Menu

update2V termínu 21 a 22.února 2014 proběhlo druhé setkání členů Českého sdružení lovecké lukostřelby ... (Aktualizováno o odkaz na video)

 

Pátek 21.února

Místem pátečního setkání byla opět krytá střelnice v liberecké Tipsport Aréně. V prostředí příjemné klubovny nejprve proběhla členská schůze. Ano vím, že to zní strašně formálně, ale i u nás je třeba "nakrmit úředního šimla" :-)

Přívítali jsme hned několik nových členů, probrali, co se od minula událo, promysleli a prodiskutovali další aktivity a plány.

Protože sídlo sdružení je v Libereckém kraji v Rynolticích-Polesí, což může být pro některé nové zájemce docela z ruky, rozhodli jsme se ustanovit pobočku na Moravě. Případní zájemci z východní části republiky tak budou mít zástupce sdružení "víc po ruce", pokud by chtěli své dotazy konzultovat třeba při osobním setkání. Nebo to budou mít blíž na akce, které bude časem pořádat. Kontak na tuto pobočku byste měli nalézt na stránkách ČSSL/CBA.

Další zajímavou novinkou bylo přijetí nových pravidel pro loveckou lukostřelbu na 3D terče (terče v podobě skutečné zvěře). Na rozdíl od čistě sportovní varianty, kde se hodnotí zásah v podstatě kamkoliv do těla zvířete (rozdíl je pouze v počtu bodů), má „lovecká varianta“ pravidla upravena tak, aby lépe odpovídala simulaci skutečného lovu. Bodově se hodnotí pouze zásahy do smrtelných zón, zatímco zásah kamkoliv jinam je naopak trestán bodovou srážkou. Na druhou stranu má střelec právo výstřel kdykoliv odmítnout - body sice nezíská, ale nehrozí ani žádná penalizace.

O něco podrobnější informace najdete v článku Soutěžní pravidla lovecké 3D lukostřelby. Tato lovecká varianta  střelby je značně rozšířená v okolních zemích, kde je bowhunting již legálním způsobem lovu a plní přesně svůj účel. Kromě zdokonalení schopností lukostřelce především vychovávat k zodpovědnému přístupu ke střelbě.

Po ukončení členské schůze většina účastníků využila výhody kryté střelnice. Terče ve vzdálenostech 20 až 50m umožnily těm lepším z nás se bezostyšně předvádět a těm horším se zase vymlouvat na špatně seřízená mířidla a nebo jen smutně koukat :-) 

 

Sobota 22.února

Sobotní část se, stejně jako minule, konala v nádherném lese hned za Polesím. Bohové lovu, lukostřelby a nevím ještě čeho nám byli nakloněni, protože už od rána bylo nádherné počasí a teplo a vše se dařilo.

Na rozdíl od volné střelby a pohodového tréninku z minulého setkání nás ale tentokrát čekala soutěž. Bratrovražedný, nemilosrdný boj, protože trofejí pro nejlepšího byl již dopředu avizovaný "Pohár předsedy" :-)

V lese byl připraven tzv. „parkur“ – 13 stanovišť s rozmístěnými 3D terči. Na různě velké terče (od malinkaté veverky až po africkou hyenu v životní velikosti), se střílelo z různých vzdáleností od 10 do 40m. 

Vše lehce komplikovala nová pravidla, kde zásah do těla terče, mimo vyznačené a bodované zóny, je trestán penalizací - stržením bodů. Občas jen milimetr nebo dva rozhodovaly o tom, že namísto přídělu bodů se bodové konto naopak bolestivě zmenšilo.

Přestože trofej pro vítěze byla cenná a chvílemi se mohlo dokonce i zdát, že soutěžní atmosféra některé střelce zcela pohltila, nakonec vše dobře dopadlo - jednoznačně zvítězila dobrá nálada.

A právě dobrá nálada vyvrcholila na samotném konci parkuru vloženou soutěží, kde se střílelo na salámy, které věnoval jeden z našich členů. Stačilo málo - přestřelit tenkou větvičku, na které salám visel a cenný úlovek mohl putovat domů do spíže ... což se ovšem lehčeji řekne než provede. Takže JÁ salám nemám ... :-)

Celá akce skončila společným obědem v penzionu Sportturia. Vyhlásilo se pořadí soutěže, předal se pohár. Šťastlivci se okázale chlubili salámy. My ostatní jsme jim záviděli, pak jsme probrali poslední záležitosti a hlavně ... zhodnotili celou akci jako opravdu povedenou s tím, že podobné setkání zorganizujeme znovu a co nejdříve.

Foto by nebylo ?

No upřímně ... málem nebylo, protože stejně jako minule jsem se na focení naprosto vykašal :-( Nebýt toho, že fotila Zuzka Vrágová a byla ochotná se o fotky podělit, tak bych neměl nic. Napříště se budu muset polepšit ... slibuju a ... Zuzko díky moc :-)

Jednoltivé fotky snad nepotřebují podrobnější komentář. Nicméně pro pomalejší z vás dodávám:

  • první fotka je skutečně "členská schůze" :-)
  • následuje sobotní soutěž v lovecké 3D lukostřelbě
  • vložená soutěž o salámy byla zlatým hřebem
  • poslední fotky jsou pak z vyhlášení v hospodě ... a ... ten nejlepší, co dostal "Pohár předsedy",  opravdu nejsem já :-)

 

t-cba01 t-cba02 t-cba05
t-cba04 t-cba03 t-cba06
t-cba07 t-cba08 t-cba09
t-cba10 t-cba11 t-cba12
t-cba13 t-cba14

  

Ale možná bude video ...

Oba dva dny nás doprovázel pan Melichar z firmy Videapro, který pořizoval materiál pro obrazovou reportáž.

Videoreportáž z našeho setkání je k dispozici na stránkách Videapro zde.

H.