Menu

Asi před měsícem mi emailem dorazila pozvánka na členskou schůzi a soustředění Českého Sdružení Lovecké Lukostřelby (ČSSL/CBA). Přestože se akce konala docela daleko, skoro na druhém konci republiky, nijak zvlášť jsem neváhal a potvrdil svoji účast. Mělo to být moje první osobní setkání s lidmi z asociace. A byl jsem docela zvědavý ....

 

Pátek 22.listopadu

Takže v pátek 22.11 sedím v autě. Vyjíždím z Brna směr Liberec, kde se má v 17:00 konat členská schůze a Valná hromada sdružení. Protože jsem děsně mazaný, s ohledem na páteční provoz si nechávám celou hodinu rezervu. Jenže, někde u Jihlavy mě dálnice přestává bavit a odbočuji na Havlíčkův Brod, Kolín atd. Nápad je to ... no ...jak se to vezme. Cesta bude možná zajímavější, ale navigace mě okamžitě varuje, že kvůli provozu o ceou rezervu přicházím. Pýcha mi ale nedovoluje se na dálnici vrátit  ... a navíc stihnout bych to měl, tak jak tak.

FOWDocela to vychází a tak čtvrthodinku před plánovaným zahájením parkuju v Liberci, u TipSport Arény, a hledám místo srazu - střelnici.

Cestou míjím výraznou ceduli s nápisem „Vážení bojovníků“.  Druhý den se zde má konat nějaký velký turnaj MMA. Jsem sice drsňák .... 

.... ale naštěstí tentokrát potlačuji pýchu a realisticky hodnotím svoji postavu a tělesnou kondici. MMA se bude muset momentálně obejít beze mě. Holt to budou mít kluci tentokrát lehký :-) Takže registraci bojovníků (pochopitelně jen pro tentokrát) míjím a za chvíli jsem na střelnici ….

 

Ohledně střelnice, si dovolím malou odbočku, protože střelnice si ji doopravdy zaslouží. Jedním slovem nádhera.

Krytá střelnice až na 100m. Echich ...  já jsem z Brna, a když potřebuji ze své lovecké pušky střelit dál než na 25m, musím až do Olomouce. Autem 100km. A na venkovní střelnici. Do zimy do deště. Takže tohleto se mi jeví jako sen.

Ale sen to není. Tuhletu střelnici v Liberci, všem lidem z okolí, prostě závidím.

No .. dobře .. tak upřímně ... STRAŠNĚ ZÁVIDÍM  !!!! 


Než dorazí ostatní dávám si v parádní klubovně kafe, zdravím se s majitelem,  který je zakládajícím členem a předsedou ČSSL a jeho manželkou. Prohlížím si trofeje všude kolem na stěnách. No, mám co dohánět :-) 

 

t-strelnice1 t-strelnice2 t-strelnice4
Parádní výzdoba střelnice .... trofejím nemůžu moc konkurovat ...    to já mám doma na zdi pouze jednoho srnce. Holt se musím víc snažit :-) klubovna je pro naše schůzování naprosto ideální místo !

 

Pár minut po páté už jsme všichni a sedíme v klubovně kolem stolu. Probíráme záležitosti týkající se sdružení. Nejprve klasické věci, co k Valné hromadě patří.  Zpráva o činnosti, stav členské základny, finance. Vše OK. Pak následují zajímavější věci - informace o :

  • spolupráci s „mateřskou organizací“ EBF (European Bowhunting Federation)
  • plánovaných licencích IBEP
  • dalším rozvoji ČSSL/CBA
  • způsobech propagace bowhuntingu v našich končinách
  • možnostech legalizace bowhutingu v ČR

Je to spousta zajímavého povídání.

Mám-li to nějak shrnout. Před námi je ještě "kus cesty“.  Ale mám z toho dobrý pocit. Poprvé vidím zakladatele a předsedu sdružení na vlastní oči. Poslouchám, co říká ... co už se pro legalizaci bowhuntingu v ČR udělalo, jaké jsou jeho představy a plány a další kroky. Dává mi to smysl. Líbí se mi to. Upřímně, jsem opravdu rád, že v čele sdružení je právě tento člověk.

Asi po třech hodinách schůzování a diskuze na mě bohužel začíná dopadat  únava. Hektický týden a volba blbé cesty si vybírají daň a já pomalu ohlašuji odchod. Tím se ale připravuju o možnost zastřílet si lukem na krásné kryté střelnici. Jsem z toho docela nešťastný, protože luk bych zastřílet a seřídit fakt potřeboval. Před týdnem jsem měnil komplet set (tětiva a lanka) a veškerý dosavadní „tuning“ se odehrával pouze u mě doma, kde mám k dispozici jenom 9m. Což fakt není moc. A kdy budu mít zase takhle luxusní podmínky? 25m nebo 50m nebo snad 100m? Stačí si vybrat. A k tomu světlo a teplo .... ach jo ..

t-strelnice3
Krytá střelnice - sen každého bowhuntera :-)
... a tohle jsem si nechal ujít ... no ... snad příště.

 

.... ale únava ale skutečně vítězí a mě čeká ještě cca 20km do penzionu Sportturia v Rynolticích, kde mám zamluvené ubytování a kde má soustředění druhý den pokračovat.  

Zbytek cesty OK. Penzion OK OK. Pivo a jídlo v penzionu  OK OK OK. Vše bez chyby. Nakonec padám do peřin a spím jako „dudek“. Dobré jídlo, tma a ticho ... nádhera.

 

Sobota 23.listopadu

Ráno se znovu potkávám se všemi známými ze včerejška a program pokračuje. V lese jsme si rozmístili asi deset 3D terčů. Postupně je obcházíme, střílíme ze všech možných pozic a úhlů. Terén je úžasný  – krásný les a všude skály, které umožňují trénink střelby nahoru, dolů a to v docela extrémních úhlech. Takové sklony jsou pro mě docela novinka a tak jen tiše doufám, že nebudu za úplného blbce.

Snad nejsem.

I když, popravdě, 3D jezevec (nebo co to bylo za potvoru), umístěný docela vysoko a mezi skalami mě „dostal“ ... stál mě jeden šíp (nový Easton FMJ narvaný ve stromě) a hlavně pořádný kus sebevědomí :-)

Pochopitelně jsem se mu potom pomstil. Zastřelil jsem ho asi osmkrát :-)

Jen pro ilustraci pár fotek. Komentář snad nepotřebují ...

t-akce1 t-akce2 t-akce3 
t-akce4 t-akce5 t-akce6
t-akce7 t-akce8 t-akce9

 

Strávíme takhle celé dopoledne. Střílíme, přesouváme se z místa na místo, vymýšlíme nejrůznější,  a stále obtížnější, pozice. Přitom povídáme o všem možném. Fakt mě to hodně baví. Bohužel, čas utíká, a tak po cca 4 hodinách musíme končit. Balíme terče a vracíme se zpět do penzionu na oběd. Jídlo opět výborné, jen to pivo už si nějak nemůžu dát. Škoda ....

Znovu probíráme spoustu věcí, týkající se sdružení,  lovecké lukostřelby u nás, možnostech v zahraničí. Mluvit by bylo o čem, ale čas utíká. S ohledem na cestu domů, se budu muset (a nejen já), rozloučit.

Vůbec se mi ale nechce.

Naštěstí to vypadá, že to nebavilo jenom mě, ale i ostatní. Docházíme tedy k závěru, že podobná setkání bychom měli pořádat častěji a ideálně přes celý víkend. Teda ne „bychom měli“ .. ale „že budeme“.

Už teď se těším ...  

jen abych to doplnil ... já osobně lidi vlastně moc nemusím a většinou se jim vyhýbám. Takže, když mně se někde, a s někým, líbí, tak (jak říká moje manželka), to už musí být něco. A tohle se mi prostě líbilo.

Vážně, moc se těším na další akci, na další setkání s lidmi z ČSSL !

 

H.

cbalogo* ČSSL(CBA)České Sdružení Lovecké Lukostřelby, které vzniklo v roce 2012 za účelem propagace a legalizace lovu lukem v ČR. Sdružení je členem „mateřské“ organizace EBF (Evropská federace lovu lukem) a pro kontakt se zahraničními subjekty používá název Czech Bowhunting Association  se zkratkou CBA

Více informací o sdružení a možnostech členství najdete v tomto článku.