Mám brát šíp i přesně 27, kratší nebo delší? Podle obrázků z měření DL luku je patrný že délka šípu je o fous kratší než DL luku, takže předpokládám že když koupím na DL 27 šípy 27 nic nezkazím, ale raději se zeptám. Předem díky za odpovědi a zároveň bych rád poděkoval autorovi webu bowhunter za jeho práci, díky němu se nebojím si tento složitej stroj pořídit a navíc věřím že podle jeho obsáhlých informací zvládnu v budoucnu vše seřídit a vyladit jak má být :)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Powered by Kunena fórum